Dota 2 – Abaddon Hero Bilgileri

Abaddon, diğer adı ile the Lord of Avernus, oyunun en iyi karakterlerinden birisidir. Dota 1 zamanlarında sıkça carry rolünde görmüş olduğumuz Abaddon ayrıca support olarak da oldukça iyi işler yapmaktadır. Yapılan takım savaşları sırasında birçok saldırıyı yetenekleri sayesinde başarılı bir şekilde emebilir ve bu sayede savaşın sonuna kadar dayanabilir.

Abaddon’un yeteneklerine bakacak olursak;

Mist Coil

Abaddon bu yeteneğini hem kendi takım arkadaşları için hem de düşman için kullanabilir. Her seviyede 5 saniye cooldown değerine sahip olan bu yetenek, sırası ile seviye başına 50/60/70/80 mana ihtiyacı duyuyor. 800 uzaklıktan kullanılabilen bu yetenek kullanıldığında düşmana seviyesine göre 100/150/200/250 hasar veriyor ya da kendi takım arkadaşına 100/150/200/250 iyileştirme sağlıyor. Ancak unutulmaması gereken nokta ise bu hasar ya da iyileştirmelerin yarısı kadar bir miktar da Abaddon’un kendisine hasar olarak dönüyor. Bu aldığınız hasar türü ise Pure olarak geçmektedir, buna dikkat edin. Kendinize kalkan atıp ilk skili arkadaşlarınıza ya da düşmanlara kullanırsanız sizin yiyeceiniz Pure hasarı kalkan emecektir.

Aphotic Shield

Abaddon’un hayat kurtaran yeteneklerinden bir diğeri de budur. 500 uzaklıktan kullanabildiğiniz bu yetenek sayesinde kendinize ya da takım arkadaşlarınıza koruma sağlıyorsunuz. Seviyesine göre 12/10/8/6 saniyede bir kullanılabilen bu yetenek 110/140/170/200 hasar emebilme özelliğine sahiptir. Bu hasarları emdikten sonra ya da süresi bitince o kahramanın üzerinde patlar ve 675 uzaklık içindeki her düşmana emdiği kadar hasar verir. Seviye başına istediği mana miktarı da artmaktadır ve bu 100/105/110/115 şeklinde olur.

Eğer takım arkadaşlarınızdan birisi herhangi bir stun etkisinde olursa ona bu yeteneği kullanırsanız hemen etkisinden çıkacaktır. Oyunda bu görevi gören en büyük yeteneklerden birisidir.

Curse of Avernus

Abaddon’un en soğuk skili budur. Abaddon’un her atağı sonrasında birçok etki sağalyan bir yetenektir. Seviyesi arttığı sürece etkisi de artmaktadır. Bu yetenek sayesinde atak yapılan düşmanın yürüme hızı %5/%10/%15/%20, atak hızı 5/10/15/20 oranında düşer. Bunun yanında bu yeteneğin etkisinde olan düşmana saldıran herkes seviye başına değişen bir atak hızına sahip olur. Bu da 10/20/30/40 olarak değişmektedir. Bunun yanında yine aynı düşmana atak yapanlar %15 yürüme hızı kazanırlar. Yavaşlatmanın geçme süresi 2.5 saniye iken sizlerin kazandığı bonuslar 4.5 saniye sürmektedir.

Borrowed Time

Abaddon’un muhteşem ultisi budur. Bu yetenek otomatik olarak çalışabildiği gibi sizin tarafınızdan da aktif edilebilir. Bunu tabii ki oyundaki duruma göre yapabilirsiniz. Bu yetenek sayesinde seviyesine göre 3/4/5 saniye boyunva aldığınız her hasar size iyileştirme olarak etki edecektir. Yani size ne kadar çok hasar vermeye çalışırlarsa aksine sizi iyileştirecekler. Ultinin otomatik olarak başlayacağı HP değeri ise 400 olarak belirlenmiş. Ultinin cooldown ise seviyeye bağlı olarak düşüyor ve 60/50/40 olarak değişiyor.

Eğer oyunda Aghanim olarak bilinen eşyayı alabilirseniz ultinin özellikleri de artmakta. Bu eşya sayesinde ultiniz açıkken 900 uzaklık içinde kendi takım arakdaşlarınızın almış olduğu bütün hasarlar size iyileştirme olarak dönecektir. Bu sayede oldukça tank bir kahraman olabilirsiniz. Ayrıca bu sayede ultinin açık kaldığı süre de 5/6/7 saniye olmaktadır.

Oyun İçinde

Oyuna başlarken eşya olarak 2 iron branch almak gerekir ilk başta. Ayrıca 1 tane salve, 1 tane tango ve 1 tane de clarity alınız. Support oynuyorsanız eğer kurye ve ward da alabilirsiniz. Yok eğer carry olarak oynayacaksanız bunları almanız gerek yok.

Oyunun devam eden bölümlerinde carry olarak devam edecekseniz Vladmir’s Offering, Drum of Endurance, Assault Cuirass, Phase Boots, Sange and Yasha ve Radiance alabilirsiniz.

Support olarak devam edecekseniz Drum of Endurance, Tranquil Boots, Soul Ring (daha sonra Bloodstone yapabilirsiniz), Mekansm, Aghanim’s Scepter ve Pipe of Insight alınabilir.

Oyunda ilk olarak önem vermeniz gereken yeteneğiniz support olarak oynayacaksanız, Aphotic Shield ve Mist Coil olmalıdır. Eğer carry olacaksanız Aphotic Shield ve Curse of Avernus seçmelisiniz. Seviye 6 olduğunuzda kesinlikle ultinizi açın ve bu şekilde devam edin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir