Second Life


Second Life yani ikinci hayat, sanal bir dünyada herkesin kendi karakterini oluşturup yaşamını sürdürdüğü 10milyon üye sayısına ulaşmış bir oyun. Milyonlarca kişiye gönderdiği çöp postalarla (spam) milyonlarca dolar kazanan Linden Labs firması tarafından 2003 yılında kuruldu.

Gerçek dünyada aklınıza gelebilecek herşey Second Life’ta da mevcut. Oyun gerçek yaşamın tam bir simulasyonu. Evlilik, iş bulma ve çalışma, kumar, fuhuş, mafya gibi yasadışı faaliyetler, yasadışı faaliyetleri önlemek için kurulmuş birimler yani aklınıza gelebilecek herşey var. Yani Matrix gibi birşey. Oyundaki milyonlarca kişi öyle aklı bir karış havada kimseler değil aksine belli bir kültür seviyesinde insanlar. Anlayacağınız bu oyun çocuk oyunu değil. Second Life’ın en önemli özelliğinden biri de oyun içinde kazandığınız paranın gerçek dünyada da karşılığı olması. Yani bu oyun sayesinde gerçekten zengin olmanız mümkün. Üyelik ücretsiz fakat kendinize ait bir arazi almak, ev kurmak ve bu eve eşya dizmek, elbise almak ücretli. Linden isimli oyuna özel para birimi var ve gerçek dolar yatırıp Linden alıyorsunuz. Second Life’da bir günde milyonlarca dolar el değiştiriyor. Nasıl mı? Oyunda para kazanmanız mümkün demiştim. Mesela elbise diktirmek istiyorsunuz. Bunun için bir terzi dükkanına gitmeniz yeterli. Fakat terzi dükkanını kurup işleten senin benim gibi milyonlarca karakterden biri ve elbise için sizden Linden isteyecektir. Ve bu Linden’lerin gerçek dünyada dolar olarak bir karşılığı var.

2006 yılına ait bir haberi paylaşayım sizinle.

Oyunculara alternatif bir yaşam sunan Second Life, ilk milyonerini çıkardı. Second Life oyuncusu Anshe Chung’un (oyundaki adı Ailin Graef) oyunda kazandığı paraların gerçek değeri 1milyon dolara ulaştı.

Siz de oyuna başlayıp belli bir tecrübe kazandıktan sonra emlakçı, terzi, güvenlik elemanı olabilir, yada cafe, bar, market işletebilirsiniz. İş imkanları bunlarla sınırlı değil tabii. Ama para kazanmak düşündüğünüz kadar da kolay değil. Eğer bir terzi dükkanı açmak istiyorsanız gerçekten tasarım yapmalısınız. Bunun için size değişik elbise şablonları verilir siz oyuna ait küçük bir programla keser biçer ve tasarlarsınız. Yaptığınız elbiseyi beğenen çıkmazsa müşterinizi rakip terziye kaptırmış olursunuz. Mimarsanız güzel evler tasarlamalısınız. Emlak işi biraz daha kolay görünüyor fakat ayrıntıları bilmiyorum. Yani bu oyun sayesinde önemli miktarda aylık gelir elde eden dünyada ve ülkemizde birçok insan var. Bu yazıyı okuyupta para kazanmak için oyuna başlayacak çok insan çıkacaktır. Ama kendimden biliyorum, sanıldığı kadar kolay değil. İlk önce ufak tefek işlerle para kazanmalısınız. Mesela bar ve cafe sahipleri, size para teklif eder ve karşılığında mekanlarının kalabalık görünmesi için orada takılmanızı ister.

10milyon kullanıcısı olan bir oyun çok önemli reklam fırsatları demektir. Dünyadaki bütün büyük kuruluşların oyun içinde bir şubeleri var. Mesela ülkemizden Star Gazetesi’nin Second Life’ta bir muhabiri var. Elif Aysıt Genç’in hayat verdiği bu karakter, gerçek dünya ile sanal dünya arasında bilgi alışverişi sağlıyor. Star Gazetesi

Aynı şekilde Vestel’e ait bir ada mevcut. Adaya vardığınızda üstünde Vestel yazan koca bir bina görürsünüz. Oyunda Türk oyuncuları daha kolay bulmak için Vestel adasına gidebilirsiniz.

Aşağıdaki resim Ekim 2008 tarihine ait. IBM yönetimi sendikal örgütlenme mücadelesini engellemek için çalışanlara baskı yapınca IBM Türk çalışanları bunu protesto etmek için hem gerçek dünyadaki IBM Türk Limited Şirketi önünde hem de Second Life’taki IBM ofisi önünde gösteri yapmışlar.

Second Life gazetelere de konu oluyor. Kocasının oyunda bir fahişeyle birlikte olduğunu, tuttuğu dedektiflerle belgeleyen kadın bunu gerekçe göstererek gerçek mahkemede boşanmış. Nethaber.com

Eğer oynamak isterseniz işte adres: secondlife.com Üye olmak için sağ üstteki turuncu Join Now butonuna basıp kendinize bir isim, soyisim ve parola seçeceksiniz.

Second Life’ı oynamak için aşağıdaki linklerden size uygun olanı bilgisayarınıza indirin. Boyutu 21mb.

Second Life’ı indirmek için tıklayın.

One comment

  1. Türk kullanıcılar artık dil desteği arıyorlar mmo oyunlarda.Şirketlerde farkına vardı bunun dil desteği vermeyenler daha az rağbet görecekler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir