ArcheAge Derinden İnceleme

28 Temmuz 2013 | Oğuzhan | 0 Yorum

ArcheAge resmi görüntü.

Merhaba oyun severler; Konumuza başlamadan önce sizlere bir sorum olacaktır. Sizlerde bizim gibi efektleri kaliteli, güzel, zor ve rekabetli oyunlardan mı hoşlanırsınız? Eğer öyle ise tamda istediğiniz oyunu inceliyeceğiz. Bu bahsettiğimiz mükemmel oyun XLGames’ şirketinin üstlendiği bir oyundur. Korede büyük ilgi çekmiştir. Dolayısıyla bu ilgiden tüm MMO severler ders alarak oyunu tatmak istemişlerdir. Şuanda ise “MMO” oyunlarında dünyada üst seviyede bulunmaktadır. ArcheAge sadece bir oyun olarak değil kitap olarakta fenomen, olmuş bir fantastik seridir. Gerçekten severlerine kendini tutmayı başarabiliyor.

Şimdi isterseniz hikayesini incelemeye başlıyalım:

 

HİKAYE :

 

ArcheAgenin asla küçümsenecek bir hikayesi yoktur. Bunun en büyük sebeplerinden biri Kore’de oldukça ünlü bir yazar olan Min Hee Jun’un oyunun hikâyesine oldukça büyük katkıda bulunmuş olması diyebiliriz.Min Hee Jun genelde bu tür oyunlara katkıda bulunan en iyi yazarlardandır. Oyuncularına bitmek bilmeyen fantastik bir macera yaşatmak ister. Bir dağdan atar oyuncularını ve tam yere düşerken tutar ve bunuda hiç çekinmeden yapan bir yazardır Min Hee Jun. “Çok eski günlerde, atalarımız yüksek gelişmişliğe sahip tek bir medeniyet şeklinde beraber yaşarlardı. Fakat ansızın henüz bilmediğimiz bir sebepten ötürü Doğu ve Batı taraflarına kaçtılar ve buralarda yaşamaya başladılar. “İşte bizler seriye 2 yıl sonra bu sözlerle başlamaktayız. Bizim amacımız doğrultumuzu aşmamak üzere bu büyük değişimin sebebini bulmak ve uzun bir yolda arayışa çıkmaktır. Bu yola çıkarkende tabiki tek değiliz.Bu yolculukta bize yoldaşlık edecek Orchidna isimli güzelmi, güzel  bir korsanda bulunuyor.

ArcheAge DÜNYASI :

ArcheAge dünyasında diğer oynadığınız MMO oyunlardaki maplardan çok farklı alışkın olunmayan map düzeni vardır bu seride. Normal bir MMORPG’de haritada ki belli bir bölgeden bir diğer bölgeye geçmek için portallar bulunur ve bu portallardan geçtiğimizde karşımıza bir loading ekranı gelir.Daha sonra istenilen mekanımıza (bölgeye) gideriz ve görevlerimizi yapmak üzere yolumuza devam ederiz öyle değilmi? Cevabınız evet ise işler değişir. ArcheAge dünyasında harita sistemi bu şekilde işlemiyor. Hiçbir yerde seni bir başka bölgeye ışınlayacak portallar bulunmuyor. Durum böyle olunca ulaşım seçenekleri oldukça fazla şekilde önümüz sunuluyor. Buda oyunculara oyunun “HARD” (Zor) bölümünü daha doğrusu, asıl yüzünü sunmaya başlıyor. World Of WarCraft’ ı oynayan arkadaşlarımız Mapın arayüzünü az çok bilirler. ArcheAge’in şuan ki haritasının World Of Warcraft’ın haritasından çok daha büyük olduğunu söylesem, oyun dünyasının genişliğini az çok tahmin edebilirsiniz diye düşünüyorum.Harita toplam 3 bölüm var.3 Ada ‘da diyebiliriz buna. Bu üç ada; West Isle, East Isle ve Middle Isle olarak adlandırılıyor. PVE bölgeleri genel olarak West ve East haritalarıdır. Middle Isle ise büyük mücadelelerin yapılacağı PVP bölgesi olacak. Irklar arası mesafeler oldukça büyük, bu nedenle fazla açılırsan kaybolma riskin çok fazla. Ancak kaybolmak sana evini inşa edeceğin bir yer bulman için güzel bir bahane olabilir.

ArcheAge ırklar

ArcheAge IRKLAR : 

Onurlu Nauianlar :

Nauianlar yaşamları boyunca, ırklarını, tanrılarını ve sorumluluklarını asla unutmazlar.Sıkı ve samimi Irklardır.Onların tanrıları en bağlı ırkların başında gelirler. Bu onlara ölümlü olmanın verdiği bir inanç değil, bir çocuğun annesine duyduğu sevgi kadar temiz bir inançtır.Asla pes etmeyen bir IRK olarakta geçer oyun içinde.Nauian ırkı diğer oyunlardan alışık olduğumuz insan ırkına tekabül etmektedir daha çok insani özellikleri bulunmaktadır. Nauian karakter yaratan oyuncular, oyuna yeraltı kaynakları oldukça zengin, kristal berraklığında ki nehirlerin aktığı ve temiz kalpli insanların bulunduğu bir köyde, Village Balachi’de başlayacaklar.Bu başlangıçta tabiki zorlu mücadeleye ve rakipler arası çatışmaya “MERHABA” denilecektir.

Özel Yetenekleri:

essurection Buff’un ( Npclerden sadece respawn karşılığında puan karşılığında satın alabilirler) %20 civarında daha fazla etkiye sahiptirler.

                               

Ev ve kalelerini daha hızlı inşa ederler.Böylece savunmalarını ve desteklerini daha hızlı alıp rakiplerine daha hızlı karşı koyabilirler.

 

 

Güneşin İnsanları Hariharanlar :

Buğday tenli Hariharanlar, kendilerini Güneşin İnsanları olarak isimlendirmişlerdir.Bu isimlendirmenin genel olarak sebebi birazdan bahsedeceğimiz yeteneklerinden dolayıdır.Misal olarak da isimleri Güneşin insanları olarak geçiyor. Sembolleri ise bayraklarıdır. (GENEL OLARAK HER MMO DA OYLE OLUYOR). Bayraklarında da iki kılıcın ortasında parlayan bir güneş bulunuyor. Amaçları okyanusu aşıp, Doğu Kıtasını fethetmekti, ancak bunu barbar oldukları için değil intikam için yapmak istiyorlardı. Hariharan karakter yaratan oyuncular, küçük ve oldukça sıcak bir çöl köyünde Hatura’da oyuna başlayacaklar. Her ırk da olduğu gibi yine zorluklar ile mücadele edecek ve yollarına ister dostlarıyla isterse asil bir savaşcı gibi tek başına devam etmek olacaktır.

 

Özel Yetenekleri:

Genel olarak xp (tecrübeleri : Bu oyunda Level atlamak için bir tür nesne dir.Siz nederseniz artık) Oyuncular sırf hızlı tecrube aldıgı ıcın bu karekteri seçiyorlar.Fakat savaşta dezavantaj (kötü yönleri) larıda bulunmaktadır.

Oyunda ev,kale,market gibi nesneleri yapmak için eşya bulmak gerekiyor.Bu özellik bu karekterin daha hızlı eşya, item (Depo) özelliği sağlıyor hızı ise %30 

Kudretli Elfler :

Bu karekterler insan dışı bazı özelliklere sahiplerdir.Zaten şekillerine bakılınca büyü güçlerinin yoğun olduğunu anlıyorsunuzdur.Elfler hep diğer ırklarla iş birliği yapmaktan hoşlanmayan bir ırk olarak görülmüştür, fakat bu doğru değil. Elfler sadece Nuianlar ve Dwarflardan hoşlanmazlar. Onların yüzlerinde sıcak bir gülümseme görmeyişimizin tek sebebi, onurlu bir şekilde ölme yolunda ilerlerken kendilerini güçsüz göstermek istememeleridir.Bundan da anlayacağımız kendilerini hep “TANRI” ilahisi ile görüp yenilmez olduklarını sanmalarıdır.Yüzlerce yıl son savaşlarında onurlu bir şekilde ölmek için yaşarlar. XLGames’in Elfleri görünüş olarak Nuianlara benzeseler de bir o kadar farklıdırlar. Zarif ve güzel görünümlü elfler aynı zamanda çokta sert görünmektedirler. Bir nebze bu kötü (sert) görünümü dindirmek için ise bayan karekterlere özel zırhlar yapılmıştır. Filmlerde gördüğümüz olmuştur. Bazı cadıların, büyücülerin adım attıkları yer ya yeşillenir yada karekterine göre kötü bir karekter ise yağmur yağar sular seller olur bastığı yer. Elflerin oyundaki ayırıcı özelliklerinden bir tanesi adım attıkları her yerden bir ışıma ve ardından otlar bitmesidir. Elf karakter oluşturanlar oyuna kayalar ve ağaçlarla çevrili, yıkık dökük heykellerin bulunduğu ve büyülü melodilerin çaldığı Camp Harfa’da başlayacaklar. Mücadele olarak dost bulmaları çok önemlidir bu karekterlerin.

 

Özel Yetenekleri:

Su altında nefeslerini 2 kat daha fazla tutabilirler.Böylece boğulma riskleri daha  aza iner.

 

Normal karekterlerde ücretli olarak ışınlanma yeri ezberlenebiliyor.Fakat bu karekterde bedava 10 ışınlanma yeri ezberlenebilir.Tabiki biraz görev yaparak ve zorluklara katlanarak.

Binekler ve Ulaşım :

ArcheAge, MMO dünyasında bir ilk olarak geçebilecek bir binek sistemine sahip. Hani diğer oyunlardan biraz daha farklı bir arayüze sahiptir.Mesela bazı mmo larda aslan kaplan olurken sadece bunda deniz ve karayolları ile ilgili epeyi bir araç bulunmaktadır.Binekler sadece ulaşım için değil aynı zamanda evcil hayvan gibi kullanarak yaratıklara saldırtabileceğiz. Bineklerinizi zırhlarla kuşatıp daha da güçlü hale getirebileceksiniz.Bu aslında şöylede ifade edilebilir.Bir ejdere veya bir karektere bir gemi ile saldırabilirsiniz.Tabiki öldürme oranı geminin sabit zırhına gücüne sahiptir.Oyunda bineklerde level atlayabiliyor. İlk bineğinize bir görev ile sahip olabileceksiniz.Çok basit olmasada kolay bir görevdir bu.Bineklerin birçoğu birden fazla iki kişiyle birlikte sürülebiliyor. Bu özellikte çoğu mmo ‘ da bulunmamaktadır.Yani bir bineğe birden fazla kişinin binmesinden bahsediyoruz.Bineğin üzerinde ki kişilerden biri bineği sürerken, arka tarafta ki kişi ise kendi yayıyla düşmanları vurabiliyor.Komik bir örnek olacaktır ama “GTA” multi oynayanlar bu özelliği görüyor arabanın yanına arkadaşınız ile biner düşmanları (çete ,polis , asker) öldürürsünüz ya burdada bundan bahsediyorum.At, eşek, inek, aslan gibi hayvan bineklerin yanı sıra ilginç yaratıklarında üzerinde keyifli bir şekilde yolculuk yapabileceğiz.Bineklerden farklı olarak denizlerde yolculuk edebileceğiniz gemiler, karada hızlı yolculuk için kullanabileceğiniz antika arabalar, uçarak seyahat etmek için yanınızda taşıyıp istediğiniz zaman açıp uçabileceğiniz el planörünün yanı sıra uçan gemileri de kullanabilirsiniz.Oyunun serüverinini en keyiflendiren ise bence antik arabalar ile düşmanlara saldırmaktır.

 

Güvenli Duvar ve Surlar :

Oyunun en ayrıcalıklı özelliklerin birisi ev ve kale sistemi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zor anlarda saklanıp, yardım çağırabilmeniz için size zaman tanıyan özelliktir bu ve bu sistem çok güzel düşünülmüş bir sistemdir.En son MB’ (Mount and Blade (at ve kılıc) ) de görmüştük bu özelliği bazı mmo lardada var olmaktadır fakat nadir.Oyundayken sizin öldürmeye çalışan PK delilerinden kaçıp sığındığınız bu yerlerde size asla dokunamıyorlar. Eve girdiğinizde rahatlayabilecek, değerli eşyalarınızı saklayabilecek, craft yapabilecek ve güvenli bir şekilde oturabileceksiniz.Ayrıca can da (HP) depolayabileceksiniz.Ayriyeten Pot basmanıza gerek kalmayacak boş boş harcamış olmayacaksınız ( POT=Düşen canın miktarını arttırmak için işe yarayan nesne markette bulunur).Bunun yanı sıra oyunda bir aile sistemi de mevcut. Sizler oyunda bir aile oluşturuyorsunuz ve ailenizin tüm fertleri evinizi tıpkı sizin gibi özgürce kullanma şansına sahip oluyorlar. Buna oyun içinde “EVLİLİK SİSTEMİ” De deniliyor. Peki, bir eve nasıl sahip olunur? Gidip herhangi bir yerden paranızla satın alıp doya doya oturamıyorsunuz tabii ki de. Öncelikle bir NPC’den yapacağınız evin planını satın almanız gerekiyor. Daha sonra haritayı kullanarak evinizin yer ve yönünü belirliyorsunuz. Evinizi inşa etmek için 100 odun, 100 taş toplamanız gerekiyor. Doğada kolaylıkla bulabilirsiniz bu tür nesneleri . Tabikide başı boş gezip önünüze çıkar demiyoruz. Bazı özel yerleri bulunmaktadır oraya gidip sahip , olabilirsiniz. Tabii ki evinizin boyutu büyüdükçe gerekli malzemelerin sayısının artacağını aklınızın bir köşesinde bulundurun. Tüm gerekli şeyleri de yerine getirdikten sonra eviniz artık kullanıma hazır ve artık size evin iç dizaynını tamamlamak kalıyor. Evin iç dizaynını oluşturacak objeleri craft edebilmek için, gerekli NPC’den objenin kılavuzunu satın almanız gerekiyor. Buda maal olarak fazla bir değerde değildir (PARA OLARAK). Oyun gerçekten bize büyük bir Open World deneyimi yaşatacak cinsten. ArcheAge’i sizlere kısaca bu şekilde tanıttım ancak tabii ki kelimelerle sınırlandırılabilecek tarzdan bir oyun değil. Maalesef bizim için oyunun en üzücü yanlarından birisi şuan için sadece Kore’de oynanabilir durumda olması ve ne yazık ki oyunun P2P olması (Bu kişiden kişiye değişebilir tabii ki). Umarım Archeage, biz Türk oyuncuları daha fazla bekletmez ve bizde bu muhteşem Open World MMORPG’nin tadına doyasıya varırız.

 

HAYIRLI RAMAZANLAR

ArcheAge,ArcheAge inceleme, ArcheAge tanıtım


Etiketler: , , , , , , ,


Yorum yapıldı

avatar
Yukarı ↑