XCOM 2 İnceleme Puanlarıyla Kendini Kanıtladı

XCOM 2 İnceleme Puanlarıyla Kendini Kanıtladı

XCOM 2 oyunu uzun zamandan beri duyurulmuş olan ve nihayet artık oyuncularla buluşmasına günler kalan oyunlar arasında bulunuyor. XCOM 2 çıkış tarihi Şubat ayı içerisinde gerçekleşecek ve yalnızca PC platformu için çıkış yapacak. Bu durum birçok oyun severi oyunun hangi işletim sistemlerinde oynanacağı yönünde çelişkiye düşürmüştü. Bunun üzerine Firaxis Games oyun hakkında birçok detayı açıklığa kavuşturmak adına yeni detaylar sundu.

Buna bağlı olarak oyunun Windows, Linux ve OS X işletim sistemleriyle oynanabileceği netlik kazandı. 2012 yılında geliştirilmiş olan ilk oyun XCOM: Enemy Unknown ile kıyaslanan yapım aslında bir devam oyunu olarak nitelendiriliyor. Ancak buna karşın senaryosuyla ve oyun içi dinamikleriyle bağımsız bir oyun olarak geliştirildiğini söylemek mümkün. Yalnızca oyunun ana hatlarının ilk oyunla aynı değerleri taşıdığını belirtmekte fayda var. XCOM 2 incelemesi sonucunda ise verilen puanlar muazzam bir oyunun bizlerle buluşacağını tasdikliyor.

İlk oyunun 2015 yılında geçtiğini hatırlayacaksınız. Bu sefer XCOM 2 oyununun konusu 2035 yılını içeriyor. Yani ilk oyundan tam 20 yıl sonrasında askerimizle yine aksiyon dolu bir maceraya atılacağız. Bu noktada birçok artı ve eksi puanın oyunun hanesine yazıldığını belirtmekte fayda var.

XCOM 2 Artıları ve Eksileri

XCOM 2 oyununun artıları incelendiğinde karşımıza grafikleri ve oynanış dinamikleri ilk sırada çıkıyor. Bunun haricinde askerimizi kişisel olarak ciddi boyutlarda geliştirebiliyoruz. Özellikle geliştirme menüsünde çok geniş çaplı bir içeriğin oyunculara sunulduğunu söylemek mümkün. Bu durum ise oyunun avantajları olarak görüldüğünden ortalama birçok platform tarafından 10 üzerinden 9 gibi yüksek bir rakam almayı başarmış.

XCOM 2 oyununun eksileri ise oyunun çok oyunculu oyun modülünün ilk oyundan alınmış olması olarak görülüyor. Bu durum kısa süreli FPS düşüşlerine yol açtığı gibi bazı teknik donanım problemlerine de neden olabiliyor. Özellikle XCOM: Enemy Unknown ile XCOM 2 oyunu karşılaştırması sonucunda oyunun geliştiği bir gerçek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir