Xbox One Oyunları Artık Tek Platforma Çıkmayacak

Xbox One Oyunları Artık Tek Platforma Çıkmayacak

Xbox One oyun konsolları alanında PlayStation ile sürdürdüğü rekabeti ayrı bir boyuta taşımaya kararlı gözüküyor. Bir anlamda platform savaşından ziyade Microsoft ve Sony arasındaki dev bir yarışa dönüşmeye başladığını söylemeden geçmeyelim. Hatırlayacağınız üzere ilk ayak izlerini E3 2016 fuarında gördüğümüz Xbox Play Anywhere sistemi bir oyunu birçok farklı platformda tüm ayrıntılarıyla oynamaya yarıyordu. Yani Xbox One konsolunuz için aldığınız oyuna PC üzerinden de Windows 10 desteğinin kazandırdığı özellik sayesinde ücretsiz erişme şansınız olacak. Üstelik konsolda oynadığınız kayıtlı oyunlardan devam etme şansı, sonrasında tekrar konsola dönme gibi durumlarda tamamen sizin kontrolünüzde olacak. Bir oyuna tek sefer ücret ödeyerek dilediğiniz platformda oynayabileceğiniz sisteme verilen isim Xbox Play Anywhere oldu.

Bunun üzerine tüm oyunları kapsayıp kapsamayacağına dair söylentiler yavaş yavaş spekülatif haberlere dönüşürken Xbox Başkan Vekili Yusuf Mehdi kameraların karşısına geçerek bir açıklamada bulundu. Tam olarak tahmin ettiğimiz gibi Microsoft Studios tarafından geliştirilen tüm birinci parti oyunlar bu durumdan nasibini alacak. Xbox One’a özel oyun artık geliştirilmeyecek haberleri bir bakıma haklı çıktı. Artık tüm yeni Xbox One oyunları aynı zamanda PC platformuyla da etkin olarak oynayabilecek. Üstelik bunun için oyunculardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

Farklı Firmaların Çıkardığı Xbox One Oyunları Dahil Mi?

Xbox Play Anywhere oyunları arasında Microsoft Studios yapımı birincil oyunlar yer alacak. Fakat Xbox konsoluna çıkarılan farklı firmaların ürettiği oyunlar bu sisteme dahil olacak mı şeklindeki soruya çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan bir cümleyle nokta koyuyor Mehdi. Xbox yönetimi zannediyoruz ki yaşatılabilecek en iyi oyuncu deneyimini bizlere sunmayı amaçlıyor.

Konsol yarışında Xbox Play Anywhere sistemi PS üzerinde nasıl bir üstünlük sağlayacak hep beraber göreceğiz. Ancak gerçekten avantaj mı yoksa dezavantaj mı olacağı yönünde ciddi düşünceler mevcut.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir