Nusrat Yerli Mobil Oyun İncelemesi

Nusrat inceleme

Çanakkale Savaşı bilindiği üzere Türkiye’nin yaşadığı en önemli savaşlardan birisidir. O yıllarda, oldukça büyük yenilgiler alınan zamanlarda, Çanakkale’yi geçilmez yapan askerler sayesinde bir millet kurtulmuştu. Ülkenin temellerinin sağlamlaştığı ve halen ayakta olduğumuzu gösteren bu savaş için birçok belgesel çekildi, filmler yapıldı. Artık bu savaşlar oyunlara da yansıyor. Son çıkan mobil oyunlardan birisi olan Nusrat, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bir projesidir. Bu projeye destek veren bakanlık sayesinde oldukça iyi bir 3 boyutlu oyun ortaya çıkartılmıştır. Bu oyun içerisinde tarihimizden çok büyük parçalar yer almaktadır.

Temel olarak adını Nusrat mayın gemisinden alan oyunun da ana hikayesi bunu baz almaktadır. Çanakkale Boğazı’ndan düşman gemilerinin geçmesini engellemek için elinizde bulunan 26 mayını denize yerleştirmeniz gerekiyor. Bunu yaptığınız takdirde aynı gerçek hayatta olduğu gibi, Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirebileceksiniz. Bunu yapmak tabii ki kolay olmayacak. Biraz zor bölümlerin de yer aldığı bu oyun sadece mayın yerleştirmekten de ibaret değil. Oyun içerisinde ayrıca 18 Mart Deniz Muharebesi ve Kirte Köyü Muharebesi gibi savaşları da canlandırıyorsunuz. Buralarda da amacınız düşman kuvvetlerini durdurmak oluyor. Bunları yaparken tabii ki o zamanın durumlarına uygun şekilde de bir ortam yaratılmış. Bunun için de oldukça iyi bir yardım yapılmış bakanlık tarafından.

Oyunun içerisindeki bir diğer bölüm de Arıburnu çıkarması, Tekke Koyu çıkarması ve Conk Bayırıdır. Bu bölümlerde de Çanakkale’nin savunmasına katkıda bulunuyor ve düşmanın geçmesini engelliyorsunuz. Tarihe tanıklık etmek için bu oyunları Anroid ve iOS platformları için indirebilirsiniz. Oyun o kadar çok tutuldu ki ilk haftasında 20 bin indirmeyi geçmiş durumda. Ayrıca yabancı oyuncuların da ilgisi oldukça fazladır. ABD ve Almanya başta olmak üzere, birçok ülkedeki oyuncular kendi dillerinde indirdi ve oynamaya başladı bile.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir