Oyun Dünyasında Yunan Mitolojisi; Apotheon İnceleme

apotheon-yunan-mitolojisi-oyun-incelemesi

Yunan mitolojisi eskiden beri insanların ilgisini çeken seçenekler arasında yer almış ve sinemadan edebiyata pek çok esere konu olmuştur. son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile de insanların severek oynadığı oyunlarda da kullanılmaya başlanan yunan mitolojisine örnek teşkil edecek oyunlar arasında God Of War, Devil May Cry gibi oyunlar yer alıyor. Genelde tanrılar ve insanlar arasında ki savaşları konu alan ve kaostan doğan düzen tabirinin iyi canlandırıldığı bu oyunlar güzel öyküleri ile de dikkat çekiyor.

Bu yunan mitolojisi oyunlarına bir örnek de Alientrap firmasının geliştirdiği Apotheon oyunu. Mitolojiye farklı açılardan da yaklaşan ve adeta bir sanat eserini anımsatan oyun 2011 yılında duyurulmuştu ve giderek artan bir sükseye sahip oldu. Oyunun temelindeki hikayede de pek çok kez karşınıza çıktığı gibi oluşan bir kaos ve bunun sonuçları hedef alınmış.

Oyuna alışma sürecinizin ise sadece yarım saat olacağını söyleyebiliriz. Oyunu oynamaya başladığınızda Nikandreos köyünü basanların kafasını kırıyorsunuz ve Hera karşınıza çıkıyor. Normal bir ölümlü iken Herkül ve görevleri gibi bir maceraya başladığınızda oyunun gerçekten sizi çok fazla eğlendirdiğini, 10 dakika diye girdiğiniz oyundan saatlerce çıkamadığınızı göreceksiniz!

Eski yunan çömleklerinde ki halleri ile karşınıza çıkan tanri figürleri oldukça dikkat çekici görünüyor. Oyun sırasında tanrıların evlerini ziyaret edecek, onların triplerine kavga ile, gözyaşlarına ise teselli ile karşılık vereceksiniz. Oyunun temel amacı ise Zeus’un karşısına çıkabilecek kadar güçlü bir hale gelebilmek. Mitolojik konulara ilgi duyanlar için bu oyunun çok güzel bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü tanrıların savaşları, sevgileri ve kavgaları arasında kaldıkça var olan bilginiz sizi daha da eğlendirecek. Oyunun içinde bulunan gerçeklik payından da bahsetmeden etmeyelim; örneğin karanlık yerlerde meşalesiz bir şey göremezsiniz!

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir