I Can Football

Türkiye’de 500 bin oyuncu sayısına ulaşıp artık başka ülkelerde de oyunseverlerin beğenisine sunulan I Can Football yüzde yüz Türk yapımı oyunlardan biridir. Sobee firmasınca geliştirilen oyun 11′e 11 kişilik takımların online olarak maçlar yapabildiği ücretsiz oynanabilen dünyanın ilk 3d futbol oyunudur.

I Can Football oyununda 11′e 11 kişilik (oyuncu sayısı ayarlanabiliyor, 5′e 5 veya 6′ya 6 gibi) takımlarda maçlara çıkıyorsunuz. Oyuna başlarken futbolcunuza bir isim veriyor ve devamlı bu futbolcuyla oynuyorsunuz yani oyun içinde sadece bir futbolcuyu kontrol ediyorsunuz.

I Can Football’da, futbolda kullanılan hemen hemen bütün hareketler mevcut. Bütün futbol kuralları doğru bir şekilde oyuna eklenmiş. Oyuncuların bireysel yetenekleri, takım olarak kullandıkları taktikler ve takım oyununda başarılı olmaları, I Can Football’u bir futbol simülasyonu yapıyor. Bunun yanında, diğer 3D futbol oyunlarına göre aksiyon seviyesi daha yüksek. Her oyuncunun farklı bir insan tarafından yönetiliyor olması hem oyunun gerçekliğini artırıyor hem de takım oyunu oynamanın zevkini tattırıyor.

I Can Football’u klavye veya joystick ile oynayabilirsiniz. Futbolda görebileceğiniz hemen hemen bütün hareketleri yapabilirsiniz fakat bunun için biraz tecrübe kazanmanız şart.

Oyunun resmi sitesindeki “NASIL OYNANIR” bölümünde, videolu derslerle kısa sürede pekçok hareketi öğrenebilirsiniz.

Oyunda bir puanlama sistemi bulunuyor. Çektiğiniz şutlara, verdiğiniz paslara, kazandığınız ve kaybettiğiniz toplara, attığınız gollere ve oynadığınız mevkiye göre farklı puanlar alıyorsunuz. Oyunda sık sık turnuvalar düzenleniyor ve en çok puan alan oyuncular ödüllendiriliyor. Mesela NTVSpor sponsorluğunda yapılan son turnuvada bir oyuncu Audi A3 otomobil kazandı. Pekçok oyuncu da 3d tv, dizüstü bilgisayar, milli takım formaları ve Tivibu paketleri kazandı (toplam 42 bin ödül dağıtıldı).

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir