Bakanlık’tan Minecraft için Yasaklama Talebi Neden Geldi              

minecraft-yasaklama-talebi-nedeni

Kısa zaman önce Minecraft hakkındaki şikayetleri dile getirmiştik. Şimdi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Minecraft için yasaklama talebi geldi. Bakalım nedenleri nelermiş.

Evet, haber gerçekten ilginç, Bakanlık Minecraft hakkında inceleme başlatmıştı ki, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü de gerekli araştırmaları bitirdi. Daha sonra yapılan incelemeler, elde edilmiş bulgular hepsi Hukuk Müşavirliğine yollandı.

Minecraft yasaklama talebinin ilk nedeni, çocukların hayvanlara zarar vermeye başlayabilir iddiası oldu, halbuki birçok oyunda buna benzer şeyler var. Aslında yetkililerin düşündüğü mantık şu, oyunda hayvanların acı çektiği görülmediği için, gerçek hayatta da böyle olduğu algısı oluşturacağından hayvanlara acı çektirmeler artar. Online çoklu oyuncu modu yıllardır var, yalnız çocuklar dışarıda gerçek arkadaş bulamayacaklar, sürekli oyunlardan arkadaş ediniyorlar gerekçesi de ilgi çekici olmuş.

Minecraft yasaklama talebindeki bir diğer neden de, çocukların hiç bilmediği kişiler ile arkadaşlık edinmeye başlaması sosyal açıdan büyük problemleri beraberinde getirebilir. Oyundaki yaratıcılık unsurlarının yararlı olduğu düşünülse de, bölgelerine gelen canavarları öldürmek çocukları şiddete yönlendirebilir.

Oyun içinde kredi kartı kullanma gibi durumların olması çocukların ailelerden izinsiz olarak kartları alıp alışveriş yapması, izinsiz birçok şeyi yapmalarına zemin oluşturabilir. O zaman dünyadaki birçok oyunu yasaklamak gerekebilir.

Minecraft için bu rapor çok ilginç çünkü ben yıllardır birçok oyun gördüm, bu yazıklarının hepsi her oyunda var, kabul edilir mi bilemem ama eğer edilirse tarihe altın harfler ile geçeceğiz. Yaratıcı unsurların yoğun olduğu oyun için böyle karar verenler, korku oyunları hakkından nasıl bir karar verecekler merak ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir