Call of Arena İnceleme !

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama günümüzde piyasa sürülen yüzlerce oyun, daha önceden oyun sektöründe bomba etkisi yaratmış, özgün oynanış mekaniklerine ve içeriklerine sahip olan oyunların kopyası. Call of Arena ise bu konuda biraz daha tedbirli davranmış ve kendine özgün bir oynanış mekaniği yaratmayı başarmış. Amacımız: Oyunda sahip olduğumuz köy içerisinden cesur yürekli gladyatörler yetiştirmek ve savaş alanında karşılaştıkları diğer oyuncuların savaşçılarını akşam yemeği niyetine yemelerini sağlamak. İlk başta çok hevesli bir şekilde başladığım oyuna, içimdeki sesin bana “birazdan bir şey olacak ve tüm hevesin kaçacak!” şeklinde ki nidalarıyla devam ettim. Oyuna başlar başlamaz kendimizi savaşın ortasında buluyoruz, bunu amacının ilk başta bizlere nasıl savaşılacağını öğretmek olduğunu düşünsem de  sonradan farkettim ki gladyatörümüzü daha güçlü hale getirmek için harcayacağımız canım elmaslarımızı nerede kullanacağımızı öğretmekmiş.

Savaş eğitimini bitirdikten sonra oyun bizi bu sevimli köyle bizi baş başa bırakıyor. Resmin üst tarafında bulunan: Ekmek, taş, altın gibi kaynakları burada bulunan yapılardan elde edebilirsiniz. Ne yazık ki oyundaki en değerli kaynak olan; elması sadece para ile temin edebiliyorsunuz bu da Call of Arena’nın ileri ki zamanlarda bize atacağı en büyük kazık olacak. Yukarıdaki resimde gördüğünüz şirin köyde yapacağımız şeylerin sayısı çok sınırlı, temel kaynak ihtiyacınızı gidermenizi sağlayan yapılarınızın seviyelerini yükselterek daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayabilir ve topladığınız bu kaynaklarla birbirinden karizma gladyatörler üretebilirsiniz.

Sıra oyunda bizi en çok ilgilendiren kısma yani savaşçılarımızı ürettiğimiz alana geldi. Oyun içine en çok hoşuma giden sistemlerden biri de gladyatör yaratma ekranı oldu. Her bir üreteceğiniz gladyatör için köyünüze bir barınak yapmanız gerekiyor ve her seviyede oyun köyünüze belirli sayıda barınak inşa etmenize izin veriyor. Üreteceğiniz gladyatörler için barınak dışında oyun sizden, topladığınız kaynakların belirli bir kısmını da talep ediyor. Kahramanlarınızı yarattıktan sonra öylece bırakmak yerine savaş alanında kullanabilecekleri özel yeteneklerle donatabilir ve yahut seviyelerini yükselterek daha güçlü hale getirebilirsiniz. İçimdeki sesin haklı çıktığını farkettiğim yer ise tamda burası oldu, çünkü: Bir gladyatör üretmek için ilk başta 1 dakika gibi bir süre beklemeniz gerekiyor ama oyun size farklı bir alternatif daha sunuyor “elmaslarını kullan” 1 dakika beklemek yerine 1 elmas feda edip askerinize sahip oluyorsunuz gayet karlı bir anlaşma ne de olsa oyunun başında size verilen yüzlerce elmas var. İlk ürettiğiniz askerinizin ardından oyun hemen araya giriyor ve diyor ki: “Bu savaşçıyı ikinci seviyeye yükseltirsen daha güçlü olur”  bizde vakit kaybetmeden tıklıyoruz antrenman butonuna ve karşılaştığımız manzarayla şok oluyoruz çünkü: 1. seviye bir savaşçıyı 2. seviyeye yükseltmek için oyunun bizden kahramanımızı üretirken ki kaynaklarınızın 2 katını talep etmesinin yanında  bekleme süresini de 2 katına çıkarmış olduğunu görüyoruz. Biz gene beklemek yerine elmaslarımızı kullanmayı seçiyoruz ve o da ne en baştaki dakika başına 1 elmas olan anlaşmamız şimdi 5 dakika için 10 elmas şeklinde değişmiş. İstemeye istemeye 10 elmasımızı feda ediyor ve 2. seviye askerimize kavuşuyoruz. İşin kötü yanı ise oyun sadece 5 ya da 10 dakika gibi bekleme sürelerinin etrafında dönmüyor. 2. seviye olan bir askeri 3. seviye ye çıkarmak için bu sefer 15 dakika, 4. seviye için 30 dakika, 5. seviye için 1 saat ve en son olarak askerimizin seviyesini yükseltmek için günlerce beklememiz gereken durumlar oluyor. Kim bir asker için günlerce bekler ki?  “Bas elması al askeri” diye düşünüyoruz ve bir de bakıyoruz ki askeri eğitiminin tamamlanması 1 gün sürecek olan bir askerin bekleme süresini es geçmek bize 300 elmasa patlıyor. Doğal olarak bizde her 3 – 5 dakikalık bekleme sürelerine elmas harcadığımızdan elimizde yeteri kadar miktar kalmamış oluyor ve kredi kartı hesabımız ile alabileceğimiz elmas paketleri ile baş başa kalıyoruz.

Genel olarak farklı bir çizgide ilerlemeyi başarmış olsa da para göz yapımcıları sayesinde adaletten yoksun bir oyun olmuş Call of Arena. Diğer oyuncularla savaşarak kazanabileceğiniz gibi oyunun sizler için tasarladığı ana görevleri yerine getirerek de puanlar kazanabiliyor ve isminizi sıralamanın en üstlerine çıkarıyorsunuz. Teselli olur mu bilmem ama söylemekte fayda var topladığınız puanlara göre belirli liglere ayırılıyorsunuz her bir üst lige geçişinizde oyun tarafından belirli sayıda elmas kazanıyorsunuz. O zamana kadar beklemekten kök salmaz iseniz denemenizi tavsiye ediyorum. Android ve İos işletim sistemleri için uyarlanmış oyunu ücretsiz olarak, Google Play ve AppStore’dan elde edebilirsiniz.

+Yönleri: Farklı yapısı, grafikleri, müzikleri.

-Yönleri: Paran varsa bizdensin teması, bekleme süreleri.

İlginizi çekti ise:

2 comments

  1. Arkadaşım Nasıl A clası yada daha ustu bir glatyatör alabiliyoruz. Bir turlu cozemedim yardımcı ollurmusun. B clası var hep elimde ustlerini bulamadım ve nasıl alacagımı bilmiyoryuum. lvl 35 .

    1. Bir süredir oyunu oynamadığım için bende fikir sahibi değilim ama en yakın zamanda sorununun çözümünü bulacağım :D

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir