Beyond: Two Souls Son Oyun Olacak

beyond

Beyond: Two Souls oyunu PlayStation konsolunun sevilen oyunları arasında yer alıyor. PlayStation 3’ün en iyi grafiklerine sahip olan oyun diyebileceğimiz Beyond için geçtiğimiz günlerde güncelleme şeklide bir re-mastered yayınlandı. Bununla birlikte PlayStation 4 ile Beyond Two Souls oynamak mümkün oldu. PS4 versiyonuyla daha fazla kişiye hitap eden ve grafik değerlerini katlayan oyun final sahnesiyle büyüleyen bir senaryoyla oyuncuları umutlandırmıştı. Final sahnesinin devam ettirilebilir olarak ucunun açık bırakılması bir sonraki oyun hakkında birkaç teoriyi bile yaratmaya yetmişti. Ancak bu varsayımların hepsi geçtiğimiz günlerde çürüdü.

Quantic Dream ismindeki Fransız bir oyun stüdyosu tarafından geliştirilen oyun şimdiye kadar hiçbir oyunda seriye gitmedi. Tamamen tekel oyunlar üzerine yoğunlaşan stüdyo yaptığı açıklamada Beyond Two Souls içinde bir devam oyunu tasarlamadıklarını belirtti. Hatta böyle bir düşüncenin hiç oluşmadığını da ekledi. Stüdyonun kurucusu David Cage tarafından yapılan açıklamalara göre oldukça isabetli ve takdir edilesi bir düşünceye sahip olduğunu kanıtladı.

Sürekli birbirine benzeyen senaryoları yeni oyun olarak sunarak, aynı oyunları insanlara oynattırmanın mantıklı olmadığını savunan David Cage bunu doğru bulmadığını da ekledi.  Bulunabilecek yeni fikirler doğrultusunda geliştirilecek daha orijinal fikirlerin daha verimli bir oyun deneyimi ortaya koyacağını düşünüyorlar. Dolayısıyla var olan bir oyunun ikinci sürümü yerine sıfırdan bir oyun tasarlamanın oyun sektörüne daha büyük bir katkı sağlayacağından eminler.

Mantıken baktığımızda Call of Duty, Resident Evil, Star Wars, PES ve FIFA gibi oyun serileri markalaşmış değerler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun haricindeki oyun serilerine baktığımızda eğer bir markalaşma olmamışsa serinin tutma ihtimalinin de çok zayıf olduğu aşikâr. Bu birazda oyunun oynanma isteğiyle alakalı bir durum gibi gözüküyor. Nitekim ilk oyunu oynanmayan bir oyunun ikinci hatta üçüncü oyunu da aynı reaksiyona sebep olabilir. Beyond: Two Souls oyunu efsanevi PS oyunları arasında anılarak rafa kaldırılacak gibi gözüküyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir