Stronghold Kingdom: İlk Bakış

Merhaba arkadaşlar, bu gün sizler için efsane strateji oyunu olan: Stronghold Kingdom’a göz attık, ne ne değilmiş hadi beraber görelim.

Geride bıraktığımız aylarda sadece “Beta” sürümüyle bile milyonları aşkın oyuncu kitlesini etrafında toplayan Stronghold,  klasik strateji oyunlarının “köyünü geliştir ne görürsen saldır” mantığının dışına çıkarak, farklı bir oynanış mekanizması geliştirmeyi başaran nadir oyunlardan. Oyunumuzun resmi sitesinden üyeliğimizi tamamladıktan sonra, giriş yapabilmek için, 300 mb’lik bir kurulum gerektiriyor. Üyelik işlemlerini tamamlarken dikkatimi çeken bir diğer unsur ise: Oyun içerisindeki 2 farklı sunucudan birinin sadece “Türk” oyuncular için özel olarak tasarlanmış olması.  Tahmin ettiğiniz üzere dilerseniz “Türkiye” haritasında da oynayabiliyorsunuz. Aşağıdaki fotoğraf ise gerekli hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra karşımıza çıkacak olan ilk ekran. Belirli bir seviyeye kadar size rehberlik edecek olan eğitmeninizin tavsiyelerini dinlemeniz kesinlikle hayati  öneme sahip.

 

Diğer hoşuma giden ayrıntılardan biriyse kesinlikle “Rütbe” sistemi. İnşa ettiğiniz her bina yada köyünüzün yararına yaptığınız her aktivitede belirli miktarda onur puanı kazanıyorsunuz, puanlarınız arttıkça rütbeniz le beraber kazancınız ve işçi sayınız da beraberinde artıyor. Rütbe sistemini vazgeçilmez yapanda işçilerinizi sizin üretemiyor olmanız köyünüzün vergi sistemi ve ekonomik durumuna göre işçiler köyünüz için çalışmaya gelebilir, bununla birlikte vergileri yüksek tutacak olursanız köyünüzü terkedebilirler. İşçi yoksa kazanç da yok fazla para kazanayım bir an önce gelişeyim diyerek vergileri fazla fazla alırsanız işçileriniz deminde dediğim gibi sizi terkedeceklerdir ve işçi olmayan bir köyde hiç bir atraksiyonda bulunamazsınız. Çok can sıkıcı bir sistem olmasına rağmen iyi düşünülmüş.

Oyun içerisindeki hiç bir fraksiyon sizlere gümüş tepside sunulmuyor, aşağıdaki resimde buna en iyi örnek. Madenlerinizi daha mı verimli kullanmak istiyorsunuz yada para sıkıntısı çektiğiniz anlarda topladığınız kaynaklarınızı çevre köylere satıp eksiklerinizi tamamlamak? İşte tüm bu soruların çözümü için “Araştırma” sistemi kurulmuş. Ne ola ki bu araştırma sistemi “ehehe” diye boş boş ekrana baktığınızı görebiliyorum hemen açıklayayım. En basit örnekle, oyun size beleşten ticaret yaptırmıyor ya da binlerce asker üretip başı boş serseriler gibi etrafa dadanmanıza izin vermiyor, oyun içinde topladığınız altınlarınız ile satın alarak ve yahut size verilen görevleri yerine getirerek araştırma puanlarınızı bir bir topluyor ve temel becerilerinizi geliştiriyorsunuz, aksi halde toplam oynama süreniz 2 saatle sınırlı kalacaktır. Tüm bunları arasında en az endişelenmeniz gereken şeyse inşalarınızın tamamlanma süreleri olacak.

Stronghold Kingdom strateji severler için harika bir fırsat kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum.

+Yönleri: Hangi birini sayıyım ?

-Yönleri: Çözene kadar sıkılıp oyunu bırakmazsanız eğlenceli saatler sizleri bekliyor.

Biterken Çalıyordu: Fort Minor – Remember The Name.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir