Youtube Gaming Twitch’e Rakip mi Olacak?

Youtube Gaming

Google oyuncular için videolar paylaşarak canlı yayınlarını yapabileceği Youtube Gaming’i bu yaz yayınlamayı planladıklarını açıkladı. Proje birçok oyuncuya yakından tanıdık gelebilir. Çünkü hali hazırda bu işin problemsiz bir şekilde yapılabildiği bir platform var, ismi de Twitch. Oldukça popüler olan bir oyun yayıncısı platformu olan Twitch geçtiğimiz yıllarda neredeyse 1 milyar dolarlık bir fiyat ile Amazon tarafından satın alınmıştı. Bu nokta üzerinden hareket edersek Google geri planda sayılabilir.

YouTube’un ise hali hazırda kullanılabilen canlı video yayınlama özelliği sayesinde tüm oyuncular alacakları üyelikler sayesinde. Oynadığı bir oyunda yaptığı bir işi canlı şekilde yayınlayarak diğer tüm oyuncular ile paylaşarak oyun içerisinde yardımlaşmayı sağlayabilecek. YouTube bunun üzerine video paylaşımı yapmak için nasıl yapılır gibi videolar çekerek video paylaşacak kişileri bilgilendiriyor. Bu tür videoları izleyerek sizlerde oynadığınız oyun hakkında birkaç video çekerek diğer oyuncular ile paylaşabilirsiniz. YouTube Gaming başlangıç için 25.000’den fazla oyun için hazırlanmış geniş özel video sayfaları düzenlemiştir. Bu sayfaları kullanarak aradığınız bir oyun videosunu veya bir oyunun tanıtım videosu gibi farklı videoları kolaylıkla Youtube Gaming de bulabilirsiniz.

Google stream sistemlerini geliştirdikleri takdirde tüm oyuncuların stream yaparak Youtube Gaming’e video yükleyebileceklerini geçtiğimiz haftalarda duyurdu. Ancak yapılan saçma yüklemeler için alınan önlemlerde cabası. Youtube tarafından gereksiz kabul edilen videolar otomatik olarak Youtube Gaming tarafından kaldırılarak hesap kapatılacaktır. Oyuncular 60 fps hızında stream yapabilecek. Ayrıca bunlar için bulunan DVR fonksiyonu sayesinde izleyiciler streami durdurup geri sararak baştan izleyebilecekler. Youtube Gaming Amerika Birleşik Devletleri için yaz aylarında yayınlanacağı açıklandı. Bunun yanı sıra diğer ülkeler için bir açıklama bulunmuyor. En kısa zamanda açıklamaları resmi sitelerinden bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir