Aion

[tabby title=”İnceleme”]

Online oyun dünyasına yakın bir zamanda F2P olarak geçen Aion, her geçen gün üye sayısını arttırmaya, özellikle gelen 4.0 güncellemesinden sonra yaşanan köklü değişimlerle oyuna yeni bir kitle kazandırmaya da devam ediyor. Bu oyuna yeni kayıt olmak isteyenlerin yararlanabileceği bir inceleme ile karşınızdayız. Öncelikle kayıt olduğunuzu varsayıyor ve sonraki adıma geçiyoruz.

Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra, oyun sizden ırkınızı seçmenizi isteyecektir. Asmodian veya Elyos ırklarından birini seçebileceksiniz. Ely ve Asmo( Oyun için oyuncularının kısaltma şekli böyledir) ırklarının farklılıklarından bahsedelim kısaca. Birbirilerine güç ve yönetim bakımından üstün değillerdir. Aralarındaki farklar şunlardır: Birbirleriyle grup kuramazlar. Divine Power(DP) skilleri birbirlerinden farklıdır. Ortak alanlar olan rift ve abyss alanı dışında, haritaları birbirlerinden farklıdır. Kanatları (Asmolar’da Siyah, Ely’lerde Beyaz Kanat), silah ve zırh görünümleri farklıdır. Dilleri farklıdır. Oyun içinde iki ırk, Natural Zone( non-PvP alanı)’da karşılaşırsa diyalog kuramazlar.

Gelelim ırkımızı seçtikten sonra yapılacaklara. Oyun parası(kinah) ya da gerçek paramızla alabileceğimiz Gold Pack ile bir hesapta 8 karakter açabiliyoruz. Gold Pack’iniz yok ise oyunda en fazla 2 karakter açabiliriz. Burada önemli bir noktayı gözden kaçırmayın -ki o nokta şu; Elyos açtıktan sonra Asmodian, Asmodian açtıktan sonra Elyos açamıyorsunuz. Bu nedenle ırk seçiminize dikkat edin. Class seçimine geldiğinizde karşınızda 6 sınıf olacak. Gelin onlara bir göz atalım.

WARRIOR

Gladiator:

Gladyatörler pek çok farklı silah kullanabilirler. Kılıç, Hançer, Teber gibi farklı kombinasyonlara hükmedebilirler. Giydikleri plate zırhları oyunda Fiziksel Defans’ı en yüksek zırhlardır. Templar’ın olmadığı durumlarda tanklık görevini üstlenebilirler bu sebeple. Yakın dövüş ustalarıdırlar.

Templar:

Templarlar kılıç – kalkan kombinesini kullanırlar ağırlıklı olarak. Oyundaki kimi zindanlarda Templar karakterleri olmazsa olmazlardandır. Agro(yaratığın dikkati)’yu üstlerinde tutmaya yarayan inanılmaz skilleri vardır. Aynı zamanda rakibin vurduğu hasarı %50 düşüren skilleri ile oldukça zor kesilirler. Plate zırh giyerler.

SCOUT

Ranger:

Yaylarını ölümcül bir silaha çevirebilen Ranger’lar, uzaktan rahatlıkla bir düşmanı indirebilirler. Crit Hasarları oldukça yüksektir. Bunun ydışında tuzaklar kurarlar ve düşman yanına yaklaşırsa yayı bırakıp, hançer ve kılıç kullanabilirler. Stun(Rakibi bir kaç saniye için bayıltma), Uyutma ve Silent(rakibin büyü yapmasını engelleme), görünmez olma gibi olağanüstü skilleri vardır.

Assassin:

Assassin’ler görünmez olabilir, çok yüksek hasar vermeye dayalı seri ataklar yapabilirler. Çift hançerleri ile rahatlıkla bir düşmanı alaşağı edebilirler. Ranger’lar gibi onlarında Crit. Hasarları çok yüksektir. Leather türü zırh giyerler ve düşmanı tahrik etmek için yaylarını da kullanabilirler.

MAGE

Sorcerer:

Onların çocukluklarından bu yana ölüm eğitimleri aldıkları bilinir. Öyle kuvvetli skill ve hasarları vardır ki bir çok parti gruplarında sadece Sorcerer olsun ister. En büyük zayıf yanları ise yakın dövüşte çok zayıf olmalarıdır. Cloth zırh giyerler.

Spiritmaster:

Spiritmaster’lar elementlere hükmeden karabüyücülerdir. En büyük özellikleri düşmanın tılsımlarını silmeleridir. Onlar isterlerse bir parti dolusu adamı hayalete çevirir ve yoluna devam ederler. İsterlerse en uzak diyardaki dostlarını yanlarına çekerler. Ruhları çağırarak size korku dolu anlar yaşatabilirler. Cloth zırh giyerler.

PRIEST

Cleric:

Cleric’ler şifacı rolündedir. Aynı zamanda güçlü tılsımlarla arkadaşlarının güçlerini arttırabilirler. Asa kullandıkları zaman içlerindeki meleği saklarlar ve tam bir şeytana dönüşebilirler. Bir çok kimse Arena’da Cleric gördüğünde sevinse de, onlar bu sevinçleri kursaklarla bırakmakta da ustadırlar. Bir ölüyü, ölüm diyarından çekip çıkarabilirler. Chain(zincir zırh) giyerler.

Chanter:

Mantra denen skilleri sayesinde tam bir tılsım dağıtıcıdır Chanter. Ayrıca oyun içinde Asa’yı bu kadar iyi kullanan bir sınıf yoktur. Tıpkı Scout’lar gibi Crit. Hasara yönelik çalışırlar. Chain(zincir zırh) giyerler.

ENGINEER

Gunner

Barutun kokusuna aşık bu mühendisler, tamamen güçlendiklerinde tam bir ölüm makinesine dönüşürler. Oyunda toptan, çift tabancaya kadar her türlü barutlu silahı kullanabilirler. Crit. Hasar’a yönelik vuruşları ile düşmanlarını alaşağı etmede uzmandırlar.

ARTIST

Bard

Onlar ellerinde arpları ile notalarla düşmana huzur vermezler. Müttefiklerini ezgiler dolusu bir dünyanın içine sokarak güçlendirirken, düşmanlarına bir arpten çıkabilecek en kötü seslerle saldırırlar. Bard’lar sanat için savaşmaya yeminlidirler.

KARAKTER YARATMA

Sanırım gelmiş geçmiş en detaylı karakter yaratma ekranıdır Aion’un sahip olduğu. Bir karakterin bel kalınlığından, kalçasına, göğüs büyüklüğünden, ayak büyüklüğüne kadar her bir detayı kolayca değiştirebiliyorsunuz. Saatlerce bu ekranda kalabilirsiniz, çünkü Aion bu noktada, size oldukça geniş bir seçim vermiş.

Kontroller

Aion kontrolleri bilindik klavye sistemindeki gibidir. W.A.S.D ile hareket edilebileceği gibi, fare ile de gideceğiniz yere tıklamak yeterlidir.

Her şehirde kasabalar arası uçmak için veya şehirler arası teleport olmak için noktalar var. Ayrıca öldüğünüzde tekrar doğacağınız yeri seçmenize yarayan Obelisk’ler de heryerde mevcut durumda. Öldükten sonra karakterenizde saldırı, savunma, hp, mp ve hareket hızı düşecektir. Buna oyun Soul Sickness adı veriyor. İlk ölüşünüzde 30 saniyedir ve bu süre siz öldükte uzamaktadır. Soul Sickness’larınızı, Obelisk’lerin yanında bulunan Soul Healer’lardan belirli bir ücret karşılığı sildirebilirsiniz. 4.0 Güncellemesi ile gelen, “55 level altı tecrübe puanı kaybetmez” kuralıyla, SS NPC’leri sadece üzerinizdeki efekti kaldırmak için duruyor.

Soul Sickness şüphesiz her oyuncunun çıldırdığı nokta. Hele zindan içinde 6-7 defa ölürseniz 4dk’lık bir yavaş yürüme yüzünden kafayı yemeniz içten bile değil. Bunu önlemenin yolu var aslında ama oldukça pahalı bir yöntem. 21 levele geldiğinizde oyun size bir ev veriyor. Bu evi istediğiniz gibi dekore edebiliyorsunuz. Evin en büyük özelliği, oyundan çıkmadan önce karakteri eve koyarsanız eğer “Enery Of Repose” adı verilen bir tılsımla ödüllendiriliyorsunuz sonraki oyuna girişinizde. Bu özellik her yaratık kestiğinizde yada görev teslim ettiğinizde azalıyor. Size %60 fazla tecrübe puanı ve %5’lik bir item düşme şansı veriyor. Örnek verecek olursak; 10milyon tecrübe puanı veren bir görevi Eneryg Of Repose varken verirseniz eğer, oyun size 16milyon tecrübe puanı verecektir. Tabi bunu yaparken EOP yüzdesine dikkat edin. Gelelim Soul Sickness için pahalı olan yönteme. Oyun parasıyla yaklaşık 300milyon kinahtan başlayıp, 1 milyar kinaha kadar yükselebilen evler satılıyor. Estate adı verilen bu evleri aldığınızda, eğer ölürseniz Soul Sickness durumu yaşanmıyor.

Oyunun olmazsa olmazlarından mesleklere bir bakalım. Alchemy, Armorsmithing, Cooking, Handicrafting, Tailoring, Weaponsmithing.

Alchemy; Potionlar, scroll(Atak, büyü, koşu hızı, ayrıca resist’leri arttıran kağıtlar)ler yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca “Master” olduğunuzda nadir orb/tome(mage silahı) yapabilirsiniz.

Armorsmithing; Bu meslekte Chain ve Plate armorlar yapabilirsiniz.

Cooking; Buff veren yiyecekler yapabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla oyunda en çok kazanan meslek dallarından biridir.

Handicrafting; Bu meslekte, yüzük, küpe, kolye ve yay yapabilirsiniz.

Tailoring; Cloth, Leather Armorlar ve kemerler yapabilirsiniz bu meslekle.

Weaponsmithing; Hançer, Kılıç, Teber, Geniş Kılıç ve Gürz yapabileceğiniz bu meslek, zindanlarda sık düşen silahlardan dolayı pek rağbet görmese de, fanları hiçte az değil.
Bu meslekleri ana şehrinizde (Elyos’larda Sanctum, Asmodians’larda Pandaeminom) bulunan NPC’lerden öğrenebilir ve orada arttırabilirsiniz. Bu meslekleri icra edebilmek için gerekli malzemeleriniz olacaktır. Okumaya devam edin…

Collecting ( Toplama)karakterinizi açar açmaz gelen bir yetenek. Tıbbi bitkiler, özel ağaç cevherleri, madenlerde toplama, yeteneğinize göre yapılabilmektedir. Toplama işleminde artı bir özellik ise Morph(dönüştürme) işlemleri. Havadan toplamacılık ile havadan topladığınız özel cevherleri, Morph yöntemi ile yerden toplanabilecek eşyalara çevirebiliyorsunuz. Tabi bunun için Divine Point(DP) gerekmektedir. Her yaratık kestiğinizde DP’nin arttığını ele alırsak, Morph bizi ekstradan yerden toplama yapmak için uğraştırmayan muazzam bir sistem.

Uçma Aion’un kilit noktası. Level 10 olduğunuzda yapacağınız bir görevle, kaderinizin gideceği yolu (örn: glad yada temp seçimi) seçtiğinizde artık kanatları kullanabilirsiniz. Fakat serbest uçuş sadece bazı haritalarda mevcut. Uçarken atak yapabiliyorsunuz. Üstelik Cleric’lerde, uçarken yaptığınız heal’in efektini arttıran pasif bir skill’de var. Burada dikkat etmeniz gereken şey uçma süresi. Bu level aldıkça ve Flight Time(Uçuş süresi) veren itemler taktıkça çoğalıyor. Özellikle Abyss’te savaşırken, aksiyona kapılıp uçuş süresini unutmanız olası. Ayrıca flight time veren iksirlerle de bunu sağlayabilirsiniz.

Aion’un “Stigma” sistemi oyuncuların benzersiz bir özelleştirme yapmalarına olanak sağlar. Bu özelleştirme ile, aynı sınıftan bile hiç kimse birbirine benzemeyecektir.

Kullanılan her bir “Stigma Taşı” karakterine ayrı bir özellik katıyor. Bu taşların bir kısmı (normal stigma) Stigma Satan NPC’lerden temin edilebiliyor, kimileri de yaratıklardan düşüyor. Greater Stigma adı verilen, görünümü  ve özelliğili ile normal stigmalardan ayrılan stigmalar ise Abyss Point ile alınabiliyor.

Stigma yuvaları 20 levelden sonra her 5 levelde  1 artmaktadır ve 55 levelden sonra açılmamaktadır. Toplam 12 stigma slotu bulunuyor ve geriye kalan slotlar için Greater Stigma Quest’lerini yapmanız şart. Takmak istediğiniz taşları slotlara yerleştirmek için ise Stigma Master denen NPC ile konuşmanız gerekiyor. Bunun yapmak için sizden Stigma Shard istiyor ve eğer üzerinizde yeteri kadar varsa slotu doldurmuş oluyorsunuz. İstemediğiniz bir stigmayı kaldırmak için yine aynı kişiyle konuşuyorsunuz. Bu defa sizden Shard istemeyecek.

GENEL OLARAK AION

Oyun oldukça yüksek grafiklere sahip. Bir suyun üzerine geldiğinizde kendi yansımanızı, soğuk bir ortamda karakterinizin ağzından çıkan buharı, sıcak bir ortamda etrafınızın tıpkı asfalt yollarda gördüğümüz gibi parladığını görebilirsiniz. Oyun grafik bakımından bir çok oyundan önde. Ağaç detayları ve kaplamalar size ayrı bir zevk yaşatacaktır. Zırhınızın üzerinden akan ışıklar ise göz kamaştırıcı. Ayrıca savaş moduna geçildiğinde (asmodianlar için) gözlerin kan kırmızı parlaması da oldukça iyi düşünülmüş.

Efektlere diyecek laf yok zaten. Aşağıdaki resimde oyunda yağmur yağdığında karakterimizin biz hiçbir şey yapmasak bile yağmurdan korunma şeklini gösteriyor. Buna benzer oldukça fazla efekt var oyunda. Suyun içine girdiğinizde balıklarla oynaması, kumlu bir alanda üstünü başını temizlemesi gibi zekice düşünülmüş efektler bizleri bekliyor.

Oynanış bakımından da geride durmuyor oyun. Gerek kontroller, gerek savaş esnasında kamera kontrolü sadece ilk günler zorlayabilir sizi. Biraz tecrübe ile gerçekten çok kolay bir oyunda olduğunuzu(oynanış bakımından) göreceksiniz.

Genel olarak Quest’ler de Grup, İttifak ve Lig olmak üzere çeşitli zorluklarda karşımıza çıkıyor. Gruplar 6, İttifak 24, Lig ise 160 kişiye kadar çıkabiliyor. Kale savaşlarında 160 kişinin toplandığı bir ortamda oyununuzun kasmaması için sağlam bir bilgisayara da ihtiyacınız olacaktır. Kalelerin ele geçirilmesi ise, size oyunda madalyalar ve eşsiz PvP deneyimi olarak geri dönecek.

Oyunda isterseniz gerçek parayla yada kimi zindanlarda bosslardan düşen petlere binebilirsiniz. Uçma ve koşu hızınızı arttıran bu petlerin tek kötü yanı üstündeyken savaşamıyor olmanız. Diğer bir kötü özellik ise su da boyunuzu geçen yere girdiğinizde canınınız gidiyor olması. 4.5 Güncellemesinde oyuna yüzebilmenin de geleceği söylentiler arasında ve oyuncular bunu gerçekten istiyor. Çünkü koca yaratıkları kesen kahramanımızın bir avuç suda yüzememesi oldukça tuhaf.

Daha önce yazdığımız gibi oyun 4.0 güncellemesi ile bir çok MMO-RPG oyununa kafa tuttu. Gerek yeni classlar, gerek yeni savaş sistemi ile Aion gerçekten sevilen ve keyifle oynanan bir oyun. Bilgisayarınızın kaldırıp kaldırmayacağını merak ediyorsanız işte size sistem gereksinimleri.

[tabby title=”Ekran Görüntüleri”]

[nggallery id=133]

[tabby title=”Video”]

[tabby title=”Sistem Gereksinimleri”]

 Bileşenler Minimum Gereksinimler Tavsiye Edilen
 İşletim SistemiWindows 7 Windows 8, Windows 10Windows 7 Windows 8, Windows 10
 İşlemci

Intel Dual Core

AMD Athlon 64 X2

Intel Quad Core

AMD Phenom II X4 veya daha yüksek

 RAM2 GBEn az 4 GB
 HDD (Harddisk)30GB
(Kurulum Gerektirir 60GB)
En az 30GB
(Kurulum Gerektirir 60GB)
 Ekran Kartı

NVIDIA GeForce 8600GT

AMD Radeon 4550

NVIDIA GeForce GTX 260

AMD Radeon HD 5770 veya daha yüksek

 [tabby title=”Nasıl Kayıt Olunur ?”] YAKINDA[tabbyending]

12 comments

  1. arkadaşlar oyunun 4.0 guncellemesinden sonra gene guncelleme geldı oyun bir harika olmus durumda mutlaka deneyin derim

  2. bilmeyenler için zor bi oyun fakat alıştıktan sonra dadından yenmez başından kalkmazsınız demedi demeyin görevler biraz sıkıcı gecer ama alıştıktan sonra 1 ayda 65 olursunuz lvl sınırı 65 1 haftda 65 olan var sadce sarı görevleri yapın gecin derim tavsiye ederim oyun super. ayrıca ucretsiizdir herssey itemler dahil oyunda moblardan dusuyor.

  3. oyun türkçe neden ingilizce diye yazmıslar anlamadım bu siteye türkçe oyunlara bakmak için girdim türkçe oyunu ing. katagoresinde gördüm şimdi diğer oyunlar türkçe olup olmadığını anlamak için ing. oyunlarınadamı bakmam gerek

  4. Oyunu oynayacaksanız Na serverlerinde oynamanızı tavsiye ederim. EU serverlerinin dağıtımcı şirketi GameForge. Eu da oynadığınızda aylık gold pack almadığınız sürece oyunda hiç ilerleyemezsiniz belli bir lvl den sonra. Na dağıtımcı şirketi ise “Truly Free” ve gerçekten free.

  5. yazan arkadaşım konu baştan sona berbat bir inceleme ile geçmiş. bize hayali karakterlerın hıkayesını anlatıyosun ki saçma. level sınırını yazmamış oyun içi oynanış hakkında yeteri kadar bilgi yok.
    “yüzebilmenin de geleceği söylentiler arasında ve oyuncular bunu gerçekten istiyor. Çünkü koca yaratıkları kesen kahramanımızın bir avuç suda yüzememesi oldukça tuhaf.” bu yazınada gelirsek ne diyim aklına zekana maşallah. ustunde ağırlığınca zırh ve silah olan bi varlık suyun ustune nasıl kalmayı başarsın. ona ragmen yuzerse işte o zaman tuhaf

  6. 7.0 güncelemesinden sonra oyun beş para etmez duruma geldi,5 yıldır oynuyordum oyunu bıraktım başka oyun oynamanızı tavsiye ederim sinirleriniz bozulur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir