Elsword

[tabby title=”İnceleme”]

KOG Games’in yapımcılığını üstlendiği bu 2D MMORPG oyununda içeriğe ve grafiğe doyacağınızı garanti ediyorum. İnternet sitelerinde adı her ne kadar “Browser” destekli olarak geçse de, kendisi saf kan işlemci oyunudur. Bunu 2GB’lık kurulum paketiyle karşılaşınca anlayacaksınız zaten. Oyununun resimleriyle ilk karşılaştığım zaman “Sıradan bir rol yapma oyunu herhalde” diye düşünmüştüm, ta ki oynayana kadar. Her ne kadar dışarıdan basit gözükse de kendi türü içerisinde içerik manyağı ödülüne sahip. Ana hikaye görevleri, ekstra görevler, harita üzerinde savaşlar, zindan savaşları, Boss dövüşleri, ekipman geliştirme ve yaratma sistemi de dahil daha benim bile çözemediğim onlarca özellik mevcut arkadaşlar. Oyun içerisinde solo takılabileceğiniz gibi ana konuşma ekranından grup aradığınızı belirterek diğer oyuncularla birlikte oynamaya anında başlayabilirsiniz de.

KOG Games’in üstüne basa basa belirttiği bir nokta var o da; Oyunun ne bir sizi can evinizden vuracak hikayeye sahip olduğu ne de MMORPG türünün ilk akla gelen isimlerinden olmaya çalışacağı. Neyse o olmak istiyor Elsword. Tek vaadi, bu türe hayran olan oyuncuları tatmin edebileceği. Oyun içerisinde tam olarak 8 farklı karakter sınıfı bulunuyor bunların 4’ü kız 4’ü erkek ve her karakter sınıfı kendi içerisinde 6 farklı özelleştirilmiş karakterlere ayrılmış durumda. Örneğin: A savaşçısını seçtiniz, sol tarafta A savaşçısının sistem tarafından hazırlanmış 6 farklı hali daha var bu da demek oluyor ki ekstra bir karakter özelleştirme ekranı beklemeyin. Karakterinizi seçtikten sonra sol tarafta bulunan en havalı modeli seçip oynamaya başlayabilirsiniz. Eğer şimdi oyuna başlarsanız 6 gün boyunca kullanabileceğiniz kostüm paketlerini de cebe atabilirsiniz. Başlar başlamaz seçtiğimiz karakterin hikayesi gün yüzüne çıkıyor korkmayın, seçilmiş kişi ve yahut dünyanın kaderini değiştirecek savaşçı hikayeleri bu oyunda KOG Games tarafından silinmiş. Karakterler savaşçı olmayı ya kişisel çıkarlar için ya da duygusal bağlamda yaşadıkları olaylar sonucunda seçiyorlar. Benim oynadığım Elsword sınıfının El adlı karakterinin hikayesi, ona savaşmayı öğreten ustasının izinden gidip; ustasını öldüren haydutlardan intikam almaktı mesela.

Hikaye sahnesini ister okuyabilir isterseniz geçebilirsiniz size kalmış ama tavsiyem okumanız yönündedir çünkü ayrı bir hava katıyor oyuna, hangi amaç uğruna savaşçı olduğunuzu hatırlayıp bütün kuvvetinizle sallıyorsunuz kılıcınızı düşmana. Savaş sırasında kullanabileceğiniz tuşlar temel anlamda 3 farklı biçimde ayrılmış. Yeteneklerinizi aktif hale getirmek için: Q, W, E, A , S, D, Saldırmak için: Z, X, Karakter gücünüzü arttırıp Devil ( Şeytan ) moduna girmek için: Ctrl, tuşlarına basmanız yeterli. Gerisini oyun size yavaş yavaş öğretiyor zaten. Oyunun sizi kendisine bağlayan noktası ise savaşma sistemi, birbirinden farklı kombo yapma seçeneğine sahipsiniz ve bunlar için hiçbir uzmanlık gerekmiyor, bilenle bilmeyen arasındaki tek fark komboların süresini uzatabilmek. Normal rol yapma oyunlarından farklı olarak siz bir yeteneğinizi aktifleştirdiğiniz de oyun devam etmiyor aksine spot ışıkları karakterinize odaklanıyor ve düşman daha neyin çarptığını anlamadan kendini yüzüstü yerde buluyor. Her seviye atladığınızda 2 ve üzeri sayıda yetenek puanı kazanıyorsunuz bunları kısmen istediğiniz gibi dağıtma hakkına sahipsiniz. Kısmen diyorum çünkü tüm yetenekler bir anda önünüze sunulmuyor 5. Seviye yetenekleri, 10. Seviye yetenekleri, 15. Seviye yetenekleri şeklinde ilerliyor ve her 5 seviye de bir 2 yeni yetenek açılıyor bunlardan birini seçerek kullanma hakkına sahipsiniz. Yetenek puanlarınızı dağıtma konusuna geri dönecek olursak işler daha da karışacak çünkü oyunun başında elde ettiğiniz bir yeteneğe 4 puan verdikten sonra 5. Puanı eklemek için karakterinizin seviyesinin de 5 olması gerekiyor aksi takdirde o yeteneği 5. Seviyeye çekmek için seviyenizi yükseltmeyi beklemeniz gerekiyor. 5. Seviyeye geldiğiniz zaman tabii ki yeteneğinizi yükseltebilirsiniz ama bundan önce yetenek puanlarınızı her 5 seviyede bir açılan yeteneklerden birini seçmek için mi yoksa elinizdeki yeteneği geliştirmek için mi kullanacağınızı belirlemelisiniz.

Oyunda savaş olgusu her ne kadar kolay olsa da bir zamandan sonra ( Muhtemelen bu zaman 10. Seviyeye ulaştığınız zaman olacaktır. ) tek başınıza hiçbir şey yapamadığınızı göreceksiniz çünkü; oyunda sadece öldürdüğünüz yaratıklardan ya da görevlerden elde ettiğiniz ekipmanları kullanıyor olacaksınız ve ne eşya geliştirmeyi, ne eşya yaratmayı, ne de eşyalarınızı büyüyle güçlendirmeyi biliyor olacaksınız işte tamda bu yüzden bir grubunuz olmadan hayatta kalamazsınız dostlar. Özellikle zindan savaşlarında bunu çok daha iyi anlayacaksınız. Madem konusu açıldı hemen zindan savaşları hakkında sizlere bilgi vereyim. Oyunda yaklaşık 5 farklı sunucu var bunlar seviyelere göre ayrılmış durumdalar, 1 – 12. Seviye, 12 – 24. Seviye, 24 – 48. Seviye şeklinde devam ediyor her sunucuda ise 2 ya da 3 farklı harita mevcut.

Her haritada kendi içerisinde bir zindana sahip ve her zindanda kendi içerisinde 3 farklı bölüme ayrılıyor ve her zindanın 3 farklı zorluk derecesi var ve son olarak her zindanın sonunda da bir Boss yer alıyor. Bu Boss’lara ulaşmak için ilk önce Boss’u koruyan hizmetkarları haklamanız lazım. Bu sistem size çok karışık gelebilir ama oyun içerisinde size verilecek olan zindan görevlerini tamamladıktan sonra her şeyin yerine daha iyi oturacağını tahmin ediyorum. Zindan görevleri tek başına yapıldığında sıkıcı olabiliyor kabul çünkü: Aynı sistem kendini sürekli tekrar ediyor. İlk önce çerezleri hakla sonra patronunun işini bitir, sonra görevden ödülü al şeklinde ilerleyen bu sistemi gördükten sonra akıllara bu mu türün sevenlerini etkileyecek oyun gibi bir düşünce geliyor ta ki; bir grup bulana kadar. Bir grupta yer almaya başladığınızda zindan savaşlarını çok farklı bir atmosfer kaplıyor sevgili dostlar, tek başınıza savaşırken hadi bitsin artık diye uğraştığınız oyunu diğer oyuncularla oynarken saniyeler içinde bitirdiğinizden doyamıyorsunuz çünkü: Diğer karakterlerin ekipmanları, yaptıkları kombolar oyunu bambaşka bir hale getiriyor ve siz fark etmeden kendinizi, kim daha çok yaratık haklayacak yarışması içinde buluyorsunuz. Bölüm sonunda ise herkes ne yaptıysa onu alıyor. Örneğin: Boss dövüşlerinde bir kenarda durup diğerlerinin işi tamamlamasını beklerseniz o yaratıktan size hiçbir şey çıkmayacaktır o yüzden daha hızlı ve daha çevik olmak zorundasınız aksi takdirde Boss dövüşüne kadar kesecek bir tane yaratık bulamazsınız bu da 0 kazanç demek.

Oyun içerisinde bir diğer hayati öneme sahip unsur ise ekipmanlar. Ekipmanlarınızı geliştirmenin saldırı ve savunma puanlarının yanında hızınızı da arttırdığını belirtirsek önemi daha iyi anlaşılacaktır. Savaş esnasında kazanmanızı sağlayacak bir şey varsa o da saldırı hızınız kısacası ne kadar hızlı o kadar iyi. Ekipmanlar iki kısma ayrılmış Elsword’da savunma için olanlar ve saldırı için olanlar şeklinde. Geliştirme yapabilmek için büyülü kristallere sahip olmanız gerekiyor ve her kristal de gene saldırı ve savunma araç gereçleri için ayrılmış durumda ki bununla da sınırlı değil kristallerin seviyeleri var 1- 10. Seviye arasındaki silahlar için yükseltmeyi gerçekleştiren bir kristali 15. Seviye için doğal olarak kullanamazsınız bu yüzden geliştirme yapmadan önce gerekli malzemeyi doğru ekipman için topladığınıza emin olun. Üzülerek belirtiyorum ki kristaller oyun içerisinde her hangi bir NPC tarafından satılmıyor harita üzerinde yaptığınız savaşlardan toplama zorundasınız. Gerekli her şeyi topladıktan sonra Silah Ustasına giderek silahınızı ya da zırhınızı geliştirebilirsiniz.

Sonuç olarak kendi türü için beklenenden fazlasını veren bir oyun olmuş Elsword. Gerek grafikleri gerekse müzikleri oyuna bağlanmanıza yetiyor. Eğer türün meraklısıysanız aradığınız kanı buldunuz, farklı türler arayanlar içinse uzun süre vakit geçirilebilecek bir oyun.

[tabby title=”Ekran Görüntüleri”]

[nggallery id=177]

[tabby title=”Video”]

[tabby title=”Sistem Gereksinimleri”]

 Bileşenler Minimum Gereksinimler Tavsiye Edilen
 İşletim SistemiWindows 7 (32-bit)Windows 7 (64 bit)
 İşlemci (CPU)

2 GHz

AMD / Intel

Intel Core i3

 RAM2 GB4 GB
 HDD (Harddisk)10 GB
(Kurulum Gerektirir)
15 GB
(Kurulum Gerektirir)
 Ekran Kartı (GPU)

Nvidia GeForce 8600 GT

Nvidia GeForce GT 240

 [tabby title=”Nasıl Kayıt Olunur ?”]

Elsword Hemen KAYIT OL

 

Resimli Anlatım için TIKLAYIN

Videolu Anlatım için TIKLAYIN

[tabbyending]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir