League Of Legends İnceleme

League of Legends, Riot Games tarafından düzenlenen ve yayımlanan oyun 27 Ekim 2009 yılında kendini gösterdi.Oyun Warcraft III’ün sahip olduğu Defense of the Ancients haritasına örnek alınarak yapılmış. Oyun DotA’ya benzer özelliklere sahip. DotA’dan tek farkı ise oyun için “Kabiliyetler” ve “Rünler” bölümünün olması.

Oyunda yeteneklere getirilen bir değişiklik DotA’dan farklı olarak kullandığımız şampiyonların yeteneklerine üzerimize aldığımız eşyaların katkılarını ekliyor. Yani edindiğiniz her eşya, sahip olduğunuz yeteneklere artı bir güç olarak ekleniyor. Oyun MOBA türü bir oyundur. Strateji tarzıdır.

HARİTALAR

Sihirdar Vadisi=

Sihirdar Vadisi, Warcraft III haritası Defense of the Ancients örnek alınarak yapılmıştır.Bu Harita en çok oynanan ve League of Legends’ın turnuvalarının yapılan haritasıdır.Ayrıca bu haritada botlara karşıda oynanabilir. Haritanın sol alt köşesinde mavi, sağ üst köşesin mor takım bulunmaktadır. İki takımın ana üslerini birbirine bağlayan toplam 3 adet yol bulunmaktadır. (Top lane – Mid lane – Bot lane) Her yol üzerinde iki takımında üçer adet kule ve inhibitorler bulunur. Kuleler oyuncunun kendilerini korumak için büyük bir avantaj sağlar. İnhibitor yıkıldığı zaman yıkan takımın minyonlarına ek olarak her tur süper minyon yardımcı olarak gelmektedir. Eğer lane üzerindeki kuleler yıkılır ve Nexsus kuleleride kıyılıp Nexsus binasını kesen takım oyunu kazanır. Sihirdar Vadisinde orman kampıda bulunmaktadır. Orman kapındaki esrarengiz canavarları keserek ek altın, güç ve tecrüne kazanırsınız.

Uğursuz Koruluk=

Haritada en fazla üçer kişi olmak üzere oynanır.Takımlarımız yine aynı şekilde. Takımların kulelerini birbirine bağlayan 2 adet yol bulunmaktadır. (Top lane – Bot lane) Yolların her birinde ikişer adet kule ve inhibitor bulunmaktadır. İki yoldan da belli aralıklarla yaratıklar gelmektedir, karşı tarafın inhibitorü yıkılınca o yoldan süper minyon ilave olarak gelmektedir. Her takımın ana Nexus binası ve bunu koruyan kule bulunmaktadır. Karşı tarafın Nexusu’nu yıkan takım oyunu kazanır.Haritanın en üst kısında ve iki yolun ortasında bulunan ormanda para ve tecrübe vermektedir, bazıları ekstra özelliklerde vermektedir.

Aram=

Tek koridor üzerinde oynanan ve beşer kişilikten oynarız.Harita kışlık bir alandan oluşur. Her takımın 2 Kule 1 inhibitor 2 Nexsus’u koruyucu kule ve Nexsus binası bulunmakta.Haritada jungler kavramı yoktur.

Şampiyonlar Ve Türleri =

Oyunda 120’e yakın şampiyon bulunmaktadır. Belirli aralıklarla yeni şampiyon eklenmektedir. Her şampiyonun bir tane pasifi olmak üzere oyunun kendi özgü 5 er adet yeteneği bulunur. Bu yeteneklere göre şampiyonlara item alınır.

Saniye başına hasar

Bunlar fiziksel atak gücü (AD – Attack Damage) , kritik atak şansı , can çalma ve rakibinin zırhını düşürmedir. Neredeyse her DPS şampiyonda fiziksel atak gücü, saldırı hızı ve can çalma geliştirilir.

Yetenek gücü

Yetenek gücü (AP – Ability power) güçlenmesinde 5 özelliğin bazıları güçlendirilir. Bunlar yetenek gücü, mana ,yetenek süresi azaltma, ve rakibin büyüye dayanıklılığını düşürme. Her AP şampiyonda Yetenek gücü geliştirilir.

Tank
Tank şampiyonlarının yetenekleri de karakter özellikleri de defansiftir ve yapılandırmalarında 5 temel özelliklerini güçlendirirler. Bunlar can, zırh, büyüye dayanıklılık, can yenilme. Her tank şampiyon canını arttırır, karşı tarafın saldırı durumuna göre zırh ve büyüye dayanıklılıklarını arttırırlar.

Destekleyici
Destekleyici şampiyonlarının özelliği takımındaki arkadaşlarını desteklemektir. Destek şampiyonları bir çeşit AP şampiyonlarıdır. Ancak yetenekleri saldırı amaçlı değildir. AP şampiyonları gibi yapılandırmaları 3 temel özelliğe dayanır; yetenek gücü, büyü puanı ve yetenek süresi azaltma.

Hibrid
Şampiyonları yukarıdaki 3 çeşit şampiyonun (DPS, AP, Tank) 2 çeşidinin aynı anda geliştirilmesiyle oluşurlar. Ortak özellikleri pek yoktur, gelişimleri şampiyona göre değişiklik göstermektedir. Örnek olarak Jax hibrid bir şampiyondur, DPS veya AP özellikleri geliştirilir. Ancak Guinsoo’s Rageblade, Hextech Gunblade ve Trinity Force gibi hibrid eşyalarla iki özelliği aynı anda geliştirilirse Jax oyunda çok daha etkili olur.

Oyun Metası

Mid Lane = Genellikle yetenek gücü şampiyonlarının gittiği koridordur.

Top Lane = Tek bir şampiyonun geçebileceği bir lanedir.Çoğunlukla Tank türü şampiyonlar tercih edilir.

Jungler = Orman kamplarını temizleyip takım arkadaşlarına gizli bir şekilde yardıma gitmesiyle sonuçlanır.

Bot Lane =ADC ve Support Karakterinin Olduğu lanedir.

RÜN = Şampiyonunuza ek güç verir. Ve oynadığınız lanede sizi rakibinize karşı güçlü kılar.Mağaza kısmında oyun içi para ile tehmin edilir. Oyunda size hediye olarak 2 Rün sayfası verir.

KABİLİYET = Ücretsiz şekilde alınır. 3 Çeşittir; Saldırı-Defans ve İşlevseldir. En fazla 20 tane kabiliyet sayfası açılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir