Black Desert Online Türkiye’de Yasaklandı

 black desert

Yıllardır aynı MMO oyunları oynayan oyuncular bir süredir yeni oyun arayışındaydı. Bunu dindirmek içinse Kore yapımı Black Desert Online oyunu çıkış yaptı. Gerçekten şimdiye kadar görülmüş oyunlarla kıyaslandığında detaylar bakımından çok üst düzey bir yapım olmuş. Pearl Abyss tarafından geliştirilen oyun 2015 başlarında Avrupa’da oynanır hale gelmişti. Kore için kapalı beta sürecinin 2014 yılında başladığını düşünürsek dağıtımının oldukça yavaş sürdüğünü söylemek mümkün.

Geçtiğimiz günlerde gelen bir haber ise MMO oyuncuları için resmen bir kabus niteliğindeydi. Black Desert Online Türkiye’de yasaklandı haberi ilk çıktığında çok dikkate alınmamıştı. Zira ülkemizde yasaklı olan birçok platform ve oyun görmek mümkün. Ancak işin ciddiyeti daha sonradan anlaşıldı. Özellikle sosyal medyadan çok büyük bir beslenme alan MMORPG oyunu Black Desert Online resmen yasaklandı.

Bu yasaklama durumunun sadece Türkiye için değil Ukrayna, Litvanya, Letonya, Estonya, Moldova gibi ülkeleri de kapsadığını görünce sebebi merak konusu olmaya başladı. Edindiğimiz bilgilere göre global olarak kaydettiği telif haklarının ülkelerde geçersiz olması bu yasaklamaların temel sebebini oluşturuyor. Aynı zamanda Buy and Play modeliyle sunulan oyun ülkemizden sipariş edilemiyorken ne yazık ki oyunda görülen IP adreslerinin de bloke edileceği bilgisi verildi.

Klasik MMO oyunlarıyla kıyaslandığında daha iyi görsel kaliteye sahip grafiklerle, görev sinematikleriyle, karakter türleriyle oynamaya değer bir uzak doğu online oyunuydu. Ancak ne yazık ki Türkiye macerası bu noktada son buldu. Oldukça hızlı bir aksiyon dövüş oyunu olan Black Desert Online oyunu bunun yanı sıra harita yapısının büyüklüğü ve oyun içi geniş item yelpazesiyle de dikkatleri üzerine çekmişti. 100-160 TL arasında  bir ücrete satılan oyun daha sonra çok küçük meblalarla ekstra alım sunuyor. Bu ekstralar zorunlu olmamakla birlikte klasik bir MMORPG oyununun vazgeçilmezleri olarak sunuluyor. Black Desert Online belki çok büyük bir oyuncu kitlesine ulaşabileceği ülkemizde artık oynanamayacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir