Alien İsolation Konusu ve İncelemesi

alien-isolation-konusu-incelemesi

Korku oyunlarının son günlerde revajda olması nedeniyle yıllardır adından sıkça söz ettiren ve oyun sever kullanıcılar için farklı bir yere konulan Alien oyunu yeni bir serisiyle yine karşınıza çıkmaktadır. Açıkçası diğer versiyonlarına göre köklü değişikliklere gidildi mi sorusunu kendimize sorduğumuzda kesinlikle hayır cevabını alacağımız kesin ancak yine eski karakterlerle bağlantılı olay örgüleri ve ipucu arayış etkinlikleri ile tamamıyla sürükleyici ve aksiyon dolu bir oyun diyebiliriz.

Oyunun hikayesi annesini kaybeden kızın annesini aramasıyla başlamaktadır. Ancak korku dolu karanlık bir gemi içerisinde işler birdenbire bozulmaya başlar ve artık o saatten sonra geri dönüş yoktur. Bu oyunda Alien filmlerinden de hatırlayacağınız üzere bu filmlerdeki ana karakter olan Ellen Ripley’in kızı olan Amanda Ripley’i yönetiyoruz ve bu kızın annesini bulabilmesi için aksiyon ve korku dolu maceralara atılmasını sağlıyoruz.

 Oyunun amacına ulaşabilmesi için her köşede gizli bir yerde ipuçlarını bulmak zorundayız. Ancak bu ipuçlarını bulmak hiç de sandığınız kadar kolay bir görev değildir. Tamamıyla kendinizi kaptıracağınız bu oyunu belki de tek başınıza oynayamayacak ya da geceleri ışığı açarak ve sesleri kısarak oynayacaksınız. Ancak oyunu birebir yaşamak ve hissetmek istiyorsanız, ben sanal şeylerden korkmam diyorsanız gecenin zifiri karanlığında sessiz bir ortamda bu oyuna başlangıç yapmanızı önerebiliriz.

Oyunun hikayesinin uzunca yazı olan belgelerde değil de mikrofonlarla ve yüz yüze canlı karakterler ile aktarılması bu oyunu başarıya götüren en önemli etkenlerden birisidir. Oyun boyunca kesinlikle tek bir amaca ve senaryoya bağlı kalmıyor sürekli yeni bir görev uğruna maceralı anlara tanık oluyoruz. Bu durum oyundan sıkılmanıza ve tazeliğini yitirmesine engel olmaktadır. Bu oyun ile aksiyon ve macera dolu anlar sizi bekliyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir