Counter Strike: Global Offensive İnceleme

Counter Strike: Global Offensive

Basit bir Half-Life eklentisi olarak ortaya çıkıp, tüm dünyadaki FPS oyunlarını kökten değiştirecek ve gelişimlerine katkı sağlayacak hale gelen Counter Strike, son versiyonu ile binlerce oyuncuyu bir araya getirmiş durumda bulunuyor. Counter Strike: Global Offensive, ünlü oyunun tamamı ile elde geçirilerek, yüksek çözünürlüklü çizimler ve yeni eşyalar ile geliştirilmiş hali olarak göze çarpıyor.

Oyunun dağıtımı Steam platformu üzerinden yapılmakta. Sıklıkla yapılan indirimler ile 7 ilâ 13 dolar arası bir ücrete edinilebilecek oyun, herhangi bir aylık ücret gerektirmiyor. Satın alınması ile birlikte tüm oyuna sınırsız erişim sağlanması ile birlikte uzun bir süre devam edecek heyecan ve aksiyonun kapıları açılmış oluyor.

Counter Strike: Global Offensive’in ücretli olarak dağıtılması pek çok oyuncu tarafından eleştirilse de bu durum pek çok yönden avantajı da beraberinde getiriyor. Yıllardır tam anlamı ile çare bulunamayan hile kullanımı, oyunun ücretli olması sebebi ile büyük ölçüde engellenmiş durumda. Steam’in politikası gereği hile kullanan kişilere hiçbir ayrıcalık gösterilmiyor. Kullanımın yakalanması durumunda öncelikle bir uyarı alan kişi durumun devam etmesi halinde ise tüm Steam hesabını kaybetmeye kadar varacak bir yaptırım ile karşılaşacağından dolayı bu eyleminden genellikle vazgeçiyor. Her ne kadar halen minimal sayıda hileye başvuran kişi olsa da, bu durumu önceki versiyonlarda alışkanlık haline getirmiş kişiler bile çekinerek temiz ve adil bir oyun yaşanmasını olanaklı hale getiriyor.

 

Oyundaki tüm silahlar elden geçirildiği gibi birkaç yeni silah ve ekipman da kullanıma açılmış durumda. Bombalar alanında eklenen sahte ve yanıcı bombalar, oyun içindeki taktiklerde pek çok değişiklik meydana getiriyor. Bu konuda düşünülen ufak ayrıntılar ise oyuna daha gerçekçi bir hal veriyor. Örneğin yanıcı bomba teröristlerde Molotof kokteyli olarak 400$’a satın alınırken polis kuvvetleri bu bombayı profesyonel düzeyde bir kapsülde 600$’a temin edebiliyor. Buna ek olarak tüm popüler haritalarda her iki tarafın da görünüşleri farklı ve ortama uyumlu olduğundan dolayı, oyun aldığı takdir miktarını katlıyor.

Haritalarda eski versiyonlara nazaran fazla bir değişiklik yapılmasa da ek geçitler ve kısayollar eklenerek karşılaşmaların daha heyecanlı bir hâl alması sağlanmış durumda. Yapılan güncellemeler ile oyuncuların bu yöndeki istekleri de dikkate alınarak memnuniyet sağlanıyor.

En büyük yeniliklerden birisi ise, artık kullanıcıların arzu ettikleri oyun türünü seçerek o anki isteklerini tatmin etmeleri sağlanıyor. Klasik Rekabetçi, Ölüm Maçı, Silah Yarışı, Yıkım ve Klasik Basit Eğlence gibi pek çok oyun türünden dilediğini işaretleyen kişi, yalnızca arzu ettiği türdeki maçlar arasında arama yapabiliyor. Bu türlerin tümünde karşılaşma süreleri, kazanma sayısı ve alınabilen silahlar farklı olduğundan oyunda akıcılık ve süreklilik sağlanıyor.

Oyunun resmi sunucularında arama yaparak otomatik maç bulabileceğiniz gibi klasik tarzda amatör sunuculara da giriş imkânınız bulunuyor. Topluluk Sunucuları olarak isimlendirilen bu adresler arasından seçim yaparak dilediğiniz süre oynayabiliyorsunuz.

Yeniliklerden birisi olarak sunulan ceza sistemi ise maçların sürekliliğini sağlayan detayların en büyüğü olarak gösteriliyor. Resmi sunucularda başlanan bir maç tamamlanmadan önce kendi isteği ile ayrılan kişiye öncelikle yarım saat sonrasında iki saat ve durum devam ettiği takdirde bir aya varan sürelerde giriş cezası verilerek bu tutumdan vazgeçmesi sağlanıyor. Her oyuncuya iki dakika tekrar bağlanma süresi tanındığından ufak kesintiler ve program kapanmaları herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

 

Geçtiğimiz günlerde eklenen sistem Arms Deal sistemi sayesinde oyuncuların maç sonunda farklı silah kaplamalarına erişme şansı tanınmış durumda. Rastgele düşen hediyeler içinden edinilebilecek silah kaplamaları, aynı zamanda 2,5$ karşılığında satın alınabilecek anahtarlar ile yine hediye olarak edinilen kutulardan da kazanılabiliyor. Bu kutular ve kaplamalar Steam Market üzerinden diğer oyunculara satılarak, platform veya oyun içindeki herhangi bir içeriği satın almak için gerçek para cinsinden de kullanılabiliyor. Bu durum hali hazırda Team Fortress 2 ve Dota 2 oyunlarındaki eşyalardan dolayı oldukça canlı durumda olan Steam Market’i daha da güçlü hale getirerek oyuncular arası ticaretin daha üst düzeylere gelmesine olanak tanımış durumda. Her oyun farklı bir şans olduğundan dolayı, daha fazla karşılaşma yaparak farklı eşyalara ulaşan insanlar, ufakta olsa emeklerinin karşılığını almaktadırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir