Dota 2 – Earthshaker Hero Bilgileri

Dota 2’de mid, support, offlane ve carry rolleri bulunmaktadır. Bugün size anlatacağımız Earthshaker isimli hero ise genel olarak support role için kullanılan bir karakterdir. Bunun yanında daha önceleri metalara uygun olarak denenen offlane ve mid versiyonları da bulunmuştur. Şimdilerde de halen bu şekilde oyun oynayan kişiler bulunmaktadır. Siz de bu heroyu alıp istediğiniz rolde deneyebilirsiniz. Özellikle carry rolde Earthshaker oynayıp oldukça başarılı olan kişiler de bulunmaktadır.

Earthshaker’ın sahip olduğu uzun menzilli stun skili ve yüksek damage çıkartabilen ultisi sayesinde savaşlar sırasında başarılı işler yapmaktadır. Özellikle toplu savaşların olduğu ve ayrıca da creep wave’in yaklaştığı savaşlarda tek bir ulti ile büyük hasarlar ortaya çıkabilir.

Earthshaker
Earthshaker

Earthshaker’ın yeteneklerine bakalım;

 

Fissure

 

Earthshaker’ın ilk ve en önemli yeteneği budur. Bu yetenek kullanıldığında 1400 uzaklık boyunca yeri yarmakta ve bu yol boyunda bulunan herkesin stun yemesini sağlar. Oluşan bu yarık 1400 uzaklık boyunca devam etmekte ve 8 saniye sürmektedir. Bu süre boyunca bu yarıktan kimse geçemez.

Bu yetenek ilk seviyesinde 125 magical hasar verirken daha sonraki seviyelerde sırası ile 175, 225 ve 275 hasar vurur. İlk seviyeden itibaren 0.25 olarak artan seviyelerdeki stun ilk seviyede 1 saniyedir. Son seviyesinde ise 1.75 saniye olmaktadır.

Bu yarığın çapı 225 birimdir. İlk seviyede 125 mana gerektiren bu yetenek diğer seviyelerde sırası ile 140, 155 ve 170 mana istiyor. Ayrıca bu yeteneğin cooldown süresi ise 15 saniyedir.

 

Enchant Totem

 

Earthshaker’ın güzel yeteneklerinden bir diğeri de budur. Sırtında taşıdığı totemi yere vuran hero bir anda yüksek seviyelerde damage kazanır. İlk seviyesinde %100 olan bu seviye daha sonraki seviyelerde %200, %300 ve %400 olmaktadır. 14 saniye boyunca geçerli olan bu hasar artışı sonucunda kullanıldığı taktirde fiziksel bir hasar oluşturmaktadır. Bu yeteneğin istediği manalar sırası ile seviye başına 20. 30, 40 ve 50’dir. 5 saniye cooldown süresine sahip olan bu yetenek kullanıldığında heronun base damage miktarını belirtilen oranlarda artırmaktadır.

 

Aftershock

 

Earthshaker’ı gerçekten Earthshaker yapan yetenek bu diyebiliriz. Çünkü kullandığı her yetenek için ekstra bir stun daha oluşmasını sağlar bu yetenek. Ayrıca stun yanında bir de ekstradan hasar verir ve bu hasar magical damage olarak geçmektedir. İlk seviyede 0.6 saniye stun vuran bu yeteneğin diğer seviyelerinde sırası ile 0.9, 1.2 ve 1.5 saniye stun vurmaktadır. 300 alan içerisindeki herkesi etkileyen bu stun sadece bir defa değil attığınız her skil için arka arkaya toplamda birkaç defa olabilir.

 

Echo Slam

 

Earthshaker’ın ultisidir bu yetenek. 575 alan içerisindeki her kahraman ve creep ilk seviyede 160 magical hasar alır. Alandaki her birim diğer birimlere echo hasarı vurmaktadır ve bu da ilk seviyede 40 olarak belirlenmiştir. İkinci ve üçüncü seviyelerde ilk hasar 210 ve 270 olmaktadır. Echo hasarları ise 55 ve 70 olmaktadır. İlk seviyede 145 mana isteyen bu yetenek daha soınra 205 ve 265 mana istemektedir. Ayrıca bu yeteneğin cooldown süresi 150, 130 ve son seviyede 110’dur.

Eğer Aghanims Scepter alınırsa, heroların echo hasarı iki kez ortaya çıkmaktadır.

 

Oyun içinde;

Oyun başlangıcında birkaç clarity ile birlikte soul ring’in ilk parçası olan recipe alınarak lane’e başlanabilir eğer support oynanacaksa. Yok eğer mid gidilecekse tango ve birkaç clarity yeterli olacaktır. Daha sonra hızlı bir şekilde bottle alınması için başta fazla para harcanmaz. İlk item olarak bottle, Arcane Boots ve Soul Ring almanız gerekiyor.

Eğer midde carry tarzında oynamak isterseniz de soul ring,  bottle ve Phase Boots almanız daha mantıklı olacaktır. Carry devam edecekler için Shadow Blade, Daedalus, Monkey King Bar ve Desolator alınabilir. Bu şekilde oynarken de support oynarken de Dagger almanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Earthshaker, pozisyon alması çok önemli olan bir herodur. Bu sebeple mobilite sağlayacak bütün eşyalar bu heroda önemlidir. Force Staff, Dagger ve Shadow Blade gibi itemler mobilite anlamında oldukça önemlidir.

Ayrıca early game safhasında karşı takımın offlane oyuncularını sıkıntıya sokacak birkaç Fissure block sayesinde easy lane carry oyuncunuza büyük avantajlar sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir