Konami Çıkan Söylentilere Dur Dedi

konami-pes

Bir süreden beri Konami için farklı söylentiler piyasada geziyordu ki bazıları oldukça net kaynaklar vererek yayınlandı. Özellikle Avrupa satış müdürü tarafından verilen demeçlerde Konami firmasının PES serisini güvence altında tutarak farklı AAA oyunlara yönelmeyeceğinin altı çiziliyordu. Yani mobil platformlara yönelik oyun çalışmalarına ağırlık verecek olan yeni bir şirket politikası söz konusuydu. Ancak Konami oyun geliştirme konusunda yapacağı bu tarz bir devrimin henüz düşüncesinin bile olmadığını, uzun bir sürede olamayacağını açıkladı.

Fransız menşeili Gameblog oyun sitesinde yayınlanan yazıda gösterilen kaynak Konami teknoloji direktörü Julien Merceron idi. AAA oyunları geliştirmeyi durdurma fikrini şirket bünyesinde düşünen kimse olmadığını vurgulayan Merceron ekledi, ‘böyle bir fikir kimin aklına geldi ve bunu söyledi gerçekten merak ediyoruz.’ Nintendo Life tarafından yayınlanan bu haberin kaynağı Gameblog olunca bu yazınında bu çeşit bir spekülasyon olma ihtimali azaldı.

Merceron verdiği demeçte Metal Gear ya da farklı bir Konami oyununu yarıda bırakmayacaklarını açıkladı. PES yani Pro Evolution Soccer serisinin zaten durdurulma, kaldırılma, geliştirememe gibi bir durumu söz konusu olamaz. Bunun haricinde Silent Hill, Castlevania, Metal Gear gibi birçok oyunu geliştirmeye devam ediyoruz ve devam edeceğiz dedi. Bu sözlerden anlaşıldığı üzere Konami AAA oyun geliştirmeyi bırakmıyor. Hatta verilen demeçlere bakılacak olursa daha bir hırslı üreteceklermiş gibi bir algı söz konusu oluyor.

Her yıl FİFA serisiyle kapışan en büyük silahı PES serisini asla bırakmayacağının altı defalarca çizildi. Buna karşın hala daha Konami’nin piyasadan çekileceği konusunda yayın yapan sayfalar görebilmek mümkün. Sonuç olarak büyük firmalarda bu tarz spekülasyonlar oldukça sık görülebiliyor. Konami oyun geliştirmeyi bırakacak mı sorularına bu şekilde yanıt veren Merceron sempatizanları sevindirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir