Xbox Play Anywhere İçin Microsoft’tan Tarihi Geri Adım

Xbox Play Anywhere İçin Microsoft'tan Tarihi Geri Adım

İşlerin son dönemlerde iyice kızıştığı Microsoft’ta bir geri adımda Xbox Play Anywhere sistemi için atıldı. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız Xbox One’a özel oyun üretilmeyeceğine dair haberimiz Microsoft cephesi tarafından yapılan gelişmeyle bir anlamda anlamsızlaştı. Keza hem Xbox üzerinde hem de Windows 10 ile tek oyunu satın alarak iki platformda ortak olarak oynayabileceğiniz bu sistem hakkında bazı anlaşmazlıklar olduğu ortada. Buna dair birçok açıklamanın sunulduğu, bazı detayların değiştiği, belirsiz bir sürecin ise başladığını söyleyebiliriz. Bu durumun firmaya ne gibi bir katkısı olacağı ise şuanda bilinmiyor.

Bilinen şu ki bu haber Xbox One’ın tekrardan konsol statüsünde en önemli rakipler arasında olduğu. E3 fuarında tanıtılan birincil oyunların tamamıyla sınırlı kalmayan bir oyun içeriğini bizler sunmasını beklediğimiz Xbox Play Anywhere için artık geri adımın neresinden dönüleceğini ise bilemiyoruz. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki her şey Windows 10 için 2 Ağustos’ta dağıtılan güncellemeyle başladı. Yayınlanan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi ile beraber bazı değişimlerin başladığı gözden kaçtı.

Xbox Play Anywhere İptal Mi Oldu?

Aslında Microsoft tarafından hem Windows kullanıcılarını hem Xbox kullanıcılarını, dahası oyun severleri bir araya toplayacak olan efsanevi bir sistemi yayından kaldıracağını düşünmüyoruz. Yalnızca geniş bir ölçekle bize sunulmayacağını belirtmek gerekiyor.

İlk olarak yapılan açıklama ”Microsoft Studios tarafından geliştirilen tüm yeni yapımların Xbox Play Anywhere destekleyecek ve Windows Store üzerinden ulaşılabilecek” olduğuydu. Sonrasında ise Microsoft tarafından atılan geri adım ile açıklamanın başına ”2016 E3 sahnesinde gösterdiğimiz” ibaresi eklendi. Yani bu yıl tanıtılan birincil yapımları kullanabileceğiz. Fakat geleceğe dair net bir bilgi bulunmuyor. Dolayısıyla Xbox Play Anywhere 2017 oyunları açısından şimdiden umutları yıktı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir