PlayStation 4K Bu Yıl Çıkacak Gibi Gözüküyor

PlayStation 4K Bu Yıl Çıkacak Gibi Gözüküyor

E3 2016 fuarı bizlere birçok oyunun tanıtımını, duyurusunu, söylentisini ve bilgisini aktardı. Aynı zamanda oyunların dışında şirketlerin ve sektöründe gidişatı konusunda yol gösterici bir kaynak oldu. Bakıldığında son dönemlerin en çok dikkat çeken gelişiminin Neo kod adıyla PlayStation 4K olduğunu kabul edebiliriz. 4K görüntü desteğinin yanı sıra asıl bomba ise VR yani sanal gerçeklik ekipmanlarında bitiyor. Aynı projenin Microsoft tarafından da Xbox One Project Scorpio kod adıyla yürütüldüğünü biliyoruz.

Bunun sebebi şuan ki mevcut konsolların günümüz teknolojisine ayak uyduramamasıdır. Yani bir bakıma yetersiz kalan PS4 ve Xbox One artık yerini yeni modellere VR desteğiyle bırakmak üzeredir. Ancak maalesef ki bunun için süreç bazında bazı sıkıntılarla karşı karşıya gibiyiz. Microsoft yeni Xbox One modelinin geliştirildiğini kabul edeli epey zaman oluyor. Sony ise mecburi olarak kabul edip henüz resmi duyurusunu yapmış değil. Bu doğrultuda E3 2016 fuarında PlayStation 4K tanıtımı beklememize rağmen bu beklentimiz boş çıktı. Peki ya PlayStation 4K çıkış tarihi ne zaman olacak?

Xbox One Project Scorpio ve PlayStation 4K Ne Zaman Çıkacak?

VR uyumlu yeni konsollar için Microsoft tarafından yapılan açıklama önümüzdeki yılın sonlarını işaret ediyor. Yani Xbox One Project Scorpio için 2017 yılının son demlerini bekleyeceğimiz kesin gibi duruyor. Fakat Sony cephesinde bir sürpriz hazırlığı var gibi desek abartmış olmayız. Keza bir türlü geliştirmelerin ötesinde duyuru yapmayan, aynı zamanda net bir tarih vermekten kaçınan, ortalama bir süreçten bile bahsedemeyen Sony kafa karıştırıyor.

Yeni PlayStation 4K çıkış tarihi içinse Eurogamer gibi oyun dünyasının önde gelen platformları 2016 yılının son ayını işaret ediyor. Satışa sürülmesi bu kadar erken başlandığında Xbox One konsoluna karşı da bir avantaj yakalayacak olduklarından sürpriz bir çıkış bizi bekliyor gibi gözüküyor. Tabi şuanda EuroGamer tarafından yapılan açıklama haricinde net bir detay yer almıyor. Beklentiler ise önümüzdeki GamesCom 2016, Parsi Games Week 2016, Tokyo Game Show 2016 gibi organizasyonlardan ziyade PlayStation Experience 2016 etkinliğinde dev bir tanıtım organizasyonunun yapılması yönünde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir