Dying Light Oyun İncelemesi

Dying Light Oyun İncelemesi

Dying Light Oyun Hikayesi ve Oynanış

Dying Light, Good Night, Good Lucks yani iyi geceler, iyi eğlenceler sözüyle başlıyor. Dark Soul oyununa benzeten birçok kesim var. Bunun nedeni de, aynı oyundaki gibi rakip oyuncular sizin yerinize baskınlar gerçekleştirebiliyorlar. Yapılan saldırı sonucu bu zombiler daha kuvvetli olup evrim geçiriyorlar. Oyun içindeki her harekette enerjiniz azalıyor ve bar kısmından kontrol ederek stratejinizi buna göre ayarlayabiliyorsunuz.

Dying Light oyununda birçok zombiyi kesmeye uğraştıktan sonra enerjiniz azaldığı için kuytu köşelere saklanarak tekrar enerji depolamaya çalışacaksınız, bu yüzden güvenilir yerleri tespit etmeye çalışın.

Oyunun hikayesine göz atacak olursak Harran Şehrinde gecenin ve gündüzün yaşandığı, kimi zaman güneş gözünüzü alırken, kimi zaman da yağmurdan etrafı görmekte zorlanacaksınız. Bütün şehri ele geçiren zombiler size korku dolu anlar yaşattığı gibi eğlenceli anlar da yaşatacaklar. Salgın nedeni ile şehirdeki hemen herkes zombi olmuş ve siz de ABD askeri olarak orayı temizlemek için gönderiliyorsunuz. Tabi, bu görevde yalnız olmayacaksınız, orada tanıştığınız kişiler ile ortak görevlere başlıyorsunuz. Oyunda gündüz vakti yaşamak için ihtiyacınız olan şeyler toplamak için görevlerinizi yerine getirmelisiniz. Akşam vakti ise zombiler size saldıracağı için hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Zombileşmemiş ama yine de kötülük peşinde olan haydutlara karşı da direnmeniz gerekiyor.

Gündüz, görevlerinizi yaparken çok atik oluyorsunuz, binaları en yüksek noktalarına kolayca çıkabilmek sizi rahatlatıyor ama yine de tehlikeli zombilere dikkat etmenizde fayda var. Hava kararınca oyundaki işler zorlaşıyor, hızlanıyor, zombiler en güçlü anlarına ulaşıyorlar. Dying Light’daki en güzel şey, zombiden kaçma esnasında arka kamerayı kullanarak adrenalini son ana kadar yaşayabiliyorsunuz.

Dying Light koşmak, zıplamak ve duvarlara tırmanma sahneleri oldukça akıcı olmuş, sizi hiç sıkmıyor. Yalnız, zıpladığınız anda etrafta tutunacak nokta bulamazsanız epey bir güç kaybedebilirsiniz, ama oyunun birçok alanında kolay tırmanma alanlar yer almaktadır.

Oyun kahramanınız bir sportif yapıya sahip, gitmek istediğiniz yere hızlı şekilde depar atıyorsunuz, beklediğiniz zaman da kısa sürede enerjiniz doluyor tekrar koşmaya başlıyorsunuz. Dövüşlerde ise durum farklı, burada harcadığınız enerji biraz daha fazla olduğundan koşmadaki gibi hızlı şekilde toparlayamaya bilirsiniz.

Dying Light oyununda yeteneklerinizi geliştirdikçe farklı özelliklere sahip oluyorsunuz ve bu zombi öldürme işinizi oldukça kolaylaştırıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir