Türkiye Oyun Piyasasındaki 100 Milyar Dolardan Pay Almak için Düğmeye Bastı

turkiye-100-milyar-dolarlik-oyun-piyasasina-gozunu-dikti

Minecraft yasak olaylarından sonra dünya bizi konuşmaya başladı ve Bakanlıktan ilginç bir haber geldi. 100 Milyar Dolarlık oyun piyasasında Türkiye de payını almak istiyor.

Ülkemiz yasaklar ile çok konuşulmaya başaldı ama artık oyun sektöründe de konuşulacak. Fatih Projesi ile birlikte 100 Milyarlık piyasanın 2 Milyar Dolarını almak istiyor. Aslında buradaki amaç, eğitim ile oyunu birleştirerek farklı projelere imza atmak. Piyasadaki oyunlardan gelecek gelirlerin ise Sağlık sektörü, güvenlik ve eğitime ayrılması planlanıyor.

Ülkemizde genç nüfusun fazla olması ve bu kişilerin de sürekli oyun oynadığının ortaya çıkması ile birlikte düğmeye basan Bakanlık, artık kendi oyunlarımızı yapmanın vaktinin geldiğini açıkladı. Bu projeler için genç ve yetenekli kişilere ihtiyaç var denildi.

Oyun piyasasındaki gelişme sadece eğlence amaçlı değil, Avrupa’da ciddi oyun adı ile işe başlayanlara bile oyunlu eğitimler vererek insanların eğlenceli şekilde eğitimlerini tamamlayıp anlaması sağlanıyor. Özellikle çocukların eğitiminde oyun sistemi kullanılınca başarının çok üst düzey olduğu tespit edildi. Bu kapsamda Türkiye’de de artık ciddi oyun piyasası iyice genişleyecek gibi görünüyor.

Başka oyunların bile bu kadar yasaklandığı günümüzde yapılacak oyunların ne denli olacağını kestirmek zor. Yalnız bizim tahminimiz genelde iş ve eğitim amaçlı oyunların çıkacağı yönünde. Savaş tarzı oyunların ülkemizde yapılacağını düşünmüyoruz. Türkiye’de günde 40.000.000 saat oyun oynandığı gelen haberler arasında yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir