Bot Firmasından Blizzard’a 7 Milyon Dolar Tazminat

Online oyunların en büyük sorunlarından birisi de bot yazılımları. Tüm MMO oyunlarının ortak problemi, bot yazılımlarından birkaçı da dünyanın en büyük MMORPG oyunlarından biri olan World of Warcraft’ın başındaydı. Ancak Blizzard harekete geçerek bot programının üreticilerine dava açtı. Davanın sonucuysa Blizzard ve oyuncuları için oldukça sevindirici oldu. Böylece bot yazılımını üreten yazılımcı firma Blizzard’a tazminat ödeyecek.

Yaklaşık olarak iki yıldır devam eden dava süreci geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Blizzard’ın Ceiling Fan Software adlı yazılım firmasına açmış olduğu davanın ardından California’daki mahkemenin sonucu bugün belirtildi. Davanın sonucunda bot yazılımını üreten firma, Blizzard’a tam olarak 7 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Ayrıca Blizzard davanın sonucunda sadece para kazanmış olmadı. Aynı zamanda bot yazılımını üreten firma, bu hile programını satın alan her kullanıcının bilgilerinin yer aldığı bir listeyi Blizzard’a iletti. Yazılımı kullananların oyundan uzaklaştırıldığı düşünülüyor.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir