Just Cause 3 İncelemesi

Just Cause 3 İncelemesi

 Just Cause 3 oyunu yılın en beklenen oyunları arasında yer alıyordu. Nitekim çıkışıyla birlikte beklenene değen bir oyun olduğunu gösterdi. İlk gününden yüksek satış rakamlarına ulaşan oyun bekleyen oyunculara aradıkları tadı verdi diyebiliriz. Yayınladıkları videolarla, aksiyon sahneleriyle ve grafik detaylarıyla üst düzey bir yapımın bizlerle buluştuğunu söylemek mümkün oldu. Just Cause 3 incelemesi ile temel konularına değineceğimiz oyunun ufak detaylarıyla sizleri buluşturacağız.

Just Cause 3 eksiklikleri dendiği zaman akla görüntülerden bir şey gelmeyebilir. Zira oyunu oynamaya başladığınız zaman bunlar gözünüze çarpmaya başlıyor. Öncelikle oyunu bilgisayarınızla çalıştırmak için aldığınız PC sürümünde kasmalar yaşayabilirsiniz. Üst düzey bir oyun bilgisayarının bile bu konuda sıkıntılar çıkaracağını düşünüyoruz. Yaşadığımız problem geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir güncellemeyle çözülmüş olsa da kısmi olarak oyunun bazı noktalarında kasılmalar görülebiliyor.

Just Cause 3 hikâyesi her zaman olduğu gibi çok ön planda durmuyor. Nitekim serinin hiçbir oyununda böyle bir tema vaadi olmamıştı. Genel anlamda saf aksiyon oyunu olarak geçen Just Cause 3 oyunu yine alışılmışın dışına çıkmamış. Rico Rodriguez ismindeki ana karakterimizle diktatörlere karşı savaşımızı sürdürüyoruz. Eski bir CIA ajanı olduğumuzdan bu konuda tüm donanımlara sahibiz. Medici Cumhuriyeti olarak adlandırılmış olan bir ada ülkesi ise hedefimizdeki diktatörün yönetiminde bulunuyor.

Hikâye bazında çok umutlanmamak gerektiğini tekrar hatırlatalım. Zira bir noktadan sonra olaylar sizi sıkmaya başlayacaktır. Just Cause 3 oynanış yönünden orta düzeyde değerlendirilebilir. Aslında akıcı bir oynanışa sahip olmasına karşın ufak tefek eksiklikler gözünüze batıyor. Bunun en bariz örneği yapay zeka hataları. Düşmanlarınız size belli belirsiz şekillerde saldırabiliyor, yürüyebiliyor, hareket edebiliyor. Buda gerçekçiliği büyük ölçüde düşürmüş. Ancak ana karakterin oynanabilirlik farkı paraşüt atma, kanca atma ve patlama sahneleriyle sizi cezbedebilir.

Just Cause 3 grafik değerlendirme işlemini yaparken devasa harita gözümüzü doyurdu diyebiliriz. Her açıdan bakıldığında harika bir iş çıkarıldığını söylemek mümkün gözüküyor. Keza oyunun en harika kısmının grafik ve tasarımlardan oluştuğunun altını çizelim. Detaylar, oynanabilirliğe kattığı artılar ve göze hitap etmesi açısından üstün bir oyun deneyimini mümkün kılıyor. Di Ravello ordusunu alt edip haritayı direnişçi grubun lehine çevirmemiz gerekirken bu efsane grafikler gözümüzü doyuracak.

Just Cause 3 hakkında son olarak patlama sahnelerinde yaşanan lag problemine değinmek gerekiyor. Zira üst segment bir bilgisayarla yaşanılan bu problem muhtemelen standart bir bilgisayar oyuncusunu çileden çıkarabilir. Ancak grafik yönünden yine de efsanevi sahnelere şahit olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir