İran’da League of Legends’ın Bayan Karakterleri Yasak!

Daha önce de World of Warcraft, Rappelz ve Guild Wars 2 gibi oyunlardaki kadın karakterlere sansür uygulayan ve hatta bu oyunları internet kafelerde yasaklatan İran hükumeti bu kez de League of Legends’a sardı.

League of Legends’daki kadın karakterleri İran’da düzenlenen eSports turnuvasında yasaklandı. Yasaklamayı uygulayan yetkililer yasağın sebebi olarak ise oyundaki kadın karakterlerinin giydikleri kıyafetlerin açık olmasını ve İran’ın gelenek ve görenekleriyle zıt düşmesini gösterdi.

League of Legends forumlarında yayınlanan bilgilere göre İran’daki turnuvada aşağıdaki karakterler yasak:

Ahri, Akali, Ashe, Caitlyn, Cassiopia, Diana, Elise, Evelyn, Fiora, Irelia, Janna, Karma, Katarina, Kayle, Leblanc, Leona, Lissandra, Lulu, Lux, Miss Fortune, Morgana, Nami, Nidalee, Oriana, Quinn, Riven, Sejuani, Shyvana, Sivir, Sona, Soraka, Syndra, Tristana, Vayne, Vi, ve Zyra.

Aşağıdaki karakterlerinse oyunda yasaklanıp yasaklanmayacağı ise henüz bilinmiyor:

Diana, Fiora, Karma (Traditional Skin), Kayle, Leona, Lissandra, Lulu, Lux, Nami, Quinn, Sejuani, Tristana ve Vayne.

Kotaku’ya açıklamalarda bulunan WCG İran etkinlik koordinatörü Reza Babaei, League of Legends’ın İran’da oynanabilir olması için İran hükumetiyle görüşmeler gerçekleştirildiğini ve bu görüşmelerin ardından belirli şartlar altında oyunun bu ülkede kısmen yasaklı olarak kabul edildiğini anlattı.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir