Minecraft Ülkemizde Yasaklanıyor mu?

minecraft-yasaklaniyor-mu

Minecraft Türkiye’de Kapatılabilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile gazeteciler TBMM’de muhabbet ederken ilginç bir soru geldi. Dünyanın en güzel oyunlarından biri olan Minecraft’ta, oyundaki eşini öldüren kişiye bile puan veriliyor diyen gazeteci, bununla ilgili bir önlem alınacak mı şeklinde soru yöneltti. Ayşenur İslam: Minecraft hakkında bizlere ulaşan bütün şikayetler incelenecek, oyunda gerçekten şiddet var mı, tespit edilip buna göre karar verilecek şeklinde soruyu yanıtladı.

Bu konuşmalardan sonra Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerekli araştırmalar başladı ve şiddet var mı, yok mu tespit ediliyor. Çocukların büyümesini kötü yönde etkileyecek durumların var olması anlaşıldığı anda oyunun Ülkemizde kapatılması için gerekli hukuki süreç başlayacak.

Bu tür şiddet eğilimi olan oyunları oynayan çocukların ileri yaşlarda çok saldırgan, dövüşmek isteyen bir yapıya sahip olduğu anlaşılıyor. Psikiyatrı tarafından yapılan açıklamalarda, Minecraft bir nevi yaşam mücadelesi verme oyundur, yani survivor gibi hayatta kalmak için her şeyi yapmanız gerekiyor. Bu da bazı çocukların gelişimini kötü yönde etkileyebiliyor.

Bazı dergi sahiplerinden gelen açıklamaya göre de; oyunda istediğiniz gibi şehir kurabiliyorsunuz, mesela geçen gün Viyana şehrinden bahsetmiştik, aslında çocukların zihinsel gelişimi, yaratıcılıkları için iyi yanlar var. Tabi, her oyunda olduğu gibi burada da çocukları olumsuz etkileyen durumlar olabilir. Arkadaşlarınızı, ailelinizi öldürebildiğiniz bir oyun diye bütün oyunu kötülemek olmaz. Twitter’da bir sürü kişi tweet atıyor, birileri kötü şeyden bahsetti diyerek bütün herkesi suçlamak olmaz.

Minecraft Türkiye’de kapatılabilir diyerek konuşuyoruz ama daha sizler GTA 5 oyununu görmediniz. Şiddet unsurlarının had safhada olması bir yana, pornografik sahneler bile oyunun daha ülkemize giriş yapmadan yasaklanabilmesine neden olur Bu yüzde Minecraft birçok oyuna göre şiddet açısından az kalır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir