NosTale – Emeklemeden Koşmaya Çalışan Kahramanın Hikayesi

Yapımcılığını GameForge’nin üstlendiği 3D MMORPG oyunu olan NosTale, yaz sıcaklarında canı sıkılanlar için birebir! Demek isterdim ama ne yazık ki türünün en kötü örneklerinden biri. Anime tarzında grafikleri kendine mesken etmiş ve her ne kadar oyuncusuna rengarenk bir dünya tanıtmak istese de ne yazık ki işleri eline yüzüne bulaştırmakta daha başarılı bir oyun kendisi.  GameForge uygulamasını bilgisayarınıza yükledikten hemen sonra, program içerisinde yer alan torrent sistemi ile oyunu rahatlıkla kurabileceksiniz. Tabii her MMORPG oyununda olduğu gibi öncelikle NosTale’nin resmi sitesinden üyeliğinizi tamamlamanız gerekiyor. Hemen ardından oyunumuza giriş yapıyor ve karakter yaratma ekranıyla baş başa kalıyoruz. Karakter yaratma ekranı dediğime bakmayın bölüm içerisinde uğraşacağınız fraksiyon sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Karakterinizin cinsiyetini belirledikten sonra 2 farklı saç modelinden birini seçip, 6 çeşit renk içinden hangisi gözünüze hoş geliyorsa karakterinizin saçının rengini de belirleyip oyuna dalıyorsunuz. Sadece mouse’nin sol tuşuyla hareket ettirdiğiniz karakterinizle NPC’lerin size verdiği ondan beş tane bundan on tane şeklindeki görevleri bir bir yapıp seviye atlıyor ve gelişmeye çalışıyorsunuz. Oyunun tamamı bu sistem üzerine kurulmuş. Görevde verilen miktar kadar yaratık kes, ödülünü al, seviye atla onun haricinde yapabileceğiniz tek şey: Ekipmanlarınızın kalitesi ile uğraşmak ya da evcil hayvanınızla saçma sapan şeyler yapmak. Evet oyunda en çok ve tek ilgimi çeken özellik harita üzerindeki yakalanabilir yaratıkları biraz patakladıktan sonra “R” tuşundaki yeteneğimizle torbaya koyup kaçırmak. Sonrasında hayvancık peşinizde bir oraya bir buraya dolanıyor, sizinle birlikte savaşa giriyor ve sizinle birlikte ölüyor. İlk seviyelerde yakalayabileceğiniz evcil hayvan tavuk olduğundan bir hayli garip sahneler de gün yüzüne çıkıyor. Kontrol ve kamera sistemine değinecek olursak tek kelime ile vasat diyebilirim. Karakterinizi sürekli tepeden gösteren bir kamera açısı, komutlarınızı harfi harfine yerine getirmeyen bir kontrol sistemi ve daha niceleri ilk 5 dakikada sıkılma garantisini veriyorum sizlere.

Hikayemize gelecek olursak, çoğunuzun tahmin edebileceği gibi gene seçilmiş kişi senaryosu ile baş başayız. Tarihin başlangıcından beri var olan kutsal ağacın güçleri kötüler tarafından ele geçirilmesin ve kötü arkadaşların kralı diriltilmesin diye tavuğumuzu da yanımıza alarak maceraya atılıyoruz.

Bazı hoş ayrıntılarda yok değil tabii ki. Özellikle bazı yerlerde Animated MMO adının altından başarıyla kalkıyor. Canavarlara saldırdığınızda verdikleri tepkiler, ölüm şekilleri, diğer oyuncularla konuşurken kullanabileceğiniz 30 dan fazla canlı yüz ifadeleri vb. En çok dikkatimi çeken şey ise oyunda canımızı yenilemek için potion değil de kraker kullanıyor olmamız. Orta derecede ve bir Animated MMORPG oyununa göre sönük kalan grafiklerini ise ayrı bir başlık altında saatlerce eleştirebileceğimden kendisine çok değinmiyorum.

Genel olarak ortalamanın altında kalan bir oyun olmuş NosTale, özellikle türün severleri için tam bir utanç kaynağı. Gene de bu renksiz dünyaya bir şans vermek isterseniz sizleri böyle alalım: http://tr.nostale.gameforge.com/news/index

Merak Edenler İçin:

Minimum
İşletim Sistemi: Windows 2000/XP/Vista/7
MİB: Pentium 3 500 MHz
RAM: 256 MB
Ekran Kartı: ATI Radeon 7000, NVidia RIVA TNT2
DirectX Sürümü: DirectX 9.0c
Sabit Disk Alanı: 3GB
Önerilen
İşletim Sistemi: Windows 2000/XP/Vista/7
MİB: Pentium 3 800 MHz
RAM: 512 MB
Ekran Kartı: GeForce 2 MX
DirectX Sürümü: DirectX 9.0
Sabit Disk Alanı: 4GB

Gerekli bilgileri bıraktım abi internet siteside yukarıda hemen.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir