MAT Online İnceleme

Hikayesi

Yeni dünya düzenini kurmak için yola çıkan ve hükümetleri ele geçirerek diğer herkesi köleleri haline getiren elit kesim dünyanın tek hakimi olmaya başladı. Kendilerini “Düzen” olarak adlandıran bu grup, birçok biyolojik saldırının da arkasında yer alıyordu. Dünyadaki şehirlerin birçoğunu ele geçiren salgın hastalıklar, bu grup tarafından gerçekleştirilen planlı saldırılardandı. Bu saldırıları daha rahat yapabilmek için gizli olarak birçok farklı biyolojik saldırı aracı üzerinde de çalışmaları devam ediyordu. Dünya genelinde kamplar oluşturularak gözaltına alınan asilerin bu kamplara gönderilmesi sağlanıyordu. Asiler olarak da en çok bilinen grup ise kendilerini özgürlük savaşçıları olarak adlandıran gruptur. İnsanların özgürlük anlayışının en son halinin nasıl olacağına dair devam eden bu savaş 10 yıldır sürmekteydi. Halen devam eden bu savaşta Düzen, kendi adamlarını bir şekilde asilerin içine sokmayı başararak onları içeriden çökertmeye çalışıyordu ve kısmen de başarılı olmuştu. Bunu fark eden Özgürlük Savaşçıları’nın üst rütbelerindekiler ise bütün dünyada duyulacak bir bildiri yayınladı. “Güvendiğiniz birisi ile birlik olun ve bu güven bağını koruyun. Görev hala devam ediyor. Dünyaya gerçek özgürlüğü geri getireceğiz ve dünyayı bu hale getiren hainlerin başına kendi yarattıkları dünyalarını yıkacağız.” Düzen ise bu mesajdan sonra kendilerine karşı herhangi bir yanlış harekette bulunanların terörist olarak nitelendirilerek buna göre cezalandırılacağını bildirdi.

Mission Against Terror işte böyle başladı. Ama halen cevaplanamayan, kimin terörist olduğu ise en önemli soru olmaya devam ediyor.

Oyun Hakkında

MAT Online, First Person Shooter olarak bilinen oyun türünün online versiyonudur. Daha çok MMOFPS olarak da bilinen bu türdeki önemli oyunlardan birisidir ve 2010 yılından beridir yayın hayatına devam ediyor. Suba Games tarafından geliştirilen oyunun Türkiye için özel olarak açtığı serverları ve Türkçe dil desteği de bulunmakta. Klasik bir FPS oyununda olması gereken şeyler bu oyunda da var. Online olarak hem arkadaşlarınız ile hem de başka kişiler ile oyunu oynayabiliyorsunuz. Takım halinde oynadığınız bu oyunda amaç oynadığınız modlara göre değişiyor. Oyun dahilinde birçok mod bulunmakta. Deathmatch, Team Deathmatch, Dragon Emperor, Terminator, Bounty, Hybrid, Ghost, Mumy, Occupy, AI, Bomb ve PK modları oyunda yer alıyor ve bunlardan istediğiniz birisine girerek oyunu oynayabiliyorsunuz. Her modun kendine özgü kuralları ve amaçları bulunmakta, buna dikkat etmelisiniz.

Oyunun en dikkat çeken özelliklerinden birisi olan ve diğer oyunlardan kendisini ayıran özellik ise “dans” olayıdır. Oyun içerisinde her FPS’de olduğu gibi bir cana sahipsiniz ve bu canınız bitince ölüyorsunuz. Canınız çok azsa da tehlike durumunda olursunuz. Normalde FPS’lerde bunu değiştirmek için ya can paketleri oluyor onları alıyorsunuz ya da o şekilde devam etmek zorunda kalıyorsunuz. MAT Online’da ise bir kenara çekilerek dans edebilir ve canınızı doldurabilirsiniz. Oyunu oldukça eğlenceli ve ilginç hale getiren bu özellik oyuncular tarafından da en çok sevilen özelliklerin başında geliyor.

Oyunun diğer bir eğlenceli özelliği ise “Polymorph Granades” olarak isimlendirilen bombalar. Bu bombaları oyunda kullandığınız zaman, etkilenen düşmanlarınız küçük hayvanlara dönüşecek ve karşınızda öylece duracaklar. Çünkü bu bombanın etkisi sayesinde hem şekilleri değişecek hem de size ateş edemeyecekler. Rakibin bu aşağılama ile oldukça canının sıkılacağı gerçeği kimi zaman oyuncuları heyecanlandırıyor.

Oyuna başladığınız zaman kendinize bir karakter yaratmanız isteniyor. Bu karakter yaratma olayından sonra istediğiniz gibi eklemeler ve değiştirmeler yaparak karakter ve silahlarınızı değişebilirsiniz. Oyuna başlamak istediğiniz sizi antrenman oyunlarına girmeniz için uyaracaktır sistem. Oyunu daha iyi anlamak için Antrenman oyunlarını oynamanız yararınıza olacaktır. Yok eğer bunu istemezseniz, bu bölümü atlayarak direkt olarak oyuna giriş yapabilirsiniz. Daha sonra isterseniz bu bölümü tekrardan açabilir ve antrenman turlarına başlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir