GTA 5’i Takılmadan Oynayın

GTA-5-takilmadan-oynamak
GTA 5
haberi yayınlandığı günden sonra insanlarda sistem gereksinimleri hakkında derin kaygılar oluştu. Oyun çıktıktan sonra birçok insan hala daha indirmedi. Bunun tek bir sebebi var. Sisteminin GTA 5’i takılmadan kaldıracağına inanmaması. Gerçekten ciddi grafiklere sahip olan oyun canavar gibi bir makine istiyor. Ancak bunu ince ayarlamalarla güzel FPS değerlerinde sabitleyerek oynayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse Windows 8 yüklü, İntel G3258 model 3.2 Ghz OC ile 4.4’e yükseltilmiş bir işlemci düşünün. Ekran kartı olarak nVidia GeForce GTX 650 Ti Boost kullanıyoruz. 8 Gb DDR3 Ram bulunan bilgisayarımızda GTA 5 oynamaya çalıştık. Oyunu açtığımızda ilk izlenimler gayet güzeldi. 55-60 arası gidip gelen FPS değeri tatmin ediciydi. Ancak Los Santos şehrinin derinliklerine indikçe FPS değerinde bir tutarsızlık olmaya başladı. Oyunda grafik olarak ciddi yer kaplayan hareket eden insanların çok olduğu bölümlerde oldukça büyük çaplı kasılmalara rastladık. Oysa sistemimiz orta düzeyin üzerinde sayılabilecek bir sistem. Bu yüzden hemen oyun grafik ayarlarına girerek yeni bir optimizasyonla aynı sistemde daha yüksek performans aradık.

Grafik menüsünden ‘Population Density’, ‘Population Variety’ ve ‘Distance Scaling’ ayarlarını orta düzeye sabitliyoruz. Vsync ayarını Half konumuna getiriyoruz. Texture Quality kısmında kaliteyi biraz düşürerek daha az FPS ile yazı kalitesini düşürmüş olsak bile akıcı bir biçimde oyun oynamamız mümkün oluyor. Anistropic Filtering ayarı normalde 16x konumunda. Biz bunu önce 4x olarak denedik ve sonrasında 8x konumuna sabitledik.

Bu ayarlarla tekrar denediğimizde 30 FPS yakaladık fakat sabit olduğu için akıcı bir oyun deneyimini yaşadık. Aynı ayarlamaları yaparak hatta diğer görüntü birimlerini değiştirerek sisteminize uygun bir optimizasyon yakalayabilirsiniz. GTA 5 oynamak için illa 10 bin TL’lik bilgisayarınız olmasına gerek yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir