System Shock Tam 22 Yıl Sonra Tekrar Geliyor

System Shock Tam 22 Yıl Sonra Tekrar Geliyor

Sene 1994’ü gösterdiğinde o döneme damgasını vuran bir oyun bizlerle buluşmuştu. System Shock ileriyi, gelecek tarihi ve teknolojinin nerelere gidebileceğinin sinyallerini bizlere yansıtan bir oyun olarak dikkat çekmişti. Looking Glass Technologies şirketinin geliştirdiği System Shock oyunu döneme damga vurmuş olsa da şuanda çok etkin bir oynanış oranına sahip olamayacak düzeyde vasat gözüküyor. Fakat aradan geçen 22 yıllık süreye rağmen ne kadar mantıklı bir düşüncenin ürünü olduğunu tekrar tekrar kanıtlıyor.

22 yıl sonra System Shock tekrar geliştiriliyor haberini duyduğumuzda ister istemez bir heyecan yaşamaya başladık. Yalnızca PC için başlayan geliştirmeler muhtemelen yakın zamanda Xbox ve PlayStation içinde yerini alacak. Bu kez geliştirme işlemlerini Night Dive Studios devralmış. Karşımıza ne gibi bir başyapıt çıkaracakları hakkında ise en ufak bir fikrimiz yok. Çünkü bilgi verilmeden yürütülen, ince elenip sık dokunan bir gelişim süreciyle karşı karşıyayız. Şuanda yalnızca temennilerimiz ve oyundan beklentilerimiz söz konusu olabiliyor.

System Shock 2016 Yılında Nasıl Bir Hikâyeye Sahip Olacak?

Elbette 2016 System Shock hikâyesi için birçok farklı teori bulunuyor. Öncelikle 1994 yılında çıkan oyunun hikâyesini hatırlayalım. Oyunda bir hacker olarak yer aldığımız karakterimizle maceranın eksik olmadığı bir görev silsilesi bulunuyordu. Amacımız ise dünyayı kontrol altına almaya çalışan SHODAN adındaki yapay zekayı durdurmaktı. Bir anlamda stüdyo tahminlerini doğru yönde kullanıp gelecek teknolojinin yapay zeka olacağını o dönemde tahmin etmiş.

Yıl olarak 2072’yi gösterdiğini de varsayarsak yine benzer bir süreçte belki 2100’lere ulaşmak mümkün olacak. Aynı şekilde tahmini düşmanımızın daha güçlü bir yapay zeka olacağından ise şüphe yok. Herkes gibi System Shock çıkış tarihi hakkında büyük bir heyecanla beklemeye devam ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir