PES 2016 Gerçekten İptal Edildi mi?

PES 2016
Yıllardır futbol severlerin büyük bir tartışmayla savunduğu PES ve FİFA kapışması son bulacaktı. Bu durum geçtiğimiz günlerde PES oyununu bünyesinde bulunduran Konami şirketinin yayınladığı bir belgeden ortaya çıktı. Bu belge sonucunda akıllara PES 2016 çıkmayacak mı sorusu geldi. Belgede Konami şirketinin 2015 yılı içerisinde mali raporları ve çıkacak olan oyunların listeleri yer alıyordu. Ancak listede PES ile ilgili hiçbir detayın bulunmuyor oluşu büyük şaşkınlık yarattı.

Bu raporun ardından çeşitli mecralarca PES 2016 çıkmayacak, PES 2016 iptal edildi, PES projesi durduruldu gibi çeşitli spekülasyonlar yayılmaya başlandı. Ancak bu haberlerin sonucunda Konami yetkilisi Adam Bhatti gerekli açıklamayı Twitter üzerinden yaptı. Yapılan açıklamada PES serisinin güvende olduğunu ve her halükarda şirket tarafından çıkarılacak olan oyunların başında yer aldığı belirtildi.

PES bildiğiniz gibi yıllardır FİFA ile derin bir yarış içinde. Ancak PES 2013 sonrası değiştirilmek istenen grafik motoru ve ona göre uyarlanan oyun hayal kırıklığı yaratmıştı. PES 2014 ve PES 2015 serileriyle yaralanmaya devam eden oyun bu yıl PES 2016 ile sevenlerinin yüzünü güldürmek istiyor. Konami tarafından en ciddiye alınan oyunlardan biri olmasına karşın lisans konusunda yaşadığı problemi yıllardır aşamamış olması ise bir başka olumsuzluk. Hala daha çok az takımın lisansını elinde bulunduruyor.

PES 2016’nın iptal edildiğine dair haberler asılsız çıktığına göre artık gözler Konami’ye çevrildi. Geçtiğimiz günlerde FİFA 16 için bir trailer yayınlayan EA Sports baz alındığında bu günlerde PES 16 içinde bir fragman görebilmek mümkün gözüküyor. Yıllardır süren kan kaybını bu yıl yeni grafik motoru ve kontrol sistemiyle beraber çözmeyi hedefleyen Konami’nin işi oldukça zor. Satış rakamları ve popülerlik olarak FİFA arayı iyice açmış durumda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir