Seafight inceleme

Bigpoint oyun dünyasına oldukça büyük katkıları olan bir firma. Öyle ki her çıkardıkları oyun önceki ile yarışır konuma geliyor ve oyunculara özgün içerikler sunuyor. 2006 yılında yapımı tamamlanan ve yayına alınan oyunları olan Seafight’da bu özgün oyunlardan birisi. Online oyun dünyasına bomba gibi düşen bu oyunda korsanlar arasındaki mücadeleye tanık oluyorsunuz. Bugüne kadar dünya genelinde 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan ve gittikçe de büyüyen bir topluluğa sahip olan oyun, oyuncuları birçok yönü ile cezbediyor. Bir türlü etkisini yitirmeyen, her defasında aynı heyecanı yakalayan  ve hatta gitgide daha iyi bir duruma gelen savaş ortamı oyunun en büyük artılarından birisi. Görüntü kalitesi bu oyunun zayıf halkası olarak görünse de, oyuncular için görüntüden çok aksiyon önemli olduğundan dolayı bu sorun pek de önemsenmiyor.

 

Oyun siz değerli oyunculara korsan olma fırsatını sunuyor. Her korsanın kendi emri altında bir gemisi var ve oyun devam ettikçe bu gemi sayesinde savaşlara katılabiliyor ve ganimetleri elde edebiliyorsunuz. Zaman geçtikçe büyüyen topluluk sebebi ile oyunda da birbirinden farklı birçok durum ortaya çıkıyor. Bundan sonra sizler oyuna katılırsanız eğer, daha tecrübeli korsanlar arasından sıyrılıp zirveye oynamaya çalışmalısınız. Bunun için de deniz canavarlarını ve diğer korsanları alt etmeniz gerekecek.

Oyuna başladığınız zaman karşınıza bazı kurallar çıkacaktır. Bunlardan birincisi ilk 24 saat boyunca dokunulmaz olmanızdır. Bu özellik oyuna yeni başlayan ve oyunun mekaniklerini henüz kavrayamamış kişileri biraz daha güçlenene kadar korumaktır. Bu sayede daha usta oyuncular sizin üzerinizden rahatlıkla kazanç sağlayamayacaklar. Bunun yanında siz de kimseye saldıramıyorsunuz bu süre içerisinde. Bu süre kalktıktan sonra ise hem saldırılara açık oluyorsunuz hem de siz saldırabiliyorsunuz istediğiniz kişilere. Zaman geçtikçe siz de bu oyunun kurallarına ve mekaniklerine alışacaksınız.

Oyun içerisinde belli başlı bazı görevleri yaparak altın ve deneyim puanı elde edebilirsiniz. Aldığınız her deneyim puanı size daha güçlü bir gemi olarak dönecektir. Bu şekilde daha yüksek seviyelerde daha güçlü gemilere sahip olabileceksiniz. Zaten belirli bir seviyeye gelene kadar çok fazla bir şey yapamayacaksınız ve size her şey çok sıradan gelecek. Ama bir yerden sonra seviyeniz daha büyük ve heyecanlı savaşlara girebilmeniz için uygun seviyeye gelince, işte o zaman oyunun keyfine varabileceksiniz.

Oyunun haritasında istediğiniz gibi, özgürce gezebilmeniz mümkün. Ama bu gezintiler sırasında düşmanlarla karşılaşmanız da olası. Böyle olunca ilk olarak o düşmanı analiz etmeniz gerekir. Kimi zaman küçük bir düşman ile karşı karşıya olduğunuza dikkat etmezseniz büyük silahlarınızı kullanabilirsiniz. Bu da ufak tefek şeyler için büyük silahları harcadığınız anlamına gelir ve bu size ileride pahalıya patlayabilir. Çünkü mühimmatınızı boşa harcamak demek bir sonraki düşmanda sıkıntı yaşamak demektir. Bunları düşünerek akıllıca hareket etmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca seviyeniz arttıkça gerçek oyuncular ile savaşacağınız için burada daha dikkatli olmalısınız. Bu seviyelere geldiğiniz zaman, hazırlıksız yakalandığınızda ya da yanlış hareket yaptığınızda telafisi çok zor olan sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu durumda da gerçek para kullanarak gemilerinizi onarmanız gerekebilir.

Oyuncular güvende olmak için kimi zaman klanlara girmeyi tercih ediyorlar. Bazı oyuncular bu konuda aynı şeyleri düşünmese de klan kurmak ya da kurulu olan bir klana katılarak ortak hedefler koymak makul bir durum gibi görünüyor. Eğer geleceğiniz olduğunu düşünüyorsanız siz de klanlara katılabilirsiniz. Ya da bir klan kurarak insanların sizin klanınıza katılmasını sağlayabilirsiniz.

Oyun içerisinde yer alan yükseltme sistemi tamamen altın ve inci etrafında dönmektedir. Aynı şekilde yeni gemiler ve yeni ekipmanlar da bu altın ve inciler ile satın alınabilmektedir. Altınları görevler ve savaşlardan elde edebilirsiniz ama inciler için aynısını söyleyemeyeceğiz. Onları elde etmek zorlu bir süreç olduğundan dolayı, çoğu oyuncu gibi gerçek paralar ile incileri satın almanız da mümkün. Bu sayede engin denizlerde yelken açacak yeni korsan geminizi alabilir ya da halihazırda elinizde olan gemiyi baştan aşağı yenileyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir