Ultima Online İnceleme

Kolektif, komplike ve bir o kadar sarsıcı bir oyunla karşınızdayız. Ultima Online denildiğinde pek az kişi bilir bu oyunu. Aslında tozlu raflarda kalmaya yüz tutsa da, gerçekten çılgın fanları hâlâ mevcut. Kimileri Knight Online’ı mmo-rpg oyunların ATASI diye adlandırır oysa ki bu katîyen doğru değildir. Çünkü MMORPG kavramı Richard Garriot tarafından üretilmiştir.

Richard Garriot kim mi? Ultima Online’ın fikir babası ve yaratıcısı. Bu denklemden baktığımızda, ATASI diyemesekte, atalarından biri sayabiliriz Ultima Online’ı. Unutmadan, çıkış tarihi 1997’dir Ultima’nın. Ata yakıştırması yapılan Knight’ın daha Türkiye’de moleküllerinin olmadığı tarih bu :)

Evet, eski Ultima Online tutkunlarından biri olarak, Knight severlerin “Ultima Online Hayaf Offline” lafını da bizden (ç)alıp(!) türetmeleri acımızı pek bir arttırmıştır. Hele EAGames’in alıp bir türlü isteneni verememesi, yeni getirdiği paketlerle bizleri çileden çıkarması da cabasıdır. Mythic Entertainment’in çabasını her ne kadar takdir etsek de, en azından dağıtıcı ve yayınlayıcı firmanın biraz baskı yapmasını bekledik. Nitekim olmadı, olmayacaktı ve beklemek boşaydı. Yoksa öyle değil miydi? :)


Tam tahmin ettiğiniz gibi, hiç olmadı. Çünkü her TR sunucuları açıldığında oyuncular tekrar oyunu indirdiler, zaten kimileri hiç silmemişti. Grafik bakımından gerideydi Ultima, kabul. Ama Ultima severler için suda yansımasını görmek yerine, gerçekçiliğin hüküm sürdüğü bir dünya daha güzel olacaktı. İzometrik ve 2D grafiklerin canı cehenneme dedi oyuncular, onlar Doom Zindanlarında item kovaladılar -ki bugün hâlâ oynanış ve oyun şablonu daha önemlidir grafiklerden diyenlerin sayısı hiç mi hiç az değil.

Gelelim bu kadar övüp, başımıza tac ettiğimiz oyunun ana temasına yani hikayesine. Oyun Ultima evreninde, Sosaria dünyasında geçiyor ve amaç shard(bildiğimiz serverlar) adı verilen sunuculara bağlanmak, karakteri yaratmak, geliştirmek…


Oyunun mini bir hikayesini de paylaşayım sizlerle. Hikayemiz Mondain adındaki karanlık büyücünün ele geçirdiği ölümsüzlük mücevherini, Sosaria’ya hükmetme sevdasında kullanmak istemesiyle başlıyor. Sonra her hikayede olduğu gibi, bizim hikayemizde de, bir kahraman çıkıyor ve bummm! Mondain ölü, mücevher kırık. Mücevherin kırılması Sosaria’ya zarar getiriyor ve parçalara ayırıyor. (kıtalar anlamında) Kahramanımızın adı ise British. Evet, anlamı ingiliz demek. Çünkü Richard Garriot’un lakabı bu ve oyundaki ana karaktere bu ismi veriyor. Kötü karakterimizin adı Mondain. Kara büyücü ve güç hırsına kapılmış bir çılgın. Minax var hatırladığım kadarıyla, o da Mondain’in yanına çırak aldığı güzel ama acımasız cadı. Mondain’in intikamını Sosaria’dan katbekat fazlasıyla çıkarıyor. Mondain’in ölümünden 20 sene sonra, Karanlık Lejyonuyla Sosaria’yı istila ediyor, yakıyor, yıkıyor ama… Evet, tahmin ettiğiniz gibi, British yine ön plana çıkıyor. Unutmadan, bu karakterleri seçemiyorsunuz. Sadece hikayelerini biliyor ve oynuyorsunuz. Oyunda belirli bir hikayeye bağlı kalmadan ilerliyorsunuz ve bu kendinizi gerçekten bir Lord gibi hissetmenize olanak sağlıyor. Lady’ler kızmasın, o da olabilir.

Türkiye’de açılmış ve yıllarca sağlam bir oyuncu kitlesi yetiştirmiş ender sunucular var. Günümüzde RunUo  yada Sphere emülatörlerinde farklı farklı serverlar var hâlâ. Bu serverlara buradan ulaşabilir ve kayıt olduktan sonra UO istemcisini indirebilirsiniz. Gerekli olan IP ve Port her serverda farklıdır. Bunun için Razor adı verilen program en çok tercih edileni. Türkçe arayüzü ve kolay kullanımı ile oldukça rahatlayacaksınız oyunda. Razor ayrıca size makro yapma imkanı da sağlayacak.

Eski sunuculardan Nebula(ücretliydi ve hâlâ aktif) ve paticik(pagan) dışında, İstanbulUo gibi serverlar oldukça iyi bir hatıra bıraktı bizde. İstanbulUO ekibinin sonradan oyun içindeki güçlü bir lejyonun üyeleri olduğunun öğrenilmesi ile sunucu elveda dedi hepimize. O kadar emek, Doom’da gözümüz yansa bile Dark Father’la savaşarak elde ettiğimiz itemler, Zindanları basarak çaldığımız PS(power scroll, ne işe yaradığını anlatacağım)’ler, canımızı hiçe sayarak Ice Mountain’de evcilleştirdiğimiz Beyaz Ejderha(WhiteWyrm)’lar, aksiyondan sıkıldığımız zamanlarda yetiştirdiğimiz çiçekler, denize açılıp avladığımız Kraken’ler, tuttuğumuz balıkları kızartıp ekmek-balık(şaka değil) satmalar… Hepsi gidiyordu ama Ultima’nın vazgeçilmezliği burada ortaya çıkıyordu. “Asla pes etme, yeni server gelsin yine başla”

Gelelim Ultima’da yapabileceklerimize.

Karakterimizin gücü kesinlikle yeteneklerin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Oyun, terzilikten hırsızlığa, ozanlıktan büyücülüğe, demircilikten, hayvan terbiyecisine kadar oldukça geniş bir yetenek yelpazesi sunuyor bizlere. Her yetenek için en yüksek değer 100’dür fakat oyun içinde elde edilebilen PS’ler( Power Scroll) sayesinde bu değer 120’ye çıkartılabiliyor. Tüm yeteneklerin sınırı toplamda 700’dür ve bu da hesabın eskiliğine göre 720’ye çıkabiliyor.

Oyundaki yetenekler ve özellikleri ise şu şekilde.

Alchemy : Zehirler ve ilaçlar yapabildiğimiz bu meslek, oyunun en çok kazandıranlarındandır.
Anatomy : Savaş esnasında kendinize daha seri bandaj basabilirsiniz. Ayrıca silahınızın vuruş kuvvetini de arttırıyor.
Animal Lore : Hayvanların yetenekleri hakkında bilgi verir.
Animal Taming : Hayvan terbiyecisi. Ejderha evcilleştirip satabilir yada kendiniz kullanabilirsiniz. (At satışından iyi para elde ettiğimi hatırlıyorum)
Archery : Yay kullanmak için kasmanız gereken skilldir.
Arms Lore : Zırh ve silah hakkında bilgi verir.
Begging : Oyunda dilencilik yapabilirsiniz. Denedim, pek getirisi yok :)
Blacksmithing : Zırh ve silah yapmanıza yarayan skill.
Bowcraft/Fletching : Kendi okunuzu yapabilirsiniz bu skill ile.
Camping : Kamp kurar, akşam tuttuğunuz balıkları kızartıp yiyebilirsiniz.
Carpentry : Evinize yatak, dolap, koltuk, kısacası ahşap üzerine herşeyi bu skill ile yapabilirsiniz.
Cartography : Benim en sevdiğim skillerdendi. Hazine haritalarını sadece bu skilli öğrenenler okuyabiliyor. Ayrıca, kendiniz de bir harita hazırlayabilir, hazine haritası diye satabilirsiniz.
Cooking : Aşçılık skilli.
Detecting Hidden : Hide olmuş oyuncuları ve tuzakları görmenize yarar.
Enticement : İkna yeteneği. NPC ve yaratıklar üzerinde kullanılabilir.
Evaluating Intelligence : Bu yetenek ile karşıdaki kişinin zekası hakkında bilgi sahibi olursunuz. Nam-ı diğer Eva, ne kadar yüksek ise Mage’ler o kadar yüksek damage vurur. Oyundaki en yüksek PS’ler Eva’ya aittir her zaman.
Fencing : Delici silahlar kullanmak için gerekli yetenek.
Fishing : Balıkçılık skilli.
Forensic Evaluation : Cesetlerle ilgili bilgi vermeye yarayan yetenek.
Healing : Kendinizi veya bir başka oyuncuyu bandaj yardımı ile iyileştirmenizi sağlar.
Herding : Çobanlık yapmak isteyenlere yarar.
Hiding : Diğer oyuncular tarafından görünmemenizi sağlar. Sadece yürüme efektinde aktiftir. Koştuğunuzda veya atak yaptığınızda görünür olursunuz.
Inscription : Bu skill ile büyü kağıtları yazıp satarsınız. Çok kârlı bir meslektir.
Item Identification : Eşyalar hakkında bilgi almanızı sağlayan yetenektir.
Lockpicking : Oyunda bulunan her türlü kilidi açmanıza yarar.
Lumberjacking : Ağaç keserek para kazanmak isteyenler için odunculuk mesleği.
Mace Fighting : Mace klasmanı ile ilgili olan yetenek. Karşı tarafın zırhını parçalamak için birebir.
Magery : Büyücülük yeteneği. Zor artar ama arttığında da iyi iş yapar.
Meditation : Mananızın çok çabuk artmasını sağlayan bir yetenektir.
Mining : Madencilik yeteneği. Oyunda Karun gibi zengin yakıştırmasının yapılabileceği ender mesleklerdendir.
Musicianship : Müzik aletlerini çalabilmenize yarar. Bardlar için olmazsa olmazlardandır.
Necromancer: Karabüyü yapmanızı sağlayan yetenektir.
Parrying : Kalkan kullanmanızı sağlayan bir yetenektir.
Peacemaking : Bu yetenek ile etrafınızda savaşanlar, çaldığınız notalar ile dururlar.
Poisoning : Oyunun en çok kullanılan yeteneğidir. Bu yetenek sayesinde yiyecek, içecek ve kılıçları zehirleyebilirsiniz.
Provocation : Bir müzik aleti ile yaratıkları birbirine düşürmenize yarayan yetenektir.
Remove Trap : Etrafınızdaki tuzaklardan kolaylıkla kaçmanızı sağlayan yetenektir.
Resisting Spells : Size karşı yapılan büyülere dayanıklılık sağlar.
Snooping : Bir başka oyuncunun yada NPC’nin çantasını karıştırırsınız.
Spirit Speak : Ölüpte hayalet olan oyuncular ne yazarlarsa yazsınlar anlamazsınız. Bu yetenek ile dillerini anlarsınız ve ekstra olarak size ruhların bahşettiği bir heal verir.
Stealing : Bu yetenek ile oyuncu, NPC ve yaratıklardan eşya çalabilirsiniz.
Stealth : Bu yetenek sayesinde Hiding yeteneğini kullandığınızda hareket edebilirsiniz.
Swordsmanship : Kılıç kullanmanızı sağlayan yetenek. Belirli silahları kullanabilirsiniz.
Tactics : Oyundaki saldırı yeteneğimize hasar ekleyen bir yetenektir.
Tailoring : Bu yetenek ile kendinize veya diğer oyunculara kıyafetler, şapkalar, zırhlar yapabilirsiniz.
Taste Identification : Yerde bulduğunuz elmayı yemeden önce bu yeteneği kullanın. Zehirli olabilir…
Tinkering : Bu yetenek sayesinde saat, makas, sandık gibi eşyalar yapabilirsiniz.
Tracking : Yaratıkların veya diğer oyuncuların izini sürmenize yarar.
Veterinary : Hasta veya yaralı hayvanları iyileştirmenizi sağlayan bir yetenek.
Wrestling : Silahsız yapılan bir saldırı yeteneği. Yumruk yumruğa kapışmayı sevenler için.

Oyunda kimi büyüleri yapmak için reagent adı verilen malzemeler gereklidir. Bunlar olmadan büyü yapamayacaktır karakteriniz.

Yetenek puanları dışında, kuvvet(strenght), çeviklik(dexterity) ve zeka(intellgence) olmak üzere üç adet fiziksel puanı bulunmaktadır. Bu puanların toplamı 225’i geçemez ve puan başı en yüksek değer 100’dür. Harrower denen Şampiyonlar Şampiyonunu kestiğinizde düşan Stat Scroll’leri ile 225 sınırını arttırabilirsiniz. Harrower’a gitmeden önce diğer şampiyonları yenmek şartıyla -ki hiç kolay değil.

Yeteneklerden kimi bilinmeyenlere bakalım. Bazı kombineler ile ölümcül bir savaşçıya dönüşebilirsiniz. Poisoning+ Fencing ile silahınıza sürdüğünüz zehrin Deadyl Poison’a dönmesi, kolay kolay iyileştirilememesi ve Lumberjack + Swordsmanship kombinesi ile Sw silahlarının hasarını arttırmanız gibi.


Oyuna gelen bir çok ek pakette hem eşyalar hem haritalara ekleme yapıldı. Minor ve Major Artifact denen itemler, oyunda en büyük özelliklere sahip ve elde etmesi hiç kolay olmayan eşyalardır. Kimi serverlar o kadar sağlam bir gerçekçilik uyguladılar ki, bir çok oyuncu buna vuruldu resmen. Örneğin su içmediğinizde başınızın dönmesi, çok içki içtiğinizde silahınızı düşürebilmeniz, yemek yemediğinizde canınızın gitmesi gibi. Her yönden muazzam bir oyun olan Ultima’da yapabileceklerinizin sınırı yok. Hırsız karakterle zindanlarda item düşürenlerin çantalarını açabilir, canınız sıkıldığında gemiyle denize açılabilir yada hazine avcılığı yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış.

Oyun o kadar ince tasarlanmış ki, bir çiçeğe bile fazla su verdiğiniz de kuruyup gidiyor. Terzilik için yün toplamanız mı gerekiyor? Gidin bir çiftliğe, alın elinize bıçağınızı ve koyunların yünlerini toplayın. Bitmedi, terzihaneye dönün ve o yünleri işleyin önce, ardından dokuyun ve kumaş yapın.


Ev sistemi Ultima’da oldukça farklı işlenmiş. SimCity tarzında evin her bir karesini, duvarını, tavanını siz yapabiliyorsunuz(yeterli paranız varsa) Evinizin odasını arkadaşınıza kiralayın isterseniz yada lejyon arkadaşlarınıza açın. Yine size kalmış, Ultima’da yapılabilecekler bitmiyor çünkü.

Öyle sınırsız kullanılan zırhlar ve silahlar yok, mantık sahibi çünkü UO. Üzerinizdeki zırh savaştıkça hasar görüyor ve eğer tamir ettirmezseniz bir savaşın ortasında çıplak kalabilirsiniz. Silahınız da öyle, bu sebeple bir demirciye gidip silahınızı tamir ettirmeniz gerekmekte.

Luck(Şans) sistemide oldukça iyi Ultima’da. Üstünüzdeki eşyalarda bulunan Luck ne kadar fazla ise item düşürme şansınız o kadar artıyor. Tabi az önce bahsedilen Minor-Major artifaklar için daha önemli duruma geliyor. Luck sınırı her servarda farklılık gösterebilir ama kendi oynadığım dönemde 1200 Luck ile Dark Father’dan bir itemin düşme şansı %0.003’tü. Varın siz hesap edin zorluğu. Bu kadar zor düşen bir itemin ise forumlarda 2000’lerin parasıyla 1-2bin tl’ye satıldığını görmek şaşırtmıyordu kimseyi.

Kötü karmaya sahip yaratıkları öldürdüğünüzde İyi olarak, iyi karmaya sahip yaratıkları öldürdüğünüzde ise kötü olarak anılıyorsunuz. Evil Lady gibi yada Evil Lord gibi. Lord/Lady ünvanlarını aldıktan sonra, her ölüşünüzde puan kaybediyor ve ünvanınızı da bir süre sonra kaybedebiliyorsunuz. Çok fazla Player öldürürseniz eğer PK(PlayerKiller) oluyor ve Guard Zone alanlara giremiyorsunuz. Oyundaki özellikler saymakla bitmez, tecrübe edinmek en güzeli.

Oyunu gerçekten denemenizi tavsiye ederim. Grafiklere aldanmayın derim, çünkü aldığınız zevki gördüğünüzde buna değdiğini göreceksiniz.

2 comments

  1. Lise Çağındı Tanışmıştım Ultime İle VE Hala Yeri Ayrıdır.Annesi Sayılır mmo’ların Benim Gözümde.Oda ne zaman samurai paketi denilen saçmalık çıkardılar o zaman fişlerini çekti.ah ah herşeyin orjinali güzeldir bazen gelişmemek iyidir ama yazık oldu ne diyebilirim.teşekkürler paylasım için.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir