Infinite Crisis İnceleme

Not: Bu oyun iptal edildi veya kapatıldı.

Dc Comics’in Yeni Göz Bebeği

Birçoğumuz küçüklükten beri çizgi romanlara ve süper kahramanlara meraklıyız. Spiderman, Kaptan Amerika gibi Marvel karakterlerinin yanı sıra Batman, Superman, Wonder Woman gibi DC Comics karakterleri birçoğumuzun hayranlığını kazanmış ve çocukluğumuzun hayallerini şekillendirmiştir. Bu karakterleri her ne kadar sinemalarda çok sık görmeye başlamış olsak da, DC Comics işe farklı bir taraftan bakmış ve kitlesini arttırmak için, son yılların yeni favorisi olan MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) türünde bir yapımla karşımızda. Infinite Crisis.

Infinite Crisis aslen DC Comics evreninde geçen altı seriden oluşan bir çizgi roman. Bu seriyi burada anlatmam için sayfalarca yazı yazmam gerekir ancak kısaca bahsedersek, DC Comics’in bütün evrenlerinde bulunan super kahramanların New Earth adlı evrende birbirine girmesiyle oluşan bir seri diyebiliriz. Bilmeyenler için söyleyelim DC Comics’in çizgi romanlarında 52 adet evrenin adı geçer.

Oyunumuz Infinite Crisis’de tam olarak bu dönemin savaşlarını yaşamamızı sağlayan bir oyun. 5’er kişilik iki takım olarak, şu an mevcut 27 şampiyondan birini seçerek, üç haritamızdan birinde savaşa dahil oluyoruz. Bu haritalarımız Gotham Heights, Gotham Divided ve Coast City. Bu haritaların herbirinde farklı oynanışlar ve özellikler mevcut.

Gotham Heights haritası, genel olarak League Of Legends’daki Crystal Scar’a benziyor. Kontrol edeceğimiz beş farklı noktamız var ve bu noktaları ele geçirip savunmaya çalışıyoruz. İki tarafında başlangıçta mevcut bir puanı var ve kim daha fazla noktayı elinde tutarsa, rakibinin puanı yavaş yavaş düşmeye başlıyor. Sıfıra ulaşan takım maçı kaybediyor. IC’deki fark ise haritanın merkezinde bulunan Orbital Cannon. Burası ele geçirildiğinde, hem kısa bir süre için altıncı bir nokta olarak sayılıyor, hem rakip noktalara giden daha güçlü Drone’lar ( bu oyundaki minionlar) spawnlıyor, hem de rakibinizin base yakınındaki can ve hızlı koşma noktalarına küçük meteorlar düşürerek bu noktaları yokediyor. Bu nokta üç kez ele geçirildiğinde patlayarak, yerini devasa bir kratere bırakıyor.

Gotham Divided haritası, Prime ve Gaslight evrenlerinin karışmasından oluşmuş iki evrenin binalarını içeren, üç koridorlu 5vs5 haritamız. Her koridorda bir iç, bir dış turretimiz ve bir adet Dampenerimiz var. Dampener, iki turrete göre daha güçlü olan ancak yokedilemeyen sadece deaktive edilebilen, deaktive edildikten bir süre sonra da kendini yavaş yavaş onaran turretimiz. (LOL’deki Inhibitor’ler gibi.) Deaktive edildiği süre içinde ilgili koridorundaki dronelar biraz daha güçlü spawnlanıyor. Üç koridorun etrafı jungle diye tabir edilen alanlarla dolu. Burada tarafsız dronelar ile Raider/Leviathan ikilisi bulunuyor. Raider diğer dronelardan çok daha güçlü, öldüğünde de iyi altın ve tecrübe bırakıyor. Tam karşısında yer alan Leviathan’ı kesmek içinse takımın tamamı gerekebiliyor. Leviathan öldürüldüğünde ise takım savaşlarının kaderini değiştirebilecek iki yetenek bırakıyor. Shield ve Stasis. Shield yeteneği, kullanıldığında yakındaki takım arkadaşlarınıza güçlü bir hasar emici kalkan atıyor. Stasis yeteneği ise, yakındaki rakip oyuncuların belli bir süre için hareket etmesini, yetenek kullanmasını ve hasar almasını engelliyor. Stasis yeteneğini rakibin belli bir şampiyonuna odaklanmak veya yaklaşmak için kullanabilirsiniz.

Son haritamız ise Coast City. İki koridorlu, içinde Doomsday Device’ı ve üç Güç Reaktörünü (Power Relay) bulunduran büyük bir jungle’a sahip. Üç reaktörü ele geçirmenin önemli avantajları bulunuyor. Bir reaktör takımdaki herkesin, rakip dronelara verdiği hasarı arttırıyor, iki reaktör üst koridorda daha güçlü droneların spawnlanmasını sağlıyor, üç reaktör ise alt koridorda güçlü dronelar spawnlıyor. Doomsday Device ise bu haritadaki boss canavarımız. Kesildiği taktirde ele geçiriliyor ve bir noktaya ateşlenip, oraya ciddi hasarlar verebiliyor. Rakip şampiyonlara, binalara ve Güç Reaktörlerine hedef alınabiliyor. Birçok kez oyunun kaderini değiştirdiğini söyleyebilirim.
Oyunun haritaları kesinlikle özenle hazırlanmış ve klişe olan şeylerden kaçılmadan yeni şeyler katılmaya çalışılmış. Haritaları iyi bilmek bazen bir çok şeyi değiştirebiliyor, çünkü etrafta rakiplerinize atabileceğiniz arabalar, yıkıp yeni yollar açabileceğiniz binalar mevcut.

Nightmare Superman mi? O da ne ola ki?

IC’deki şampiyonlarımız altı farklı evrenden gelmiş bulunmakta. Bunlar Prime, Gaslight, Mecha, Atomic, Nightmare ve Arcane. Her şampiyonun, altı şeklinin yer alıp almayacağını şu an için bilmiyorum, ancak bir çoğunun en az üç farklı evrendeki halini görebileceğinizi söylebilirim. ( Batman, Superman, Green Lantern ve Wonder Woman’ın üç farklı hali mevcut.) Her şampiyonla oynamak; size o karakterin seviyesini artırma şansı tanıyor bu bazı avantajlar sağlıyor.

Şampiyonlar kesinlikle güzel tasarlanmış, animasyonları ve yetenekleri başarılı. Çizgi romanlardaki o havayı yansıttıklarını söyleyebilirim. Açıkçası ben şampiyonların tasarımından memnun kaldım. Ancak yeni şampiyonların biraz daha hızlı gelmesi lazım, çünkü halihazırdaki şampiyonlarla uzun süre oynamak sıkabiliyor.

Şampiyon demişken, oyun içindeki rollere de değinelim. Bunlar; Assasin, Blaster, Bruiser, Controller, Enforcer ve Marksmen. Burada Assasin, Marksmen ve Bruiser tanıdık olunan roller. Controller genel olarak destek rolüne, Enforcer Tank rolüne benziyor. Blaster da oyundaki Power Damage bazlı karakterlere verilen isim.

IC’de Stolen Powers denen ve her oyuna girerken iki adet seçilebilen özel yetenekler mevcut. LOL’deki sistemi andırsa da , her şampiyonun kendine özel Stolen Power’ı var ve o şampiyona farklı avantajlar sağlıyor. Mesela Doomsday’in, Invulnerability adlı özel Stolen Power’ı , normal Inveulnerability’den daha fazla kalkan sağlıyor. Bu Stolen Power’lar şampiyonu beşinci seviyeye getirerek kazanılabileceği gibi, mağazadan Merit ile de satın alınabiliyor. (Merit: Oyun içinde kazandığınız veya kaybettiğiniz maçlardan toplanan puan)

Oyunun dengesini değiştiren sistemlerden biri de Amplifiers sistemi. Bu sistem, şampiyonlara belli bir oranda avantaj sağlayan, istediğiniz gibi şekillendirdiğiniz ekstra özellikler sağlıyor. ( her levelda +0,5 power hasarı veya +2,23 koşu hızı gibi.) Bunları mağazadan Merit ile satın alabiliyorsunuz ve Protector seviyeniz arttığında size hediye olarak gelen üç kutudan birini seçebiliyorsunuz.

Oyunun teknik özellikleri genel olarak iyi diyebilirim. Grafikleri oldukça iyi. Tabii ki bunlardan faydalanmak için, güçlü bir pcye sahip olmanız gerektiğini söylememe gerek yok herhalde. Oyunun müzikleri fena değil, fena değil diyorum çünkü çok fazla bir müzik yok. Savaşlarda metal, patlama sesleri dışında bir şey duymuyorsunuz zaten.

Gelelim IC’yi değerlendirmeye. IC klasik MOBA oyunlarındaki klişe şeyleri alıp, biraz daha üstüne koymuş bir yapım. Ancak bunun yanında eksikleri de çok fazla. Öncelikle eşyaların bazıları çok güçlü. Marketi çözmek için bir ömür gerekebiliyor. Savaşlarda bazen ne olduğunu, ne kadar hasar aldığınızı, nerede olduğunuzu çözemiyorsunuz ki bu MOBA türünde genel bir sıkıntı. Bazı şampiyonların ciddi dengelenmeye ihtiyacı var. Atomic Wonder Woman ve Doomsday gibi karakterler oyunu tek başına taşıyabilecek düzeye çok rahat ulaşabiliyorlar. Ayrıca oyunun launcherında ciddi sıkıntılar var. Patch yüklemesi yaparken hata veriyor. Bir gb patch yüklerken, sekiz kez launcher çöktü.

Sonuç olarak Infinite Crisis, piyasadaki birçok MOBA’dan iyi. Bu oyunu Dota ve LOL gibi oyunlarla kıyaslamak için biraz erken, ancak geliştirildiğinde kesinlikle onlara iyi bir alternatif ve rakip olacak. Eğer ki siz de DC Comics evrenine, MOBA türüne veya süper kahramanlara meraklıysanız, bir yerden başlamak istiyorsanız IC doğru bir seçim olabilir. MGT olarak size bol online oyunlu günler dileriz.

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir