Minecraft Yasağı Talebine Yabancı Basın Dalga Geçti

minecraft-yasagina-yabancı-basindan-dalga-gecildi

Bakanlıktan Minecraft için şiddet içerikli diyerek yasak talebi gelince yabancı basın bizle dalga geçti. Özellikle yayınladıkları resim gerçekten nasıl alay ettiklerini gözler önüne serdi.

Ayşenur İslam’a bazı kişilerden Minecraft şiddet içeriyor, neler yapmayı planlıyorsunuz sorusuna gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer böyle bir durum varsa gereken yapılır diyerek açıklama gelmişti. Sonrasında toplanan veriler neticesinde oyunun bir kısmına yasak getirilebileceği söyleniyordu. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ise bu konuda araştırmaları uzmanlar yapmalı ve gerekirse tamamı kapatılmalı deniyordu.

Minecraft gibi yaratıcı bir oyuna böyle bir yasak gelmesi de yabancı basın tarafında alaycı ifadeler ile eleştirildi. Özellikle Kotaku, dünya üzerinde GTA, Counter Strike gibi oyunlardaki şiddetin daha fazla olmasına rağmen bu tür bir oyunun yasaklanmasına anlam veremediler. Hatta bazı yerlerde pedagoglar Minecraft’ın ders olarak verildiğini bile dile getirdi.

Mojang’tan gelen açıklamada ise; Minecraft oyunu karanlık zamanlarda korkutucu oluyor, ne olduğu belirsiz yaratıklar var, tehlikeli bir yer ama eğer bunun çocukları etkileyeceğini düşünüyorsanız, sadece yaratıcı modu olan barış dolu bir yer de açılabilir dedi.

Minecraft resmindeki el ele tutuşan ikili, kuşlar, böcekler ise gerçekten komik ve imalı bir mesaj olmuş.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir