Naruto Shippuuden Ultimate Ninja Storm 3 Full Burst: İnceleme !

Masashi Kishimoto’nun 1996’dan beri çizerliğini üstlendiği efsane manga serisi olan Naruto’nun en çılgın ve şu ana kadar yapılmış en büyük oyunu geçtiğimiz aylarda piyasaya sürüldü. Yapımcıların bu zamana kadar oyun hakkındaki her türlü sorunu ve eleştiriyi aşabilmiş olmalarına rağmen, oyunun isminin uzunluğu konusuna bir çözüm getiremiyorlar. Ne vardı o kadar uzun yapacak yahu. Ultimate Ninja Storm’un hikayesi günümüzde devam eden anime serisinin hikayesi ile doğru orantılı olarak işliyor tek fark aksiyondan kopmanıza asla izin verilmiyor, yazının ilerleyen kısımlarında bu konuya tekrar dönüş yapacağım şimdilik oyun hakkında edindiğim temel bilgilerle devam edelim.

Oyun için, anime serisindeki karakterlere hayat veren ses sanatçıları ile anlaşılıp animedeki replikleri tekrardan seslendirmeleri istenmiş çok da güzel olmuş. Etraftaki seslere kulak verdiğiniz zaman farkediyorsunuz ki seslendirmeler kalıp olarak değil, savaşın işleyişine ve gidişatına göre oyuna yedirilmiş. Her karakterin ana hikayenin anlatıldığı videolardan farklı olarak, savaş içinde de kullanabileceği onlarca replik mevcut. Naruto Shippuuden Ultimate Ninja Storm’un ( İsim çok uzun olduğundan biz kısaltılmış halini kullanalım “NS – UNS 3” ) bir önceki oyununa nazaran grafikler daha da geliştirilmiş. Yer yer içinde bulunduğunuz savaş alanını ve çevreyi ağzı açık bir şekilde incelemekten bir araba dayak yediğiniz zamanlar oluyor. Karakterlerin normal kıyafetlerinden farklı olarak kullanabildikleri ve belirli görevleri tamamlayarak aktif hale getirilen kostümlerde buna eklenince sadece grafikleri için bile saatlerce oynanabilecek bir oyun ortaya çıkıyor.

Oyunda kullanabileceğiniz 100’den fazla karakterin yanında her karakter için oyunun başında seçebileceğiniz 2 farklı özel yetenekle ( Toplamda 4 farklı yetenek var ama oyun başına sadece 2 tane alabiliyorsunuz. )  beraber zor zamanlarınızda çağırabileceğiniz 2 yardımcı karakterde seçebiliyorsunuz. Naruto’yu seçip 2 tane Gölge klonu ( Kage Bunshin ) yapsam klonlar art arda saldırırken ben alttan rakibin çenesine tekmeyi yapıştırıp yukarı fırlatsam, diğer iki klon üsten “Rasenganla” ( Oyunda Naruto karakterinin enerjisini elinde toplayarak rakibine saldırdığı tekniğin adı. ) rakibi tekrar aşağı yollarken ben alttan son darbeyi indirsem olur mu? Olur. Demin sizlerle paylaştığım hayalim bu oyunda hayal değil, çünkü oyun size hiç bir sınır koymuyor. Diğer dövüş oyunlarında herhangi bir özel yetenek kullanmadan 10+ kombo yapabilen oyuncular ilah ilan edilirken, siz ilk 20 dakikadan sonra 30+ komboları zorluyor olacaksınız nasıl mı? Hayal gücünüz ile. Oyun içerisinde sınır denilen olgu size çok nadir olarak yansıtılıyor, bir karaktere alıştıktan sonra hayalinizdeki saldırı düzenleri ile rakibinizi yerden yere vurabilirsiniz. Neden bu kadar heyecan yaptım merak ediyorsanız, söyleyim: Yapay zeka. Hocam adamlar yapay zekayı yapmışlar ki tadından yenmiyor. Misal zorluk seviyesini 6 yaşındaki bir çocuk için ayarlamış olsanız da rakibiniz karşıdan gelen bodoslama bir saldırıyı asla yemiyor, ya bir anda ışınlanıp arkanıza geçiyor ya da saldırınızı bloklayarak etkisiz kılıyor. Aynı hatayı zor seviyede yapacak olursanız, olası senaryo; rakibinizin arkanıza geçip size en az 20+ komboluk bir zarar vermesinin ardından seçtiği ölümcül saldırılarından birini akşam yemeği niyetine ağzınızın ortasına göndermesiyle son bulacaktır ve muhtemelen sizde can barınızın ilk sütununu kaybetmiş olacaksınız. Evet oyun içinde 2 farklı can barına sahipsiniz, bunlardan ilki: Üst katmanı oluşturan yeşil renkli sütun, diğeri ise iyi bir dayak yedikten sonra beliren turuncu renkli sütun. Belirtmekte fayda var, turuncu sütun yeşil sütuna göre daha çabuk tükeniyor. Hikaye modunda ve ya bir arkadaşınızla karşılıklı olarak savaşırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise enerji barınız. Can barınızın hemen altında bulunan mavi renkli sütundur kendisi ve belirli bir miktarının sürekli dolu olması gerekir aksi taktirde, üzerinize ağzından alevler çıkararak gelen rakibinize karşı ancak tekme ve yumrukla karşılık verebilirsiniz. Boşalmış durumda olan enerji barınızı yenilemek için savaştan bir kaç saniye için çekilip belirli tuş kombinasyonları ile, tekrardan dolum yapmak zorundasınız. Savaşa girmeden önce yanınıza aldığınız yardımcı karakterler bu iş biçilmiş kaftan, rakibinizi oyalayarak size enerjinizi yenilemek için gereken süreyi rahatlıkla kazandırabilirler.

Yazının başında bahsettiğim aksiyondan kopmamamızı sağlayan oyunun hikayesi, başarısını “Live Play” sistemine borçlu. “Rakibimi patakladım, ara video bitene kadar bende dinleneyim, sonra gene pataklarım sonraki videoda da bir şeyler atıştırırım artık” mantığı yok. Verilen görevi bitirdiğinizde açılan ara videoda ne zaman çıkacağı belli olmayan ve sizden 3 saniye içinde aktif edilmesi istenen tuşları takip etmek zorundasınız çünkü. Gene bir görevi tamamladınız ve ara video açıldı, yaslandınız arkanıza kuzu kuzu izliyorsunuz video da bir ara düşman elinde kılıcı ile size doğru uçuyor, eğer o an ekranda belirecek olan tuşa basıp saldırıyı savuşturmazsanız kafanızı hediye paketi yapıp elinize verirler. Bir şekilde bastınız tuşa ve saldırıyı atlattınız peki bitti mi? tabii ki de hayır, oyunun sizi rahat bırakmaya hiç niyeti yok. 3 dakika sürecek olan bir ara videonun 1. dakikasında 1 tuşa basmanız gerekiyor ise aynı videonun 2. dakikasında bu sayı 5 ile 10 arası değişiyor. Sizden tuşlara basmanız istendiği anlarda oyun 3 saniyelik slow – motion modu yaratıyor, ne kadar erken tuşa basarsanız o kadar az hasar alıyor ya da canınızı kurtarıyorsunuz. Normal oynanışın yanında Live play’de sisteme eklenince hiç hız kesmeden görevinizi tamamlıyor ve diğer bölüme geçiyorsunuz.

Yapımcılığını CyberConnect2’nun, dağıtımını ise NamcoBandaigames’in üstlendiği Naruto Shippuuden Ultimate Ninja Storm 3 dövüş tutkunları için  nimet değerinde. Yolunuz düşerse bir kapısını çalın.

Platformlar: Pc, XBox 360, Ps3.

Sistem Gereksinimleri:

Minimum:

İşletim Sistemi: Windows Xp/Vista/7/8

İşlemci: 2Ghz Dual Core veya Eş değeri AMD.

Bellek: 2 Gb.

Ekran Kartı: 512 Mb

DirectX: 9.0.

Boş Alan: 8 Gb.

Tavsiye Edilen:

İşletim Sistemi: Windows Xp/Vista/7/8.

İşlemci  2.3Ghz Quad Core veya Eş değeri AMD.

Bellek: 8 Gb.

Ekran Kartı:  1024 Mb.

DirectX: 10.0.

Boş Alan: 8 Gb.

Aşağıdaki videoda oyunun resmi tanıtım videosunu bulabilirsiniz, iyi seyirler.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir