Aion 4.0 Üzerine

Bir hafta… Kimilerine göre kısacık belki ama Aion ahalisine göre kocaman geçen bir hafta sona erdi. 4.0’ın gelmesiyle gözlemlenen en önemli nokta, tüm oyuncuların yeni haritalara akın etmesiydi. Yeni zindanları keşfetme çabaları, yeni gelen madalya ve coin sistemini öğrenme istekleri ile, daha önceden ayak basacak yerin bulunmadığı Sarpan ve Tiamaranta’da in cin top oynamaya başladı. Bundan Tiamaranta Kale savaşları da etkilendi elbette. 7 Gün boyunca Balaur’ların hizmetindeydi kaleler. Bu nedenle PvP’nin kalbi olarak görülen Tiamaranta Eye’da, kötülüğün kadim hizmetkârları bir haftalık tatil yaptılar.

Bugün itibari ile gelen haftalık bakım notlarına baktığımızda;

“Event: Healing Camp will stay activated
Activating 50% Exp Boost”

Healing Camp’ların devam edeceği ve ek olarak  %50 exp boost event’ının geleceği yazıyor. 65’e yükseltilen level sınırına henüz ulaşmayanlar için bulunmaz bir nimet.

Peki geçen bir hafta boyunca oyunda neler oldu?

Öncelikle şunu rahatça söyleyebiliriz ki, daha önceleri oyun yarı PvE, yarı PvP üzerine kuruluydu. Son güncelleme ile beraber oyunun ağırlık mekanizmasının PvP üzerine odaklandığını söyleyebiliriz. AP(Abyss Point) ile alınan PvP setleri tarih olabilir. Çünkü North ve South Katalam haritalarında bulunan garnizonlardaki Daily(günlük) görevler ile Battle Medal(BloodMark) toplanıyor ve bunlar ile 65 level PvP set alınabiliyor.

Hemen hemen tüm garnizonlarda ek bir özellik bulunuyor. Eski AP itemlerini satmak, eski greater stigmaları satmak, mitril madalyaları, yeni madalya ile takas etmek için, garnizonları gezmek zorundasınız. Dikkat edin, Tüm Katalam’da belirli 1-2 yer dışında neredeyse her yer Guard Zone dışı; yani PvP’ye açık alandasınız.

Oyunda AP biriktirmek ise, 65 leveller için resmen derde dönüştü. Daha önce AP kasmak isteyenlerin vazgeçilmez durakları olan Satra Hoard, Esoterrace, Coridor of Betrayal gibi yerler, 65 level oyunculara artık item vermiyor. Bu durum, oyunun “10 level fark var ise kutular boş çıkar” kuralıyla tamamen doğru orantılı. Peki AP kasmak isteyenler ne yapacak?

Ona cevap ise yine Battle Medal. Battle Medal ile aldığınız itemi Katalam’ın belirli noktalarında bulunan NPC’lerde AP karşılığında satabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda ise, hangi AP itemini, nerede, hangi fiyata satacağınıza dair bilgilendirmeler mevcut. Her zamanki gibi, Crown ve Goblet’leri Reshanta Core’da tekli halde ve Pernon’da 10’luk paketler halinde satabiliyoruz. Seal ve Icon’lar ise South Katalam, Rune Temple’da toplu halde satılabiliyor.

Aşağıdaki resimler Katalam Garnizonları’nın içeriği hakkında.

North Katalam

South Katalam

Katalam Underground’da bulunan zindanlar ise henüz tüm Aion oyuncuları tarafından keşfedilmedi. Keşfedenler ise PvP alanlarında boy göstermekle meşguller. Ek olarak Underground’da bulunan görevler ile Ancient Coin toplayabilir, bunlarla yeni silah, zırh dizaynları alabilirsiniz. Tabi istenen miktarı gördüğünüzde bunun o kadar da kolay olmadığını fark edeceksiniz.


Yeni düşman Beritra’nın kana susamış ordusuyla savaşırken, arkanızı kollamayı unutmayın…

İyi günler, iyi savaşlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir