Middle-Earth: Shadow Of Mordor Oyunu İnceleme

Middle-Earth-Shadows-of-Mordor-oyun-incelemesi

Orta doğu anlamına gelen middle earth oyunlarına birçok oyun sever kullanıcı aslında eleştirel bir göz ile bakmaktadır. Çünkü şimdiye kadar ortaya çıkan birçok oyun yayını bu evrenlerde geçmekte ve alışık olduğumuz devasa yapıtlar(Örneğin yüzüklerin efendisi) bu coğrafyalarda geçmektedir. Bu sebepten dolayı bir oyunun isminin middle earth olarak yayına sunulması ve raflardaki yerini alması daha oyunu hiç oynama imkanı bulmadan bile bu oyundan yeterince soğumamıza yol açacaktır.

Özetleyecek olursak bu oyunun ilk oynanış videoları yayınlandığı andan itibaren birçok ortamdan çalıntı diye nitelendirebileceğimiz etkileşimlerin olduğunun farkına vardık. Örneğin oyunun arka teması alışık olduğumuz strateji oyunlarından karakterin hareket ve kalibrasyonları ise batman’den birebir alıntı gibi gelmişti. Ancak bu oyunu farklı yapan nokta şudur ki en başta ağzımıza gelen her şeyi söylediğimiz ve doyasıya eleştirdiğimiz bu oyun bir noktadan sonra vay be bu oyuna bağımlı olacağım hiç aklıma gelmezdi sorusu ile yoğun bir çelişki ortamı yaratmaktadır.

Oyunun yapımcıları ciddi manada oyuncu kitlesinin profilini çıkarmış ve bu kitlenin ne istediğini tam olarak bilen bir topluluktan oluşmuştur. Oyundaki karakterin gerçek gibi olan yüz çizgileri, grafik özellikleri ve oyun içi etkileşimler aslında oyuncu kitlesinin tam da üstünde durduğu gerçeklik arayışına son noktayı koyuyor gibi gözüküyor. Atmosferin ve oynanış mekaniklerini ilk etapta göze çarptığı bu oyun içerisinde tek bir amaca yönelmeyip birçok işi yapmak için bir sıra belirlemeniz gerekmektedir.  Eli kılıçlı olan bir karakter hayal edin ve bu karakterin bir batman figürü ile düşmanları yok edişini izleyin. O senaryoların aynısının bir benzerini görebileceğiniz ve oynayabileceğiniz bu oyun ile kim ne derse desin vaktinizi kesinlikle boşa harcamayacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir