Dark Orbit İnceleme

Dark Orbit

Dark Orbit, Bigpoint firması tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış olan gerçek zamanlı oynanışa sahip, online uzay ve aksiyon oyunudur. Oyun tarayıcılar üzerinden oynanmaktadır. PvE ve PvP olarak nitelendirilen bir oynanış türüne sahip olan oyun 2006 yılında yayın hayatına başlamıştır. Oyun tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır ve oyun içi satın almalar yaparak aracınızı geliştirmeniz mümkündür. Bugüne kadar dünya genelinde 30 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış olan bu başarılı oyun ile ilgili bilgileri aşağıda bulabileceksiniz.

Oyunun konusu uzayda yer alan 3 farklı grubun birbirleri arasındaki savaşlardır. Bu savaşlara dahil olabilmek için öncelikle tarafınızı seçmeniz gerekiyor. Oyun içerisine giriş yaptığınız zaman karşınıza çıkacak olan seçim ekranında 3 farklı grup yer alacak. Buradan size en uygun olduğunu düşündüğünüz, kendinizi ait hissettiğiniz grubu seçerek yuna dahil olabilirsiniz. Burada yer alan gruplardan birincisi Mars Mining Operations isimli MMO kısaltmasına sahip birliktir. Bu birliğin ana amacı evrende buldukları her hammadde kaynağını ele geçirmek ve daha da güçlenmektir. Zenginlikleri ile zayıfları ezme yolunda uğraş verirler. Diğer grup ise Earth Industries Corporation yani EIC’dir. Bu grup ilk gruba göre daha sakindir ama aşırı bir baskı sistemi hakimdir. Askeri bir düzenin hakim olduğu bu birlik ise diğer gruplara karşı savaş açmıştır. Son grup ise Venus Resources Unlimited isimli gruptur ve bunların kısa ismi de VRU’dur. Bu son grup ise evreni korumak için yemin etmiş kişilerden oluşmaktadır. Kendileri ya da bir grup için değil bütün galaksi için savaşmaktadırlar.

Oyunda seçiminizi yaptıktan sonra hangi seçimi yaptıysanız o gezegenin birliklerine katılmış oluyorsunuz. Burada size ilk olarak basit bir starjet veriliyor. Oyunda önemli bir yere sahip Uridium isimli madenden ve oyun kredisinden size veriliyor. Oyuna yeni başlayan her oyuncuya başlangıçta bunlar verilir. Daha sonra uzayda gezinerek madenleri bulup onları satmanız gerekmektedir. Bunları yaparak  maden ve kredinizi yükseltebileceğiniz gibi bunların yanında size verilecek olan görevleri tamamlayarak da bunu başarabilirsiniz. Oyuna başladığınız noktaya yakın bir yerde Demilitarized Zone olarak belirlenmiş bir kontrol merkezi bulunur. Buraya giderek bu görevleri birliğin başındaki isimden alabilirsiniz. Görevleri alırken de o görevi başarı ile tamamladığınız zaman nasıl bir ödül alacağınız alt kısımda yazacaktır.

Menüsü tamamen Türkçe olan bu oyunda anlamayacağınız pek bir şey olmayacak gibi görünüyor. Oyundaki kredi miktarınızı ve madeninizi artırarak daha iyi gemiler almanız ya da elinizdeki gemiyi geliştirmeniz mümkündür. Oyun menüsünden hangara tıkladığınız zaman starjetiniz ile ilgili ana menü ile karşılaşacaksınız. Genel Görünüm içerisinde geminiz ile ilgili genel bilgileri bulacaksınız. Ekipman kısmında elinizdeki ekipmanlarınızı göreceksiniz. Gemiler kısmında ise size ait olan gemileri ve bunların özelliklerini görmeniz mümkün. Diğer menü bölümleri de bunlar gibi geminizle ilgili bilgilere kısa yoldan ulaşmanızı sağlamaktadır. Hangarda yer alan özellikler sayesinde geminiz hasar aldığı zaman onu tamir edebilirsiniz. Bunu yapmanız için belirli şeyler gerekecektir tabii ki. Bunun yanında geminizin motor ve silahlarını da geliştirmeniz mümkün. Bunları yaparak diğer düşman birliklerinden daha iyi bir hale gelmeye çalışabilirsiniz.

Oyunda alışveriş için oldukça iyi bir sistem olan açık artırma sistemi kullanılmış. Oyun içerisindeki heyecanı ve inatçılığı tetikleyen bu özellik ile aradığınız ürünleri çok da kolay bulamayacaksınız. Onları elde etmek için biraz daha fazla efor sarf etmeniz ve kararlı olmanız gerekecek. Bu arada unutmadan belirtelim,  bu açık artırmalara sunduğunuz kredi tekliflerini geri almanız mümkün değil. Kazanırsanız sıkıntı yok ama kaybettiğiniz takdirde yine de kredinizi geri alamıyorsunuz. Bu yüzden iyi düşünün ve öyle giriş yapın bu sisteme.

Oyun içerisinde Skylab diye bir bölüm yer alıyor. Burası sizin maden cennetinizdir. Burada oyun içerisinde yer alan madenler için özel rafineriler yaptırabilir ya da onları daha iyi taşımak için özel taşıma modülleri geliştirebilirsiniz. Bunları yaparak madenlerden kazandığınız kredileri artırmanız olası. Bu konuya tamamen odaklanmadan önce bir de savaş konusuna göz atmanızı öndeririz.

Oyun içerisinde diğer her bireysel odaklı oyunda olduğu gibi bir klan muhabbeti vardır. Darkorbit içerisinde de klanlar bulunmaktadır ve bunlar size oldukça büyük bir yarar sağlar. Tek başınıza bir yere kadar direnebilirsiniz ama eğer bir klana mensupsanız bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Herhangi bir düşman saldırısında yapacağınız basit bir yardım çağırısı ile birlikte klanınızda yer alan müttefikleriniz size yardım için hemen yanı başınızda bitecektir. Onlar sizi korumakla kalmayacak, beraberce düşmanı yok ederek onun madenlerine el koyacaksınız.

Oyunun en güzel yanlarından birisi de 3 boyutlu grafiklere sahip olmasıdır. Oldukça gerçekçi bir oynanış sunan bu oyunda yönlendirmeleri fare ile yaptığınızı da unutmayın. Oyun bütün herkese açık ve ücretsizdir. İstediğiniz zaman giriş yaparak üye olabilir ve uzaydaki aksiyon dolu bu maceraya siz de dahil olabilirsiniz. Evren sizi bekliyor, daha ne duruyorsunuz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir