RF Online İnceleme

RF Online İnceleme

RF Online, piyasaya çıktığı tarihte Sci-Fi olarak piyasaya giren ilk MMORPG oyunu olması ile çok iddialıydı. Bu oyun tabiri caizse full Türkçe olarak karşımıza çıktı ve ilk etkinliklerinde 20 bin liranın üstüne para ödülü vermişti. Mayn Games, ülkemiz için bu oyuna verdiği önemi de verdiği ödüller ve özel etkinliklerle bizlere kanıtlamış oldu.

RF Online’ın konusuna göz atacak olursak, Novus gezegenindeki Rising Force içinde üç tane ırk, çok zorlu mücadeleler içine giriyor. Bu ırkların kendine has alanları ve yetenekleri bulunuyor. Bilim kurgu üstüne kurulu bir oyun olsa da fantastik nesneleri de oyun içinde görebiliyorsunuz. Bilim kurgu olur  da grafikler kötü olur mu? Sesleri ve efektleri gayet güzel, siz de oynayınca zaten hemen fark edeceksiniz. RF Online içindeki gezegenin ve bölgelerin şekilleri çok güzel tasarlanmış. Oyunun görsellerinin yanı sıra içerisinde müzikler de çok etkileyici olmuş. Oyuna bu kadar emek verildiği için ücretli olarak piyasaya çıkması düşünülürken ücretsiz ve Türkçe olarak yayınlanmaya başladı.

RF Online’ın sürekli teması ve özelliklerinden bahsettik, şimdi biraz oyun içeriğinden bahsedelim. Bu oyunu diğer MMORPG oyunları ile karıştırmayın, öyle her şeyi çok basit şekilde yapamazsınız. Oyunda sürekli yeni bir şeyler keşfediyorsunuz, standart 2-3 olaydan oluşan bir oyun değil. Oyun ilk başladığında çok büyük bir alanda kendinizi bulunca fazla korkmayın, oyunun yardımcı modu sayesinde gezegendeki bütün her şeyin yerini kolayca öğrenebilirsiniz.

RF Online epey geniş içeriğe sahip olmasına karşın ara yüz kullanımı kolay oynanabilecek şekilde tasarlanmış. Diğer MMO oyunlarındaki sürekli NPC’ye giderek görev al, tamamla unsurları ile uğraşmıyorsunuz. Seviyeniz yükseldikçe yeni görevleriniz sağ alt köşede görünüyor, tamamlandığı takdir de yeni görevlere ana merkezinize gitmeden devam etme şansınız var.

Bu tür oyunlarda skill her şeydir, level yükselince artan skill sistemi yerine kullandığınıza göre gelişebilen skilller bulunmaktadır. Oyunun daha ilk başlarında güçlü atışlar yapabiliyorsunuz, tek atışta birden fazla yaratık öldürme özelliğini kolay kolay bir oyunda göremezsiniz. Oyuna ilk başlayan adam bile kendini 20-30 seviyedeki güçlü karakterler gibi hissedebiliyor. Oyundaki yaratıkların gücü biraz tesadüf olmuş, yani en yakında bölgeden güçlü yaratık çıkabilir, uzak bölgeden de zayıf yaratık çıkabilir, bu özellik biraz değişik olmuş. Oyunun algoritması çok ilginç, mantıkla düşünerek bulabileceğiniz bir sistem değil yani.

MMORPG oyunu sevenlerin RF Online’ı mutlaka denemelerini tavsiye ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir