Hastalık Teşhis Edebilen Yeni Oyun Project EVO Geliyor!

project-evo-hastalik-teshis-etme-oyunu

Video oyunlarını sevmeyen kalmadı, hayatınızın en keyifli anlarını belki de oyun başında geçiriyorsunuz. Project EVO ile birlikte artık hastalık teşhisi konulabilecek.

Ülkemizde 40 milyon saat oyun oynandığını söylemiştik, bu istatistikleri dünya bazında düşündüğümüzde hastalıkları teşhis için kullanmak geç bile kalınmış bir projedir. Akili firması FDA onayını aldıktan sonra böyle bir  video oyununu dünyaya sunmak istiyor.

Project EVO adlı projede; karakterimiz hızlı bir şekilde koşturuyor, bu arada buz parçalarına değmemek için uğraşıyorsunuz, bu sırada yol üstündeki yeşil eşyaları da toplayarak ilerliyorsunuz. Böyle dediğimiz zaman bu kadar kolay bir oyunda nasıl hastalık teşhisi yapılabilir diye sorabilirsiniz. Oyun, kişilerin başarılarını, nasıl dikkat ettiğini, oyundaki stres seviyelerinin ne olduğunu tespit ediyor.

Project EVO’da uzmanların oyun oynayanın sürekli nerelerde takılı kaldığını, hangi bölümleri geçemediği tespit ediliyor ve uzmanlar hastalık teşhisi koyuyorlar. Project EVO’nun teşhis edebildiği en belirgin hastalık ise Otizm.

Eddie Martucci  tarafından yapılan Project EVO, Otizm rahatsızlığı olanların hastane ortamlarında stresli anlar yaşamasını engellemek için yapılmış. Çünkü, normal testlerde hastalar tek başlarına gitmek zorunda kalabilirler ve aşırı stresli ortam onların kafalarını karıştırabilir, bu yöntem hem eğlenceli hem de daha az stresli bir teşhis mekanizmasıdır.

Project EVO oyunu hastalık teşhisinden sonra kullanıcıların durumunu test etmeye devam edecek. Duruma göre oyunun zorluk seviyeleri artırılarak tedavinin süreci test edilecek. Bu proje hala deneme aşamasında, tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağı hakkında bir bilgi gelmedi. Oyunun görsellerine bakınca keyifli olacak gibi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir