Overwatch Ücretli Olacak Haberi

 overwatch

Overwatch oyunu hakkında şimdiye kadar çok sayıda haber yazılıp çizildi. En son Blizzard tarafından geliştirilen oyun BlizCon’da yapılan açıklamalarla bazı konularda netlik kazandı. Gelmiş geçmiş en iyi shooter oyunlarından birisi olarak gösterilen oyunun ücretsiz olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Hatta sosyal medyada kısa süreliğine soğuk duş etkisi yaratarak Overwatch ücretli mi olacak konusu en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

Blizzard tarafından benimsenen oyun şeklinin satın al ve oyna modülü üzerine kurulu olduğunu biliyoruz. Firma genellikle oyunlarını bu şekilde oyun severlerle buluşturuyor. Overwatch fiyatı şuan için netlik kazanmamış olsa bile 40 $ civarında olacağı tahmin ediliyor. Bunu ortalama olarak 100-110 TL civarına çevirmemiz mümkün. Oyunun ekstra özel paketlerine sahip olmak isteyen bir oyuncunun da 60 $ civarında bir ödeme yapması gerekecek. Bunun içinde 160-170 TL civarı bir ödeme yapılması ön görülüyor.

Oyuncuların pek ısınamadığı ücretli Overwatch için tasarımcılardan Scott Mercer çeşitli açıklamalarda bulunarak kamuoyunu aydınlatmak istedi. Yapılan açıklamada Overwatch oyununun kahraman sistemiyle yani klasik hero mantığıyla oynandığı savunuldu. Tüm oyunculara adil şartlar altında kahramanlara erişim sağlanabilmesi için oyun içi satın al modelini kullanmadıkları bildirildi. Yani oyundaki tüm kahramanlar tüm oyuncular tarafından kullanılır durumda diyebiliriz. Bu noktada buradan bir gelir elde etmenin adil olmayacağını belirten Scott Mercer oyunun satın al ve oyna şeklinde olacağını doğruladı.

Bakıldığı zaman Blizzard Heroes Of The Storm ya da Hearthstone oyunlarında ücretsiz olarak sunum yapmıştı. Ancak oyun içindeki kahramanları, kartları ve ekipmanları oyuncular para karşılığında alabiliyorlardı. Bu hem bu tarz bir oyunda adil olmayan bir sisteme, hem de oyunculara daha fazla maddiyata sebebiyet veriyordu. Dolayısıyla satın al oyna modeliyle Overwatch oyunu çok daha cüzi bir miktara oyunculara sunulmuş olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir