Knight Online İnceleme

Ülkemizde MMORPG denildiğinde akıllara ilk gelen oyun şüphesiz Knight Online’dır. Knight Online ülkemizde 2004 yılında bir patlama yapıp internet cafeleri tıklım tıklım bir hale sokmayı başaran başarılı bir yapımdır. 2004 yıllarında Knight Online’ı oynama uğruna okullardan kaçılıyor bununlada kalmayıp oyuncular bir an evvel seviye yükseltmek uğruna internet kafeleri üzerlerine kapattırıp sabah, akşam, gündüz, gece demeden oynuyorlardı. 2004 yılında ülkemizde patlama yapan Knight Online neymiş ki oynamak için okullardan kaçılıyor, uyumayıp internet kafeleri üzerine kapattırıp oynanılan bir oyun diyenler için gelin Knight Online neymiş bir göz atalım.

Knight Online; İki farklı ırkın aralarında olan kale savaşlarını konu alıyor. Karus’ları ya da El Morad’ları seçerek oynayabileceğiniz ırk savaşlarına verilecek en güzel oyun örneklerden de birisidir Knight Online.

Knight Online da bir çok karakter sınıfı mevcut bu karakter sınıflarının isimleri ise Warrior, Rogue, Mage ve Priest. Her sınıftaki karakterlerin ise becerileri kendilerine özgün becelerilerdir. Gelin Warrior, Rogue ,Mage, ve Priest’in kendilerine özgün olan becerileri nelerdir ve oyundaki görevleri nelerdir yakından bir göz atalım.

Warrior

Warrior’un Türkçe anlamı birçoğunuzun bildiği gibi Savaşçıdır. Knight Online’da Karus savaşçı tek tipdir. Karus savaşçılar oldukça gelişmiş bir fiziğe sahip karakterlerdir. Korkutucu görünüşleri ile de sizleri oldukça etkileyebilirler. El morad Savaşçı sınıfında üç tip karakter mevcut bunlardan birisi Karus savaşçı fiziğinde oldukça heybetli bir karakter olurken diğeri normal insan ebatlarında bir karakterdir üçüncü tipteki savaşçı ise bir kadın karakterdir. Karakterin kadın olması onun sizlere güçsüz olmasını anımsatmasın oyunu oynayıpta bunu böyle düşünenlerin bir çoğu acı son ile yüzleşmişlerdir. Karus ve El morad savaşçıları aynı tip silahları kullanır. Kullandıkları silahlara bir kaç örnek verelim. Balta, Mızrak, Topaz, Kılıç vesaire yani kısacası Tek el kılıç ve Çift el kılıç türü silahları kullanırlar. Her oyunda olduğu gibi savaşçılar Knight Online’da da yüksek can, yüksek defsans ve yüksek atağa sahiplerdir ve Warrior’ların oyunda olan rölleri tanktır.

Warrior artıları: Yüksek defans, Yüksek atak, Yüksek cana sahip olmaları, Becerileri seridir, Kolay oynanışa sahip bir sınıftır.

Warrior eksileri: Hızlı değildir, Uzaktan vurma becerilerine sahip değildir yakın mesafeden atak yapabilir.

Rogue

Rogue’nin Türkçe anlamı “Serseridir”.  Knight Online’da Karus Rogue sınıfındaki karakterlerde tek tiptir. Karus Rogue normal insan fiziğindedir. Karus ırkında sadece erkek Rogue karakter vardır. El Morad ırkında ise iki tip Rogue karakter mevcut. El Morad ırkının Rogue karakterlerinden birtanesi normal insan fiziğine sahip erkek karakter olurken bir diğeri ise yine normal insan fiziğine sahip kadın karakterdir. Rogue’nin Assasin (Katil) ve Archer (Okçu) olarak becerileri ikiye ayrılıyor. Bu iki ayrı sınıfın elinizde olan silaha göre becerileri aktif duruma geliyor. Assasin becerilerine uygun silahlara bir kaç örnek verelim. Bıçak, Hançer ve Kama Assasin becerilerini kullanmak için örnek olarak verdiğimiz silahları kullanmanız şart. Archer becerilerini kullanmak için ise bir yaya ihtiyacınız var. Rogue’nin Knight Online da olan rolü ise DPS yani atakerdir.

Rogue artıları: Oyunun en hızlı karakteridir, Hem yakından hem de uzaktan atak yapabilir, Görünmez olma yeteneği vardır ve rakiplerine çok iyi hasarlar verebilir.

Rogue eksileri: Çok fazla defansa sahip değillerdir. Becerileri seri değildir, Oynanışı zordur.

Mage

Mage’nin Türkçe anlamı “Sihirbazdır”. Knight Online’da Karus Mage sınıfında iki tip Mage karakter vardır. Bunlardan birtanesi kadın karakter olurken bir diğer cüce uzaylı tipinde bir erkek karakterdir. Karus kadın Mage karakteri normal insan fiziğinde bir karakterdir. Karus erkek Mage karakter ise yukarıda bahsettiğimiz gibi normal insanlar ile hiç alakası olmayan garip bir cüce karakterdir. El Morad Mage sınıfında ise yine iki tip Mage karakter vardır. Bunlardan birtanesi erkek karakter olurken bir diğeri ise kadın karakterdir. Kadın Mage sınıfında olan El Morad karakter normal insan fiziğinde ve görünüşünde olurken erkek El Morad Mage karakter de normal insan fiziğinde ve görünüşündedir. Mage sınıfı karakterlerin kullandıkları silahlara verebileceğimiz örnek sayısı sadece birtanedir. Mage sınıfında olan karakterlerin kullandığı tek silah asadır. Mage karakterler üç ayrı beceriye sahiplerdir bunlar Buz, Ateş ve Elktiriktir.

Mage artıları: Toplu hasar verme becerilerine sahiplerdir, Kendi bölgelerine ışınlanma yetenekleri vardır ve grup olarak yaptıkları saldırı genelde başarılıdır.

Mage eksileri: Canları çok azdır, yavaş karakterlerdir, tek başlarına yaptıkları saldırılar etkili olmadığından grup olarak saldırı yapma zorunluluğu.

Priest

Priest’in Türkçe anlamı “Rahipdir”. Karus ırkında iki tip Priest sınıfı karakteri mevcuttur. Bunlardan birtanesi erkek karakter olurken bir diğeri ise kadın karakterdir. Erkek karakter normal insan fiziğinde olurken kadın Priest karakter de normal insan fiziğinde bir karakterdir. El Morad Priest sınıfında ise yine iki karakter vardır. Bunlardan birtanesi yine erkek karakter olurken diğeri ise kadın karakterdir. Erkek karakter normal insan fiziğindedir. Kadın karakter ise yine normal insan fiziğinde bir karakterdir. Priest’lerin kendi içlerinde ikiye ayrılırlar bunlar Str Priest ve İnt Priest’dir. Str Priestler atak yapıp aynı zamanda can doldurabilen ve can yükselten bufflar veren bir sınıftır. İnt Priest ise atak yapmayan ama defans küpü sadece sağlık veren ya da can yükselten bufflar verebilirler. Priest sınıfının kullandığı silahlara bir kaç örnek verelim. Topaz, Asa, kılıç ve benzeri silahları kullanabilirler.

İNT Priest artıları: Yüksek defsansa sahiptir, Grubun canını ve kendi canını doldurabilir, Grubun canını buff vererek yükseltebilir, Düşmanı zehirleyerek defansını ya da aldığı buffu silebilir.

İNT Priest eksileri: Yavaştır, Atak yapamaz.

STR Priest artıları: Sağlam bir atakerdir, Grubun ve kendi canını doldurabilir, Gruba ve kendisine buff vererek canlarını yükseltebilir, Düşmana attığı zehir ile düşmanın defansını ya da aldığı buffu silebilir.

STR Priest eksileri: Yavaştır hızlı olmak için Rogue’ler tarafından atılan Swift’lere muhtaçtır, Düşük defansa sahiptir.

NOT: Oyunda seviye sınırı “Seksen üçtür”

Knight Online’da PvP bir başkadır.

Knight Online’da üç ayrı PvP yapma haritası mevcuttur. Oyuncuların daha eşit bir savaş çıkarmaları adına yapılmış olan haritaların ismi Ardream, Ronark Land Base ve Colony Zone dir.

Ardream seviye sınırı 35-59 seviye arasıdır. Ronark Land Base seviye sınırı 60-69 seviyeleri arasıdır. Colony Zone seviye sınırı 70-83 seviyeleri arasıdır.

Heyecan dolu boss event

Oyunun Game Master’ları tarafından belirli bir zaman verilmeden ansızın Game Master tarafından başlattığı bir olaydır. İki düşman ırkın sırt sırta vererek öldürmeye çalıştıkları büyük ve korkutucu ya da küçük ama oldukça tehlikeli bossların öldürülmeye çalışıldığı, heyecanın bir an olsun eksilmediği bir eventtir. Game Master’lar bu heyecana heyecan katmak adına her zaman için en büyük bossu en sona sakladıkları ve en sonunda “Felankor” isimli ejderhayı çıkararak onunda öldürülmesi ile noktalanan bir eventtir. Yaklaşık olarak bir saat süren boss event bir saniye olsun heyecanı eksiltmeden devam eden bir Knight Online klasiğidir.

Border Defance War

Knight Online’da her gün beş defa tekrarlanan bir olaydır. 30. Seviye üstü tüm oyuncuların katılabildiği bu savaşta iki düşman ırk karşı karşıya gelirler. 30-70 seviyeleri arasında toplamda 50 oyuncu öldürerek tamamlanan kazanılabilen Border Defance War haritasının tam ortasında bulunan pembe taş ele geçirildikten 500 saniye sonra da kazanılabilir. Border Defance War savaşına sekizli parti olarak girlir. İki ırkın karşı karşıya geldiği bu nefes kesen savaşı kazanan tarafa bir ödül verilir. 70-83 seviyeleri arası girilen Border Defance War 80 kişi öldürülerek kazanılabilir ya da haritanın ortasındaki pembe renkteki taşı ele geçirip karşı ırkın ele geçirmemesi için taşı savunarak da kazanılabilir.

The Chaos

Günde dört defa tekrarlanan bir savaşdır. Her seviyeden oyuncunun katılabildiği heyecanın bol bol yaşandığı bir savaşdır. Savaşa katılan tüm oyuncular bireysel olarak savaşırlar grup olmadan tüm önünüze gelenler düşmanlarınızdır. The Chaos’ta ne kadar çok düşman öldürürseniz o kadar büyük ödüller alabilirsiniz.

The Chaos ödülleri:

 1. Mavi Kutu + Chaos Kanatları
 2. Mavi Kutu + Chaos Kanatları
 3. Mavi Kutu + Chaos Kanatları
 4. Yeşil Kutu
 5. Yeşil Kutu
 6. Yeşil Kutu
 7. Kırmızı Kutu
 8. Kırmızı Kutu
 9. Kırmızı Kutu
 10. Kırmızı Kutu

Öldürdüğünüz düşman sayısına göre belirlenen sıralamada yukarıda verdiğimiz ödülleri kazanabilirsiniz. 10. ya kadar ödül veren bu savaşa 20 kişilik gruplar olarak giriliyor. Katılan 10 kişi eli boş dönerken ilk 10 da olanlar ise yukarıda yazdığımız ödülleri kazanıyor. Sıralamada ilk üç kişinin kazandığı Chaos kanatları ile oyunda “c” harfine bastığınız zaman otururken Chaos kanatlarınızı taktığınızda klavyenizdeki “c” harfine bastığınız zaman yerden 30 santimetre yükselebilir ve havanıza hava katabilirsiniz.

2004 yılında ülkemizde patlama yapan MMORPG oluşumunun atası Knight Online ilerleyen yıllarda popülerliğini 3. parti programlar nedeni ile kaybetmiş ve günümüzde bitmiş bir efsane olarak yayın hayatına devam eden bir oyun olmuştur.

Yazmış olduğumuz yazıyı okuyan takipçilerimize sonsuz teşekkürlerimi borç bilir bizi takip etmeye devam etmelerini temenni ederim. Yazımızı bu başlık altından eleştirebilir ya da bir teşekkürü çok görmeyerek bizleri mutlu edebilirsiniz.

VOLFREDİE

 

2 comments

 1. merhaba arkadaşlar…
  knight online hakkında şunu gönül rahat lıgı ile söyleye bilirim ki şuana kadar oynadıgım mmorpg oyunlar içinde en kralı bu oyundur oyunu bıraktım neden i de oyunda hiylenin çok yaygın olması yüzünden dir hile kulanan pt lerde kasıl dıgımız için ban yiyen karakterlerim oldu bende bu yüzden çok sevdiyim birşeyden vazgeçmek zorunda kaldım…
  Ama songünlerde duydugum knight online yenilendi artık hiyle yok herkeş el emeyinle herkez ne ekerse onu biçecek gibi sözler üzerine oyunu indirdim yeniden ıd aldım eski ıd ler silinmiş sanırım neyse karakterimi geliştirmeye başladım 45 civarı lwl e getirdim ögrendiyim birşey beni açıkçası üzdü ne diycaksiniz şöyle söyliyim oyun içinde bazı şeyler yapmanız için pireminyum almak zorunda kalma gibi bu bazı şeylerden birisi de mercant olarak bildiyimiz tezgah açma gibi işlerde pireminyum zorunlugu getirilmiş tezgah aça madıgınız gibi açılı olan tezgahlara da baka mıyorsunuz ve bu yüzden oyun u oynamayı biraz daha askıya almaya karar verdim …
  knight online oyuncularına saygılar …..

  1. Premium üyelik değil kurulan tezgahları açmak ve tezgah kurabilmek için 5 Npoint’e gerek vardır yani 5 cash ayrıca güzel yorumunuz için teşekkürler. Knight Online her zaman için candır :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir