Metal Gear Solid 5’te 2001 Space Odyssey Gerginliği

 Metal Gear Solid 5

Metal Gear Solid bir döneme damga vurmuş, ciddi bir oyuncu kitlesine sahip olan oyun serisi. Son dönemlerde ise yeni çıkacak olan versiyonuyla meraklılarını heyecanla bekletiyor. Metal Gear Solid 5’in çıkışı resmi olarak açıklandı. The Phantom Pain ismiyle yayınlanacak olan yeni oyunda eskisi gibi çılgınlık hat safhada olacak gibi gözüküyor.

Oyunun yapım şirketi Kojima oldukça sansasyonel açıklamalarla adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Her zaman aykırı söylemlerle oyunlarını dile getiren, farklı üslupla oyunculara yaklaşan firma yine aynı yöntemi kullanmaya devam ediyor. Aslında söz konusu Kojima olunca bu konular tuhaf gelmiyor. Twitter üzerinden yapılan açıklamalar Metal Gear Solid 5 The Phantom Pain için bir diğer efsane 2001 Space Odysseye uzanan bir gerginlik yaşandı.

2001 Space Odyssey için HAL9000 herkes tarafından bilinir. Stanley Kubrick tarafından yaratılmış bu efsanevi eser Kojima firmasının söylemlerinde şöyle yer buldu. Oyuncular yapım aşamasında kullanılan iROİD isimli bas konuş aleti için bazı önergeler sundu. iROİD basit bir telsiz gibi gözükmesin. Uydu aracılığıyla sürekli veri toplayarak sizin söylediğiniz bir binanın detaylandırılmış haritasını çıkarabiliyor. Üstelik 3 boyutlu olarak bu işlemi yapan sistem yönlendirme yani navigasyon yeteneğine de sahip. Üstelik bunu konuşarak sesli bir biçimde gerçekleştiriyor.

İşte bu noktada oyuncular iROİD seslendirmesi için sabırsızlıklarını dile getirirken tepkilerini ağır göstermişler. Çünkü firma tarafından yapılan açıklamalar gayet sert bir üslupla yazılmış. ‘’Kullanılan sesi oluştururken, Stanley Kubrick’in ölümsüz eseri 2001 Space Odyssey’de bulunan HAL9000’den esinlenmediğini’’ açıklamış. Oyuncular tarafından yarı espri yarı saygısızlık olarak değerlendirilen bu söylemler yazımızın başında belirttiğimiz gibi Kojima için normal. Oyun için kaliteli bir seslendirmenin geleceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir