Star Citizen Kickstarter Üzerinde Beklentileri Aştı

star citizen

Star Citizen oyunu oyun dünyasını yakından takip edenlerin hatırlayacağı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Şuan 2015 yılının sonlarındayız ve bundan ta 3 yıl önce Kickstarter üzerinden bir proje açıldı. Ancak projenin bir süre bağış aldıktan sonra 2.1 milyon dolarda tıkanması başarısızlıkla sonuçlanan bir proje olacağı kanaatini doğruladı.

Fakat Star Citizen oyununu geliştiren oyun stüdyosunun kurucusu kararından dönmedi diyebiliriz. Robert Space Industries tarafından bu bağış kampanyasının sürdürülmesine karar verildi. Kendi siteleri üzerinden yaptıkları bağış kabulleriyle 3 yıldan beri çabalayan ekibin şuanda ulaştığı rakam ise dudak uçuklatıyor. Eminiz ki kimse işlerin bu raddeye geleceğini tatmin etmiyordu.

Daha garip olan kısmıysa şimdiye kadar oyunun hiçbir sürümünün yayınlanmamış olmasıydı. Son yapılan açıklamalar neticesinde Star Citizen bağış miktarı 100 milyon doları aşarak küsüratlarıyla dahi 47 bin dolara ulaşmış. 100 milyon dolar bütçeye rağmen halen daha oyunun herhangi bir içeriğinin oyun severlere sunulmamış olması ise çok garip bir durum. Hele ki bütçenin bu denli kabarık olması yakın zamanda bir isyana yol açabilir.

Stüdyo yöneticilerinden gelen bir açıklamaya göre 3 yıllık bir zamanın ardından Star Citizen Alpha 2.0 versiyonu test aşamalarına girdi. Bunu takiben yakında kullanıcılarla da paylaşılacak olan sürümün orijinal ve son sürümle bitmesi bekleniyor. Oyuna yapılan miktarın ne denli yüksek bir tutar olduğunu anlatabilmek adına farklı oyunlarla kıyaslama yapabiliriz. Brutal Legend oyunu için 25 milyon dolar para harcanırken The Witcher 3 Wild Hunt için maliyet 85 milyon dolar olarak açıklandı. Yani bağışla bir adet The Witcher 3 üretip ekstradan para kalmasını sağlıyorsunuz. GTA 5 ise 265 milyon dolarlık maliyete sahip. Yani ciddi bir yardım kampanyasıyla Star Citizen oyunu yakın zamanda çıkmış olarak karşımıza gelebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir