2000 Minecraft Hayranının Hesapları Çalındı

2000 Minecraft Hayranının Hesapları Çalındı

5 milyon civarı kullanıcısı bulunan ve severek oynanan Mincraft hakkında bomba gibi bir haber geldi. Oyuna bu kadar zamandır emek vermiş Türk kullanıcılar da haberden sonra tedirgin olmaya başladılar. Söylenenlere göre, neredeyse 2000 oyuncunun giriş bilgileri internette paylaşıldı. İnsanların para vererek oynadıkları bu oyuna hileli yoldan ulaşanlar nedeni ile birçok kişi huzursuz oldu.

Böyle popüler bir oyunda nasıl olur da kullanıcıların hesapları çalınır? Sorusunu birçok kişi sordu. Yetkililerden gelen bilgiye göre, oyuncuların bilgisayarlarına keylogger gibi bir program yüklenerek, şifrelerini kolay yoldan öğrenebilecekleri söyleniyor. Yani, siz bilmediğiniz bir dosyayı açıyorsunuz, keylogger kuruluyor, hangi adreste, klavyede hangi tuşa basarsanız o veriler programı kuran kişinin mailine gidiyor. Tabi, bu yöntem aslında çok iyimser, sadece kısıtlı kullanıcıların hesapları çalındı diyebiliriz. Eğer, hacker Minecraft sunucusunun içine sızmayı başardıysa milyonlarca oyuncunun hesabını zamanla internette yaymaya başlayabilir.

Rehineleri teslim edip çıkabilmek için önce birini dışarı yollarsınız, bu da öyle bir şey olabilir. Belki milyonlarca kişinin şifresini çaldılar ve sadece 2000 kişininkini yem olarak ortaya attılar, eğer durum böyleyse oyun bütün karizmasını kaybedecek gibi görünüyor. Sizin henüz hesabınız çalınmadıysa şifrenize bir reset atmanız yararınıza olacaktır. Sanal klavye ve şifre üretme gibi uygulamalar ile böyle basit sorunların önün geçilmesi gerekiyor. Tabi, yetkililerin dediği gibi sunucuya bir sızma varsa yuh artık deriz, başka da bir şey diyemeyiz herhalde.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir