Forsaken World: Blood Harvest

Perfect World Entertainment, Forsaken World için yeni genişleme paketi; Blood Harvest’i duyurdu. MMO – RPG türünde ayrı bir yeri olan Forsaken World kendinden önce gelenlerin yaptıkları hatalara düşmemek için yeni genişlemesinde birçok şeyi kökten değiştirmiş, birçok şey eklemiş. Bakalım bu bahsettiklerim nelermiş?

Öncelikle oyundaki kamp sistemi yeniden ele alınmış ve oyuncuların daha az zamanda daha çok seviye atlayabilecekleri bir sistem oturtulmuş, açıklamak gerekirse: 60. Seviyede olan bir oyuncu, 70. Seviyeye gelene kadar kampta çalışabilir verilen görevleri yerine getirerek yahut özel boss’ları öldürerek hem tecrübe hem de ganimet kazanma süresini yarıya indirebilir, tabii ki kamp seviyeleri değişiyor. ( 10. Seviyeden 20. Seviyeye kadar 40. Seviyeden 50. Seviyeye kadar gibi. ) Bir diğer dikkat çeken değişiklikse: Oyundaki tüm sınıfların yetenekleri yenilenmiş, üstüne farklı yetenekler eklenmiş bununla birlikte, yeni zırhlar, silahlar ve consume dediğimiz iksir kategorisine de yeni eşyalar gelmiş. Tüm oyuncuların dikkatini çekecek nihai olay ise yeni eklenmiş karakter sınıfı: Reaper’lar. Henüz yeni karakter sınıfının yetenekleri ya da grup içerisindeki görevleri ne olur gibi bilgiler elimizde bulunmasa da gene de oyuna ayrı bir hava katacak gibi duruyor.

Perfect World, yeni genişleme paketiyle ilgili olarak çok fazla açıklama yapmadığından, ortalık baya karışmıştı Forsaken forumlarında. Bu sorunu biraz da olsa ortadan kaldırmak için Perfect World’un Yapım Müdürü: Justin Scoggins; “ Oyun içerisindeki bir çok şeyi mikserden geçirdik ve işe yaramayan, kullanılmayan her fraksiyonu oyunun içine dahil olacak şekilde optimize ettik, özellikle; Yeni genişleme paketinden sonra düzenli olarak gerçekleşecek etkinlikler ve yarışmalarla da oyuncuların oyundan sıkılmasını engellemeye elimizden geldikçe çalışacağız” şeklinde açıklama yaptığı konuşmasına “ Her ne kadar oynanışa etki eden sistemleri elden geçirmiş olsak da, çevre modellemelerini ve harita üzerindeki hataları da göz ardı etmedik” sözleriyle devam ederken “ Oyuncuların yeni kamp sistemine özellikle dikkat etmesini istiyoruz aradıklarından fazlasını bulacaklar”  diyerek son noktayı koydu.

Araştırma yapmaya üşenen okurlarımız için Forsaken World’u kısa bir biçimde tanımlayalım. Arkadaşlar Forsaken World, 2010 yılının Kasım ayında piyasaya sürülmüş Free2play 3D MMO – RPG oyunudur, hayata geçtiği tarihten beri milyonları aşkın kayıt sayısına ulaşmış ve RPG başlığı altında gerek yaptığı güncellemelerle gerekse benimsediği mizahı ile oyuncular arasında farklı bir yere sahip olabilmiştir. Ne yazık ki yapımın seveni, hayranı olduğu kadar bir o kadar da yuhalayanı mevcut. Umarım ilerde bu iki taraf arasında bir olur yol bulunur.

Habere kaynaklık ettiği için Senem Metin’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir